Stižu KRPELJI! Ovo morate znati o bolestima koje prenose

Sa proljećem, i šetnjama po travnatim površinama, stiže i opasnost od “bliskih susreta” sa krpeljima. Ovo se posebno odnosi na sve one koji imaju kućne ljubimse. Krpelji često stanu na put dobrom raspoloženju, kako zbog četvoronožnih prijatelja, tako i zbog sopstvenog zdravlja.
Krpelji koji napadaju pse, ne bi trebalo da predstavljaju opasnost za ljude, ali dešava se da krpelj pređe na čovjeka, a to može biti veoma opasno.
Posljedice koje mogu da izazovu krpelji su ogromne, a mogu da budu i smrtonosne po čovjeka i životinju.
Najbitnije je odmah potražiti pomoć ljekara, ali ako se desi da je krpelj samo prošetao, onda treba da se što breže dezinfikuje taj dio tijela.
Kad je riječ o kućnim ljubimcima, pincetom treba izvući u suprotnom smeru od kazaljke i dezinfikovati.
Ukoliko vam se dogodi da vas ujede krpelj, važno je da se krpelj što ranije izvadi iz kože, u toku prvih 12 sati poslije uboda.
Ako je u koži ostala rilica krpelja i nju treba odstraniti zbog mogućnosti nastanka sekundarne infekcije. Prije odstranjivanja krpelja ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva – etar, alkohol, benzin.
-Krpelji izazivaju lajmsku bolest koja nastaje najčešće ubodom krpelja, a može i samo kontaktom sa sadržajem koji krpelj izlučuje, ukoliko je koža i sluzokoža povrijeđena.
Za javnost je značajno da zna, da se ubod krpelja najčešće ne primijeti. Mjesto uboda ne boli i ne svrbi, a ne osjeća se ni kretanje krpelja po koži. Pri nastanku infekcije reakcija organizma vrlo je slaba.
Zato je važno da znate ovo:
Na mjestu infekcije se u oko 50% slučajeva javlja crvenilo poznato kao eritem. S vremenom eritem se širi, pri čemu može da ima svoje tipične i atipične oblike. Crvenilo ne boli i ne svrbi, a često se i ne primjeti njegovo postojanje. Međutim, ono je važan znak da je na tom mjestu boravio krpelj i napravio ubod. Sa druge strane, postoje situacije kada do uboda dođe ali se crvenilo ne pojavi. Znači, infekcija je nastala, ali karakterističan znak izostaje.
Treba obratiti pažnju na blago povišenu temperaturu koja se kreće od 37,2 do 37,3 stepena Celzijusa. Diskretni bolovi u mišićima još jedan su simptom koji može da signalizira na infekciju, ukoliko je određena osoba došla u dodir sa zaraženim krpeljom.
Ovo se posebno odnosi na ljude koji žive u regijama endemski poznatim po lajmskoj bolesti. U suprotnom, ukoliko se ne reaguje u ranoj fazi bolesti, tokom narednih nedjelja i mjeseci zbog rasijavanja po organizmu mogu da se jave drugi simptomi, zavisno od organa u koje je infekcija dospjela.
Zbog raširene infekcije može da dođe do zapaljenja mozga i moždanih ovojnica, a infekcija može da zahvati i nerve u lobanji, kao i periferne nerve, srce, strukture oka, zglobove, tetive i mišiće vezivnog tkiva, a nekada i kosti.