RADNICI I DALJE PROTESTUJU, ĐUROVIĆ DANAS U ŽELJEZARI: Daka nudi da je kupi i zaposli 500 radnika

Ministar ekonomskog razvoja Goran Đurović i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević posjetili su danas Željezaru Toščelik kako bi razgovarali sa radnicima, nakon njihove sinošnje pobune radnika.
Oko 50 radnika Željezare Toščelik u Nikšiću zauzeli su juče upravnu zgradu fabrike, jer im je iz kompanije najavljeno da će dobiti otkaze.
“DOGOVOR ČEKAMO U PROSTORIJAMA ŽELJEZARE” Radnici traže pomoć države
Đurović i Kovačević su, kako su rekli, razgovarali i sa izvršnim direktorom Erkutom Alkajom.
“U ponedjeljak ću se vjerovatno čuti sa jednim od njihovih direktora da mi kaže cijenu Željezare. Rekao sam da imamo potencijalne zainteresovane, ali treba da kažu cijenu. Da probamo da nađemo neki zajednički jezik, da vidimo hoće li ova situacija kod njih podstaći da se nađe neko rješenje i da ovdje počne proizvodnja. Vidjećmo u utorak kakav će biti odgovor njihovog menadzmenta. Molim vas samo da budemo staloženi i racionalni. Zahvalan sam vam što se borite za ovu kompaniju i vaša radna mjesta”, kazao ej Đurović.
Predsjednik opštine Nikšić Marko Kovačević poručio je da Opština u okviru svojih nadležnosti djeluje koliko može.
“Držaćemo vašu stranu, a sve ostalo što budemo mogli za vas to ćemo uraditi. Važno je da đelujem zajedno. Pojavila se danas na ovom sastanku ta mogućnost prodaje tu je možda neku šansa da se ovo riješi”, zaključio je Kovačević.
Oni su potvrdili da je nikšićki biznismen Miodrag Daka Davidović, zainteresovan da kupi Željezaru.
Davidović predlaže državi da raskine ugovor sa vlasnikom nikšićke Željezare, turskom kompanijom Tošelik i da na tenderu proda fabriku.

Kaže da “Neksan” sa svojim partnerima i bankama ima novca da uđe u fabriku i da proizvodi kvalitetan čelik.
“Još uvijek je moguće spasiti Željezaru, koja bi trebalo da radi sa minimum 500 ljudi. Ne može se pokrenuti proizvodnja sa manje ljudi”, poručio je Davidović na konferenciji za medije.
Ističe i da u slučaju da “Neksan” preuzme “Željezaru”, neće tražiti da im država pomaže već samo da “ne smetaju”.
Smatra i kako je potrebno ići na veće faze prerade i sisteme koji će generisati veći profit.
Davidović kaže Željezaru nikad niko nije kupio, ona je, kako tvrdi, oteta.
Saopštio je i da je na na samom početku novi vlasnik pokazao neozbiljnost osnivanjem fabrike sa minimalnim osnivačkim kapitalom. Davidović tvrdi da se radilo o političkom dogovoru.
“Za deset godina vlasnik je investirao samo u jednu peć. Turska kompanija prepustila je Željezaru zubu vremena i stihijom propadanju”, poručio je Davidović.