FINALE ČEKANO 55 GODINA: Englezi se u nedjelju bore za krov Evrope - Volim Podgoricu

FINALE ČEKANO 55 GODINA: Englezi se u nedjelju bore za krov Evrope

Prvi put u istoriji, fudbalska reprezentacija Engleske boriće se za titulu prvaka Evrope.

Gordi Albion je rezultatom 2:1 (1:1) savladao Dansku nakon produžetaka i time zakazao duel u velikom finalu s Italijom, koje je na programu u nedjelju na “Vembliju”.

Željeli su Englezi ovo finale, čekali ga 55 godina, a sada su na korak do trofeja, prvog na EP u istoriji. Ništa manje nisu to htjeli i Danci, koji su ponovo igrali hrabro, ali su platili danak umoru i izostanku nekoliko važnih igrača u završnici utakmice.

Prava rovoska, taktička bitka viđena je u prvom poluvremenu, tokom kog su odličan fudbal igrali i jedni i drugi. Od prvog minuta bilo je evidentno da će pobjedu slaviti ona ekipa čija psihološka snaga bude veća. Iako je bilo nekoliko opasnih napada, prilika s druge strane nije, sve dok Sterling u 13. minutu nije uputio prvi udarac u gol, međutim, nije to bilo opasno po Šmajhela. Iako je na početku “Gordi Albion” imao incijativu, kako je prolazilo vrijeme, Danci su sve češće bili na polovini protivnika.

Foto Tviter / Euro 2021

Tako su dvije vezane šanse imali Hojberg, čiji je udarac odbranio Pikford, a onda i Brajtvajt, nakon greške golmana Engleske, međutim lopta je završila pored gola. Samo nekoliko momenata kasnije zaprijetio je Damsgord, a onda je, nakon pola sata igre, fudbaler Sampdorije bio u centru pažnje. Damsgord je izveo slobodan udarac sa oko 25 metara, odakle je uspio da savlada Pikforda i postigne jedan od najljepših golova na turniru. Engleska je, sa druge strane, tek u polufinalu primila prvi gol na turniru. Iako je djelovalo da su uzdrmani, Englezi su u finišu prvog poluvremena uspjeli da se dignu iz pepela, i dođu do neophodnog gola. Saka je u 39. minutu poslao odličan pas pred gol Danske, gdje je Kjer uklizao ispred Sterlinga, međutim, loptu je umjesto van terena, poslao pravo u mrežu svog tima. To ujedno bio i 11. autogol na turniru i poslednja bitna stvar u prvom dijelu.

Regularni tok meča na Vembliju završio je 1:1.

Skandinavci su poveli spektakularnim pogotkom Mikela Damsgarda iz slobodnog udarca, a onda je nedugo zatim Simon Kjer autogolom poravnao rezultat.