EGZORCIZAM POD OSTROGOM: Više elemenata vuglarnosti nego duhovnog preporoda

Monah Arsenije Jovanović je u sklopu Duhovne večeri u manastiru Ostrog govorio na temu „Pravosljavlje, prvo i posljednje uporište čovječanstva” prilikom kojeg je noseći tamne naočare, na mobilnom telefonu pustio audio snimak navodnog egzorcizma, kako bi vjernici mogli da čuju što se događa tokom istjerivanja đavola iz ljudi.
Đavo
Na snimku se prvo čuje kako žena laje, a potom vrišti dok sveštenik pored nje čita molitve. Vijest o istjerivanju đavola u Donjem manastiru Ostrog objavio je i britanski tabloid „Dejli mejl“. Komentarišući takav postupak Bakrač naglašava da se nijedna religija, samim tim ni hrišćanstvo i Pravoslavna crkva ne mogu amnestirati (osloboditi) od okultnih radnji među kojima je i istjerivanje demona iz ljudskog organizma. Ipak, smatra Bakrač, javno eksponiranje tog čina dobilo je elemente vulgarnosti.
“Javno eksponiranje da si nekom pomogao nije u hrišćanskom duhu. Način na koji je to izveo monah Jovanović držeći predavanje dobilo je više elemente vuglarnosti nego duhovnog preporoda kod slušaoca”, smatra Bakrač.
On objašnjava da se i unutar same crkve vrlo često vodi polemika, da li da se obavlja egzorcizam ili ne. Ako se prihvati izvođenje tog rituala, kako kaže naš sagovornik, „onda to treba da radi duhovna osoba koja je po godinama stara, vrlo iskusna i koja je na neki način opsjednuta Svetim duhom, koja je prvo sebe očistila od svih tih demonskih zavisnih uticaja“.
Čitanje molitvi
“Kada govorimo o egzorcizmu u pravoslavlju, pa i u samom hrišćanstvu strogo treba voditi računa da jedan sveštenik koji želi da na taj način pomogne nekoj osobi onda mora da se zadrži isključivo samo na čitanju molitve ili svetog Jevanđelja, psalma. Može da se uključi post i ispovijedanje. Sve što izlazi van tih okvira ne spada u religijski dozvoljene radnje”, rekao je Bakrač.
Prema njegovim riječima, crkva pod opsjednutošću čovjeka nekim đavoljim duhom podrazumijeva ne samo neke psihičke bolesti, već i zavisnost od droge, cigareta, alkohola.
Na pitanje da li neko ko vjeruje u Boga, treba da vjeruje i u đavola sociolog religije i politikolog Bakrač kaže da sve zavsi u kom kontekstu poimamo Boga.
“Ako Boga personifikujemo u nekom smislu kao najveću vrijednost, kao vrhovnu instancu u najboljem smislu, onda automatski mora da postoji nešto. Svaki čovjek razapet je između dobrog i lošeg. Kada donosimo bilo kakvu odluku u svom životu razapeti smo između više različith mogućnosti i na nama je da odlučimo za kojom odlukom ćemo posegnutu. I to je negdje simbol hrišćanstva”, rekao je Bakrač.
Sveštenik Jovanović je na Duhovnoj večeri vjernicima kazao i kako je sve manje onih koji rade egzorcizam.
“Mnogi sveštenici ne žele da se bave tim, iako ima ljudi koji traže pomoć. Nažalost, danas nedostaje egzorcista”, poručio je on.