Pravi vjernici znaju zašto je bitan današnji dan

Pravoslavni vjernici danas slave Prohora Pčinjskog, sveca koji je vizantijskom caru Romanu Diogenu prorekao da će biti vladar.
Srpska, Bugarska i Makedonska pravoslavna crkva i danas se spore čiji je Prohor Pčinjski ustvari svetac, odnosno kojem narodu pripada.
Istorija kaže da je Prohor Pčinjski sredinom 11. veka rođen i živio na podneblju Ovče polja, u blizini Lozova, sa lijeve strane rijeke Vardara. Taj predio je tada pripadao Vizantiji, kasnije Srbiji, potom Jugoslaviji, a danas je u Bivšoj jugoslovenskoj republici Makedoniji.
Prohor Pčinjski je od rane mladosti bio isposnik u pećini u blizini crkve Sveti Đorđe kod planine Kozjak, u blizini današnjeg Vranja, na sadašnjoj srpsko-makedonskoj granici.
Istorijski podaci kažu i da je Romana Diogena upoznao još prije nego što je postao vizantijski car.
Diogen je navodno u pećinu u kojoj je boravio Prohor zalutao dok je bio u lovu. Prohor ga je tada ugostio i popričao sa njim, proričući mu da će ubrzo postati car Vizantije. Diogen mu navodno nije vjerovao, ali mu je obećao da će mu podići manastir ako se proročanstvo ostvari.
Diogen je potom zaista postao car Vizantije i u 11. vijeku, na oko 40 kilometara južno od Vranja, podigao je manstir Prohor Pčinjski u kome se i danas nalaze mošti čuvenog sveca.
Istorijski podaci tvrde da je Prohor Pčinjski umro u pećini u kojoj je asketski živio, potpuno zaboravljen od Diogena. Car se prekasno sjetio svog duga prema svešteniku koji mu je prorekao svijetlu budućnost, te je tek posle smrti sveca odlučio da mu podigne manastir.
Predanje kaže da je prilikom polaganja kamenja temeljca u radovima učestvovao i lično car Diogen.
Dan Prohora Pčinjskog nije ubeležen crvenim slovom u kalendaru SPC i danas nije obavezan post.
(Telegraf.rs)