Crna Gora je i dalje daleko od bezbjedne zone, institucije apeluju da se poveća obuhvat vakcinacije - Volim Podgoricu

Crna Gora je i dalje daleko od bezbjedne zone, institucije apeluju da se poveća obuhvat vakcinacije

Samo oko 22% djece rođene 2023. godine u Crnoj Gori primilo je prvu dozu MMR vakcine, prema podacima Instituta za javno zdravlje – što je najniži procenat u Evropi, upozoravaju iz Instituta za javno zdravlje, Centra za rani razvoj KCCG, Udruženja Roditelji i UNICEF – a.

U zajedničkom saopštenju navode da više od tri četvrtine beba nezaštićeno od bolesti koje se brzo šire i mogu imati ozbiljne posljedice.

“Epidemije poput malih boginja (morbila) već su se vratile u evropski region – u 2024. zabilježeno je preko 127.000 slučajeva, najviše u posljednje tri decenije. Tokom 2024. godine, prema preliminarnim podacima s početka marta ove godine, u Evropi su prijavljena 38 smrtna slučaja od malih boginja”, piše u saopštenju.

Povodom Evropske nedjelje imunizacije, Institut za javno zdravlje Crne Gore, Centar za rani razvoj Kliničkog centra Crne Gore, Udruženje Roditelji i UNICEF upozoravaju: Crna Gora je i dalje daleko od bezbjedne zone, za koju je potrebno postići obuhvat vakcinacijom od najmanje 95% osjetljive djece.

“Obuhvat opada, posebno među najmlađom djecom, a zarazne bolesti ne čekaju. Podaci IJZ-a ukazuju na jasan i zabrinjavajući trend: što su djeca mlađa, to je manji procenat vakcinisanih. Prvu dozu MMR vakcine primilo je svega 22% djece rođene 2023. godine, 48% rođenih 2022, 67% rođenih 2021, 76% rođenih 2020, dok je najbolje zaštićena generacija iz 2019. godine, sa 82% vakcinisanih”, navode u saopštenju.

Za bolje rezultate u oblasti imunizacije potrebno je, kažu, zajedničko djelovanje svih sektora – zdravstva, obrazovanja, lokalnih vlasti, medija i svih onih koji mogu doprinijeti boljoj informisanosti i dostupnosti vakcina.

MMR vakcina je, tvrde u saopštenju, bezbjedna, efikasna i nema nikakvu povezanost sa razvojnim poremećajima.

“To potvrđuju i Svjetska zdravstvena organizacija, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti, brojni univerziteti i nezavisna naučna tijela. Naučni konsenzus je jasan: poremećaji iz spektra autizma nijesu posljedica imunizacije, već su povezani sa genetskim predispozicijama i prenatalnim faktorima rizika. Roditelji žele da donesu prave odluke, ali su često preplavljeni netačnim informacijama koje znaju da im saopštavaju i zdravstveni radnici. Potrebno je da im obezbijedimo pristup činjenicama i omogućimo direktne, otvorene razgovore sa ljekarima kako bi razriješili dileme i dobili odgovore na pitanja u vezi sa ovom temom, važnom za zdravlje njihove djece“, poručuju iz Udruženja Roditelji.

Dr Iva Ivanović, direktorica Centra za rani razvoj Kliničkog centra Crne Gore poručuje:

„Autizam ima snažne genetske i prenatalne uzroke. Vakcinacija ne utiče na njegov nastanak – to su dokazale decenije ozbiljnih istraživanja.“

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com