Ako ste dugo nešto željeli, možda vam se baš danas ostvari želja - Volim Podgoricu

Ako ste dugo nešto željeli, možda vam se baš danas ostvari želja

Pravoslavna crkva i vjernici danas slave dan posvećen Svetom apostolu Onisimu. Život ovog sveca pokazao je da ništa nije nemoguće i da je, uz pomoć i blagoslov Hrista, svaki san dostižan i ostvariv.

Kako kaže hrišćanska legenda, pored 12 “velikih” apostola koji su bili prvi Isusovi učenici, on je izabrao i još 70 “malih” apostola kojima je za zadatak dato da propovijedaju Jevanđelja i šire hrišćanstvo. Upravo je Onisim bio jedan od tih “malih” apostola.

On je bio rob jednog bogataša u Frigiji, međutim, pobjegao je u Rim gdje je jednom prilikom čuo Jevanđelje i to od apostola Pavla. Tada je rješio da želi da i sam postane hrišćanin. Priča kaže da je nedugo potom i njegov vlasnik rješio da pređe u hrišćanstvo, a bivši rob i vlasnik su se čak i pomirili zahvaljujući posredstvu apostola Pavla koji je napisao pismo njegovom vlasniku.

Između ostalog, Pavle je tada napisao i “molimo te za čedo moje Onisima, kojega rodih u okovima svojim… Jer možda se zato i rastade s tobom za kratko da ga dobiješ za vječnost, ne više kao roba, nego više od roba, brata ljubljenoga.”

Sveti Onisim kasnije je postao episkop i dugo je vodio hrišćansku zajednicu. Kao starac, u vrijeme Trajanovog gonjenja, uhapšen je i doveden u Rim gdje je, nakon što je odbio da se odrekne Hrista, ubijen, a legenda kaže da je neka izuzetno bogata žena njegovo tijelo uzela i sahranila ga u srebrnom kovčegu.

Ovaj svetac smatra se zaštitnikom svih ljudi koji bez obzira na svoje porijeklo i materijalne mogućnosti, vrijednim radom stižu do predmeta svojih želja. I treba danas da mu se pomolite!

517 komentara

  1. Youtube will be perfectly OK my honourable. Make it longer and people will watch on YouTube. Many of us who have been learning from you we continue from there. Tessie Blayne Dennie

  2. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you need to write more about this topic, it may not be a taboo subject but generally people don't discuss such subjects. To the next! Best wishes!!

  3. all the time i used to read smaller articles or reviews that as well clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

  4. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I donít know why I can't join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

  5. My brother suggested I might like this blog. He was once entirely right.This put up truly made my day. You can not imagine simply how so much time I had spent for this info!Thank you!

  6. Thank you for another wonderful article. Where else could anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I've a presentation next week, and I am on the look for such information.

  7. Very interesting info !Perfect just what I was searching for! “Love endures only when the lovers love many things together and not merely each other.” by Walter Lippmann.

  8. Hi there! This is my first visit to your blog! We area team of volunteers and starting a new initiative in acommunity in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. Youhave done a outstanding job!

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com