Afera “Telekom“: Revizori nijesu našli dokaze da je Ana Kolarević radila posao za koji je plaćena oko 650.000 eura

White&Case, svjetski poznata advokatska firma u internom izvještaju, koji su uradili 15. decembra 2006. godine, naveli su da mađarski MATAV, crnogorski Telekom, kao ni advokati Ana Kolarević i Nikola Martinović “nijesu bili u mogućnosti da obezbijede dokumentaciju koja potkrepljuje da su navodno pružali pravne usluge po osnovu Sigma ugovora”.
To, između ostalog, piše u revizorskom izvještaju u koji je Libertas imao uvid, a gdje se navodi da na osnovu prikupljenih dokaza “ima razloga da se vjeruje da su troškovi nastali po osnovu četiri konsultantska ugovora, između ostalog i Sigma, poslužili neprikladnim ciljevima”…
Američka Komisija za hartije od vrijednosti SEC je u periodu od 2011. do 2014. utvrdila je da je Mađar Telekom platio 7,3 miliona mita tadašnjim crnogorskim vlastima, između ostalog, kako je navedeno i preko “sestre najvišeg zvaničnika Vlade”.
Mito je, kako je utvrdila SEC, plaćen preko četiri lažna konsultantska ugovora potpisana nakon prodaje Telekoma, između te crnogorske kompanije i Mađar Telekoma.
SEC tvrdi da je riječ o lažnom konsultantskom ugovoru, jer ugovoreni posao navodno nije uradio advokatski tim iz Podgorice – Ana Kolarević i Nikola Martinović već “interni i redovni spoljni pravni savjetnici Mađar Telekoma, po značajno manjoj cijeni”.
Liberatas objavljuje detalje iz uvida u obimnu dokumentaciju, koju godinama posjeduje i crnogorsko tužilaštvo, a u kojem se jasno vidi ko je, kada i na koji način bio uključen u ovaj posao, ali i podatke o četiri of-šor i šel firme, koje pominje i SEC, a preko kojih je MATAV kako vjeruju izvršio transakcije sa namjerom da prikriju koruptivna plaćanja Vladinim zvaničnicima u Crnoj Gori kako bi olakšali kupovinu Telekoma pod povlašćenim uslovima…
U Crnoj Gori zbog afere Telekom u dva navrata sudilo se samo bivšim čelnicima TCG Olegu Obradoviću i Miodragu Ivanoviću, kojima je u februaru ove godine vijeće Višeg suda u Podgorici u ponovljenom postupku izreklo oslobađajuću presudu za zloupotrebu službenog položaja.
Ponuda koja se ne odbija
Advokatica Ana Kolarević, sestra tadašnjeg premijera Mila Đukanovića, uputila je 4. aprila 2005. godine predsjedniku Borda direktora Telekoma Olegu Obradoviću ponudu za pružanje pravnih i savjetodavnih usluga.
“Nakon našeg prethodnog razgovora, ovim putem dostavljam Vam ponudu za pružanje usluga u skladu sa dogovorenim specifikacijama”, navodi Kolarević u ponudi u koju je Libertas imao uvid.
Ona u dopisu pojašnjava kako se Telekom nalazi u završnoj fazi vlasničke transformacije te da “novi vlasnik očekuje da se, kao jedan od glavnih kratkoročnih ciljeva, uspostavi nova korporativna organizaciona struktura”…
“Informisani smo da Telekom planira sprovođenje programa dobrovoljnog prekida radnog odnosa, koji bi trebalo da započne u veoma kratkom roku. Stoga, nudimo naše usluge u procesu osmišljavanja tog programa i podršku u njegovom efikasnom sprovođenju. Takođe, u sklopu ovog dijela projekta, neophodno je izraditi i program tehnoloških viškova, kao alternativu ili sastavni dio ukupnog projekta”, navodi Kolarević.
Advokatica predlaže da projekat počne u prvoj polovini maja, kako bi posao okončali do septembra.
Foto: Screenshot/Libertas Press
U dopisu Ane Kolarević i advokata Nikole Martinovića obuhvaćeni su svi troškovi angažovanja advokata i savjetnika tokom implementacije projekta.
Dva dana nakon što je Olegu Obradoviću stigla ponuda advokatice Kolarević i Nikole Martinovića, sklopljen je ugovor sa kompanijom “Sigma Inter Corp”, čije je sjedište bilo na Sedmoj Aveniji u Njujorku, a koju je predstavljao izvršni direktor Branislav Krtinić.
Foto: Screenshot/Libertas Press
Ugovor je ispred mađarske kompanije potpisao jedan od tuženih pred američkim sudom Tamaš Morvai i Oleg Obradović.
Prema detaljima, ugovor je važio od 1. juna do 1. septembra 2005. godine gdje je konsultant bio dužan da pruži opštu podršku, savjetovanje i pomoć u pripremi plana integracije i razvoja korporativne strukture kompanije.
“Nakon isteka ugovora, konsultant se ne smije predstavljati da ima bilo kakvu povezanost s kompanijom niti pominjati ime kompanije u reklamama, saopštenjima za javnost ili drugim javnim nastupima bez prethodnog pisanog odobrenja”, piše u ugovoru.
“Sigma Inter Corp” sklopila je sa advokatom Nikolom Martinovićem, 30. maja 2005. godine, ugovor o pružanju pravnih usluga. Naknada za ovaj posao bila je 230.000 eura, a u tu cijenu nijesu bili uračunati troškovi putovanja, hotela, telefona…
“Sigma” je istog dana sklopila i ugovor sa Anom Kolarević i vrijednost posla je bila 246.000 eura.
Libertas je imao uvid i u dokument od 29. septembra 2005. godine, a u kojem Telekom i Sigma potpisuju Formular o prihvatanju usluga, odnosno dokument kojim se potvrđuje da je “konsultant savjetovao kompaniju u vezi sa pripremom plana integracije i pružio pomoć u razvoju nove korporativne strukture”.
“U vezi sa navedenim, potvrđujemo da je konsultant pružio usluge na zadovoljavajući način, kako je definisano u ugovoru”, piše u dokumentu.
Ana Kolarević i Nikola Martinović, na osnovu uvida u dokumentaciju, šalju 21. decembra 2005. godine Sigmi da su okončali usluge, te da im se isplati novac shodno ugovorima.
Novac za usluge, koje su navodno izvršili advokati iz Podgorice, a za račun firme “Sigma”, transferisan je preko Atlasmont banke, gdje je Ana Kolarević u to vrijeme imala račun.
Sigma bila “maska”
Obradović i ostali, piše u izvještaju White & Case, priznali su da je TCG koristio “masku“ Sigma iz Njujorka da bi navodno unajmili usluge Kolarević i Martinovića.
White & Case utvrdio je, piše u dokumentu, na osnovu iskaza svjedoka i potvrđujuće poslovne evidencije, da su interni propisi TCG, koje su navodno izradili Martinović i Kolarević, bili zapravo poslovni izvještaji Dejana Nikolića, beogradskog advokata kojeg je Mađar Telekom unajmio za brojne svrhe davanja savjeta na projektu integracije MT i TCG.
Zoltan Kisjuhasz, advokat MATAVA, čija ja glavna odgovornost nadziranje pravnih aktivnosti stranih podružnica kompanije rekao je da do njegovog ispitivanja od strane White & Case nikada nije čuo za Kolarević i Martinovića, odnosno da je Mađar Telekom unajmio advokata sa Balkana za davanje savjeta u vezi sa izradom internih pravila TCG, Dejana Nikolića iz advokatske kancelarije Karanović i Nikolić.
“Ostali svjedoci su potvrdili objašnjenje dato od strane Zoltan Kisjuhasz”, navodi se u tom internom izvještaju.
Kao i u slučaju četvrtog konsultantskog ugovora vrijednog 2,3 miliona eura, tako je, kako navode revizori, Obradović organizovao uništenje podataka širokog spektra u TCG “za izričitu svrhu prikrivanja informacija od White & Case”.
“Čineći to posebno je uništio dokument Sigma.doc, očigledno važan za istraživanje Sigma ugovora”, piše u izvještaju.
U nalazu White & Case pominje se i kako je Obradović, tokom ispitivanja, navodno rekao da su Martinović i Kolarević prvi pokrenuli ideju o sklapanju ugovora sa Sigmom, umjesto direktno sa njima.
“Obradović je rekao da su Martinović i Kolarević razumjeli da bi ključna tačka angažmana bilo savjetovanje u vezi sa eventualnom nepopularnom inicijativom smanjenja broja zaposlenih, unutar TCG poznatije kao program dobrovoljnog odlaska uz otpremninu. Prema Obradoviću, Martinović i Kolarević su bili pripremljeni za konsultacije po tom pitanju, ali nijesu bili voljni da to urade u svoje sopstveno ime kako ne bi bili javno dovedeni u vezu sa tim projektom. Imajući to za brigu, Ana i Nikola su predložili da se konkretni ugovor za usluge sastavi od strane i između TCG i Sigme”, piše u izvještaju.
U tom dokumentu piše i da su Obradović i ostali identifikovali Bela Varadi (u to vrijeme TCG-ovog direktora za ljudske resurse i pravnog službenika) kao glavnu vezu kompanije sa Martinovićem i Kolarević.
“Varadi je nadzirao rad advokata, sastajući se sa njima nekoliko puta. S obzirom da advokati nijesu željeli da budu javno poistovijećeni sa programom za dobrovoljni odlazak uz otpremninu, Varadi je rekao da Martinović i Kolarević nijesu učestvovali ni u kakvim pregovorima sa Sindikatom ili na bilo kojim sastancima sa zaposlenima u TCG. Prema Varadiju, do septembra 2005.godine, TCG je uspješno implementirao Program o dobrovoljnom odlasku uz otpremninu i usluge Kolarević i Martinovića više nijesu bile potrebne”, piše u tom dokumentu.
Međutim, kao i u ugovoru za usluge firme iz Londona, MATAV-a i TCG-a nijesu ponudili dokaz za usluge pružene po osnovu Sigma ugovora.
“Dokumenta nijesu ukazivala na bilo kakvo pravno savjetovanje, niti se u njima pominje Sigma”.
U internom nalazu White & Case naglašeno je i da revizori imaju značajan razlog da vjeruju da poslovni izvještaji predloženi od strane Kolarević i Martinović “kao dokaz za pružene usluge po osnovu Sigma ugovora nijesu njihovi, već da su primljeni od strane neke druge advokatske kancelarije koja nije imala nikakve veze sa Sigmom”.
“Dokumenta koja su podnijeli Kolarević i Martinović ne ukazuju na pravne poslove od bilo kakve važnosti. Odlaganje i poteškoće pri dobijanju dokumentacije od Kolarević i Martinović u vezi sa Sigma ugovorom dodatno bacaju sumnju na legitimnost ove navodne poslovne evidencije”, navodi se u izvještaju od 15. decembra 2006. godine.
Ana Kolarević je ranije više puta tvrdila da o svemu što je uradila postoji dokumentacija u Telekomu, kao i da je od “Sigme” dobila 246.000 eura za pravni dio posla koji je obavila.
I ona i Milo Đukanović više puta su negirali da je bilo korupcije u privatizaciji TCG.
“I da istraga o aferi ‘Telekom’ traje 100 godina ne postoji nikakva kopča koja će ukazati bilo kakvu moju ili vezu moje porodice sa pretpostavljenom korupcijom”, kazao je u parlamentu krajem novembra 2015. godine Đukanović.
Mađar Telekom je u decembru 2011. godine platio kaznu od 95 miliona dolara kako bi se poravnao sa SEC-om zbog optužbi u građanskom i krivičnom postupku da je kompanija podmitila zvaničnike u Makedoniji i Crnoj Gori kako bi dobila posao i isključila konkurenciju oko privatizacije telekomunikacionih kompanija.
U slučaju privatizacije Crnogorskog telekoma – SEC je u tužbi protiv Mađara tvrdio da su tadašnji glavni izvršni direktor i predsjednik Mađar Telekoma Elke Štraub, te dva visoka funkcionera Andraš Balog i Tamaš Morvai odobrili koruptivnu šemu po kojoj je 7,35 miliona eura isplaćeno najmanje dvojici crnogorskih funkcionera Telekoma i “sestri najvišeg državnog zvaničnika” po lažnim konsultantskim ugovorima, da bi MATAV pod povoljnim uslovima kupio Telekom.
Kolarević i još pet crnogorskih državljana bili su na spisku svjedoka odbrane pred sudom u Njujorku zbog kršenja američkih računovodstvenih, antikoruptivnih i drugih propisa u vezi sa navodnim podmićivanjem zvaničnika u Crnoj Gori i Makedoniji.
SEC je u januaru 2014. odustao od dokazivanja činjeničnih tvrdnji o korupciji u Crnoj Gori zbog “racionalizacije” postupka, a tražili da se proces nastavi u slučaju slične korupcije u Makedoniji, za koju su smatrali da će je lakše dokazati.
(Libertas)