AMERIČKI STRATEŠKI BOMBARDER B-52H LETIO NA 20 KM OD GRANICE SA RUSIJOM: 200 km od Sankt Peterburga simulirao lansiranje raketa - Volim Podgoricu

AMERIČKI STRATEŠKI BOMBARDER B-52H LETIO NA 20 KM OD GRANICE SA RUSIJOM: 200 km od Sankt Peterburga simulirao lansiranje raketa

Oko Moskve je raspoređen i raketni štit koji štiti rusku prijestonicu od napada interkontinentalnih balističkih raketa

Sjedinjene Američke Države u poslednja četiri dana izveli su nekoliko demonstracionih letova strateških bombardera B-52H u Evropi.

Prvi let organizovan je u četvrtak kada su dva bombardera B-52H iz Španije preletjela pola Mediterana, Albaniju, Sjevernu Makedoniju i Bugarsku, izveli let uz rumunsko-moldavsku i moldavsko ukrajinsku granicu, preletjeli Mađarsku i Hrvatsku i vratili se nazad.

U subotu 11. marta organizovan je drugi demonstracioni let strateškog bombardera B-52H serijskog broja 60-0026 pozivnog znaka NOBLE 61 uz samu granicu sa Rusijom, nekih 200 km od Sankt Peterburga i 20 km od Ruske granice što je prvi takav let od okončanja Hladnog rata i izbijanja ukrajinske krize.

Naime, strateški bombarder B-52H sitgao je u Poljsku gde je od dolaska u vazdušni prostor te zemlje dobio pratnju lovačkih aviona F-16 Blok 52 i počeo let preko Baltičkog mora, preletio blizu švedskog ostrva Gotland da bi onda, preko Finskog Zaliva skrenuo nekih 200 km od Sankt Peterburga, da bi zatim letio uz granicu tri baltičke zemlje Estonije, Letonije i Litvanije, vratio se u Poljsku i letio još uz granicu ruske eksklave Kalinjingrad na odaljenosti nekih 20 km od nje.

Idntičan let načinjen je i nad tri baltičke zemlje, da bi posle te misije letelica preko Baltika usmjerila duž Danske obale prema Švedskoj, gdje se letjelica okrenula i dijelom istog puta vratila i preko Danske odletjela do Velike Britanije, a onda se posle 11 sati angažovanja vratila u bazu Morona u Španiji, gdje su od nedavno razmještena dva bombardera.

Na putu iznad Baltika bombarder su osim poljskih F-16 Blok 52 pratili i mornarički patrolni avioni P-8 Posejdon i avio-tanker KC-135R

Strateški bombarder je bio nenaoružan i naravno o ovom letu bili su obaviješteni i Rusi, koji su na svojim osmatračkim radarima dugog dometa pratili let letjelice, s obzirom da su ovi strateški bombarderi nosači nukelarnog naoružanja i da nose krstareće rakete koje mogu imati i nukelarnu bojevu glavu uprkos supenzijama međunarodnih sporazuma SAD i Rusije let je uredno najavljen.

Sankt Peterburg
FOTO: PRINTSCREEN TWITTER

Međutim, ruski mediji naveli su da je bombarder izvršio simulaciju napada krstarećim raketama na Sakt Peterburg, jer se usmjerio prema gradu, poslije čega je skrenuo sa postojeće ruta iznad Finskog zaliva i nastavio let prema trima baltičkim državama. Ovu informaciju naveli su i pojedni zapadni vojni analitičari da je B-52H simulirao napad krstarećim raketama.

Inače Rusija je 28. februara ove godine baš u zoni oko Sankt Peterburga zatvorila bila vazdušni prostor u radijusu od 200 km oko samog grada i izvela vojnu vježbu reakcije PVO gdje su korišteni borbeni avioni MiG-31 BM i Su-35 poletjeli. Prva vijest bila je da se u toj zoni pojavio nepoznati dron, ali je Ministarstvo odbrane navelo da je bila održava vojna vežba rekacije PVO.

Autor ovog teksta krajm januara 2023. napisao je u okviru teme postavljanja PVO sistema na zgrade od strateške važnosti u Moskvi, da osim prevnecije od mogućeg napada modifikovanim strateškim bespilotnim letelicama TU-141 Striž, kao i bespilotnim letjelicama dugog dometa, da je Moskva u ozbir uzela još jednu opciju, a koja se tiče potencijalnog sukoba sa NATO alijansom.

B52, Velika Britanija, bombarder
FOTO: PRINTSCREEN/TWITTER

Fokus Moskve je navodno Baltičko i Barencovo more, odakle bi američke napadne nuklearne podmornice mogle da lansiraju krstareće rakete u slučaju napada. Osim sa podmornica, krstareće rakete mogli bi i da lansiraju i strateški bombarderi poput B-52 prema Moskvi i Sankt Peterbrugu, za šta bi se koristili ovi PVO sistemi za obaranje krstarećih projektila ALCAM AGM-86.

Inače oko Moskve je raspoređen i raketni štit koji štiti rusku prijestonicu od napada interkontinentalnih balističkih raketa. Taj štit sastavljen od radara dugog dometa i raketa presretača kružno je postavljen po obodu Podmoskovlja od linije Solnečenogorsk-Serpuhov, Sergijev Posad, Klin, Nudolj, Naro-Forminsk. od radara Don 2N, Dunai 3M raketnih sistema A-135Amur i A-235.

Strateški bombarder B-52H

Poznat je i kao stratosferska tvrđava i najpoznatiji američki bombarder od kraja Drugog svjetskog rata. Projektovan je i uveden u operativnu upotrebu za vrijeme trke u naoružanju sa SSSR-om. To je bio prvi strateški bombarder sa strelastim krilom i sa mlaznim motorima, koji je sposoban da iz baze u SAD dopre do bilo koje tačke Sovjetskog Saveza i baci atomsku bombu. Poslije završetka hladnog rata letjelice su konvertovane u nosače konvencionalnog naoružanja.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com