Savjetnik potrošačke platforme “Halo, inspektore” Josip Kelemen smatra da su potrošači u Hrvatskoj postali svjesni svoje moći, te da akcije bojkota daju rezultate.
Nakon trećeg bojkota u trgovinama imate više od 100 miliona evra koji su nestali, koji nisu prošli kroz blagajnu. Pa zar je to malo? Pa što bi više? Dakle, i to je već znak. Sama ta panika koja se stvorila među trgovačkim centrima i lancima govori o tome da su se oni uplašili bojkota potrošača. Ali, potrošači su riješili da idemo dalje, istakao je Kelemen.
Danas je počela akcija “Svaki tjedan – lanac jedan”, u okviru koje će na sedam dana građani Hrvatske bojkotovati kupovinu u određenom trgovačkom lancu.
Uprava trgovačkog centra koji se u Hrvatskoj našao na listi za bojkot navodi kako razumiju da su kupci svoju zabrinutost zbog rasta cijena u cijelom lancu nabavke prije svega usmjerili na maloprodaju, jer im je to najvidljivije.
“Međutim, sigurni smo da kupci znaju koliko smo puta, osim podrške svim cjenovnim inicijativama Vlade Hrvatske, dodatno samoinicijativno snižavali i zaključavali cijene cijelog kontingenta proizvoda, a kako bismo im olakšali inflacijske pritiske”, naveli su ranije.
Vlada Hrvatske je listu proizvoda sa “zaključanim cijenama” sa 30 proizvoda proširila za još 40, odnosno na ukupno 70, ali građani u Hrvatskoj to smatraju nedovoljnim. Nisu zadovoljni ni činjenicom da su određeni trgovački lanci snizili cijene na stotine artikala, te da su najavili da će to učiniti za još nekoliko hiljada.
Zbog toga su građani u Hrvatskoj 7. februara proveli treći uzastopni jednodnevni bojkot kupovine petkom. Sada su se odlučili da bojkotuju kupovinu na sedmičnom nivou u određenim trgovačkim lancima.
Dvodnevni bojkot, uključujući i danas, održan je u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, gdje se takođe razmišlja i najavljuje sedmodnevni bojkot proizvoda u određenim trgovačkim centrima. U Sjevernoj Makedoniji održan je jednodnevni, drugi uzastopni bojkot, petkom.
U Sloveniji traje sedmodnevni bojkot određenih trgovačkih lanaca i proizvoda.