RASTU PLATE, RASTU POREZI, RASTU CIJENE Drecun: Politički apetiti se finansiraju nauštrb realnog sektora - Volim Podgoricu

RASTU PLATE, RASTU POREZI, RASTU CIJENE Drecun: Politički apetiti se finansiraju nauštrb realnog sektora

Namjera Vlade da izmjenama seta poreskih zakona koje je već uputila Skupštini, i čije bi izglasavanje trebalo da popuni rupe u budžetu, naišla je na oštre kritike privrednika, odakle tvrde da će nova poreska opterećenja dovesti privredu u nezavidan položa, dodatno ugroziti poslovni ambijent, povećati cijene proizvoda što će, posljedično dovesti do pada potrošnje i rasta sivog tržišta.

Privrednici zamjeraju Vladi što ovako važne odluke donosi bez prethodnog dijaloga i konsultacija sa onima koji će snositi najveće posljedice i koji, na koncu, pune crnogorski budžet.

Dok, sa jedne strane, Vlada pojačava pritisak na privredu novim i većim porezima, sa druge strane je “široke ruke” u zapošljavanju u javnoj upravi i povećavanju plata onima koji ih primaju iz budžeta.

Politikom značajnog povećavanja plata javnoj upravi, vrši se dodatni pritisak na privredu, naročito mala i srednja preduzeća, koja sve teže dolaze do radne snage, dok sa druge strane ne mogu da isprate povećanje plata u javnoj upravi, jer ne postoje pretpostavke niti ambijent za jačanje ekonomskih aktivnosti i stvaranje nove vrijednosti.

PKCG zabrinuta zbog izmjena više poreskih zakona

DAMJANOVIĆ: Predloženo uvođenje akciza na slatkiše, oporezivanje igara na sreću na internetu

“Umjesto očekivanog smanjenja nameta privredi, najavljenim izmjenama poreskih zakona uvode se dodatna opterećenja i privreda dovodi u još teži položaj, pri čemu se zanemaruje složeni ekonomski trenutak u kojem se odvijaju poslovni procesi. Takođe, zanemaruje se činjenica da će predložene izmjene poreza dovesti do rasta cijena, smanjenja prodaje, povećanja obima sive ekonomije umjesto povećanja prihoda za državu”, smatraju u Privrednoj komori Crne Gore.

Veći porezi, veće cijene, jača siva ekonomija

Iz Američke privredne komore u CG upozoravaju da “česte izmjene sistema oporezivanja i poreskih stopa unose nesigurnost, nepredvidivost i dodatne troškove, te destimulišu aktuelne i potencijalne investitore da ulažu u Crnu Goru, a uz to, mjere koje se uvode tokom godine, dodatno otežavaju kompanijama djelovanje budući da su planovi poslovanja već odavno usvojeni.

”Dodatno, Komora smatra da bilo koja mjera koja dovodi do poskupljenja proizvoda i usluga, te smanjenja kupovne moći stanovništva, kakva je povećanje akciza, neminovno dovodi do dodatnog pada potrošnje i povećanja sive ekonomije, a čiji udio je i dalje na visokom nivou u odnosu na evropske zemlje, te posljedično smanjenja poreskog obuhvata i, u krajnjem, budžetskih prihoda“kažu iz Američke privredne komore.

Da je izmjena poreskih pravila loša poruka, smatra i ekonomski analitičar Predrag Drecun, uz opasku da Vlada koja je u tehničkom mandatu ne bi smjela donositi odluke koje mijenjaju sistemske propise.

On za VOP kaže da učestale promjene poreskog sistema utiču negativno na investicije, a naročito strane, jer stranci žele stabilan poslovni ambijent.

Prostora ima u prestanku zloupotreba budžeta

“Što se tiče povećanja plata, ono će uticati na povećanje nivoa opšte potrošnje ali bojim se na kratak rok. Prostor za povećanje zarada kroz mehanizme preraspodjela je potrošen kroz program “Evropa sad”, a drugi prostor bi bio da prestanu zloupotrebe u budžetu i da se racionalizuje potrošnja koja je, u najvećoj mjeri, rezultat partijsko  političkih interesa, a ne realnih mogućnosti”, kaže Drecun.

Dodaje da je evidentno da je crnogorska ekonomija pod snažnim političkim pritiskom.

“Vladajuća većina, recimo, već više od četiri mjeseca drži nelegitimnog guvernera Centralne banke, Radoja Žugića, kojem je istekao mandat, i prepušta mehanizme kontrole finansijskog sistema Crne Gore tobože svom najvećem protivniku, Demokratskoj partiji socijalsta”, kaže Drecun. On naglašava da se ulazi u zonu koja u ekonomiiji može biti  veoma opasna jer “politički apetiti moraju da se finansiraju nauštrb realnog sektora i investicionog potencijala tog sektora”.

“To vodi još većoj nelikvidnosti privrede, pa postajemo zemlja ekonomskih apsurda u kojoj je privreda nelikvidna, a banke prelikvidne. To je očigledan pokazatelj našeg ekonomskog organizma jer se “krv” tj. novac ne nalazi tamo gdje je najpotrebniji. To je dokaz da CBCG ne radi svoj posao kako treba. Tim prije čudi što je aktuelna većina pasivna kod imenovanja novog guvernera. Štoviše, Žugić čuva svoju poziciju iznoseći fabrikovane podatke o tobož zdravom finanansijskom sistemu, a krije da mi sada imamo odnos oročenih i depozita po viđenju 20 naprema 80, dok je prije 10 godina bilo obrnuto”,kaže Drecun.

Naglašava i da je “veoma uznemirujuća” najava iz CBCG prije nekoliko dana da će kamate i dalje rasti, a “visoke kamate su najozbiljni znak bolesti ekonomskog sistema”.

V.Radojević

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com