“ILI STE PROTIV MAFIJE, ILI STE NJENI SAUČESNICI”: Hoćemo li ikada dobiti crnogorskog Falkonea? - Volim Podgoricu

“ILI STE PROTIV MAFIJE, ILI STE NJENI SAUČESNICI”: Hoćemo li ikada dobiti crnogorskog Falkonea?

Nakon što je juče Tužilački savjet utvrdio prestanak funkcije glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću, u Službenom listu je objavljen Javni oglas za izbor novog.

Nakon razrješenja Katnića, već danas konkurs za novog čelnika SDT

Kandidat mora da ispunjava opšte uslove za rad u državnom organu i posebne uslove propisane Zakonom o Specijalnom državnom tužilaštvu.

Ipak, ono što je najvažnije ne piše u oglasu. Novi specijalni tužilac morao bi biti hrabar, odlučan, beskompromisan, nepotkupljiv kako bi uspio da razmontira hobotnicu organizovanog kriminala koja je već duboko u instiitucijama, pa i tužilaštvu i pravosuđu i Crnu Goru izvuče iz dubokog blata kriminala i korupcije.

Novi SDT morao bi biti upravo onakav kakav je bio čuveni italijanski sudija Đovani Falkone koji se beskompromisno borio protiv sicilijanske Koza nostre, rame uz rame sa kolegom Pjerom Borselinom.

Ove godine se navršava 30 godina od ubistva obojice, nakon čega je država Italija krenula u još odlučniju borbu protiv mafije.

Borbu protiv mafije platili životom

Falkone i Boorselino su beskompromisnu borbu protiv mafije platili životima, zauvijek se upisali u heroje Italije i postali globalni simbol nestrašivosti i nepotkupljivosti u borbi protiv pošasti današnjice.
Bio je to dan koji je zauvek promenio živote stanovnika Sicilije, 23. maj 1992. Sjedjeli su prikovani za televizijske ekrane i posmatrali apokaliptičnu scenu, koja je ličila na posljedice nekog zemljotresa ili druge prirodne katastrofe. U potpunosti raznijet auto-put, isprevrtani nagorjeli automobili pod hrpom ruševina.

Mesto zločina - 23. maj 1992.

Mjesto zločina – 23. maj 1992.

U bijelom fijatu vozio se najveći neprijatelj sicilijanske mafije, sudija Đovani Falkone. Mafijaški bosovi postavili su gotovo pola tone eksploziva na auto-putu A29 između Palerma i aerodroma i aktivirali ga kada se približio sudijin konvoj. Poginuli su Falkone, njegova supruga i trojica tjelohranitelja iz pratnje.

Dva mjeseca kasnije ista sudbina zadesila je i Falkoneovog kolegu i prijatelja iz djetinjstva, Paola Borselina. Odrasli su u istom kvartu u Palermu, zajedno igrali fudbal na Trgu Mađone i opredijelili se za isti put borbe protiv mafije i korupcije, iako je većina njihovih školskih drugova završila na suprotnoj strani.

“Mafija nikako nije nepobjedljiva; to je pojava u čovječanstvu i kao i sve, ona ima početak i takođe će imati kraj. Treba shvatiti da je to užasno ozbiljna i veoma velika pojava; i da se može prevazići ne – traženjem herojstva od bespomoćnih građana, već – uključivanjem svih najboljih snaga institucija u ovu bitku,” govorio je Đovani Falkone.

I smrt ih je zatekla na isti način, Borselina u automobilu ispred kuće njegove majke. Stradala su i petorica njegovih tjelohranitelja.

Falkone je uspio da reformiše pravosuđe i spriječi da korumpirane sudije Vrhovnog suda obaraju presude protiv pripadnika Koza nostre, što je do tada bilo pravilo.

Falkoneovo ubistvo kao da je prenulo Sicilijance i cijelu Italiju iz dubokog sna. Vlada je reagovala poslavši 5.000 vojnika na Siciliju da pomognu policiji da održava red. Bila je to najveća vojna akcija u Italiji poslije Drugog svjetskog rata.

Slika djece koja na trgu igraju fudbal dok pored njih patrolira vojska sa dugim cijevima obilježila je život na ostrvu u narednih šest godina. “Palermo kao Bejrut” – novinski naslov najbolje je opisivao atmosferu u gradu.

Mafija je postala nacionalni problem i tolerancije više nije bilo.

Šef Koza Nostre, koji je naložio i oorgaizovao ubistva Falkoonea i Bolsonera, Toto Riina je uhapšen 15. januara 1993, zajedno sa desetinama svojih pomagača i saučesnika, i osuđen na višestruku doživotnu robiju. Umro je od raka u zatvorskoj bolnici u Parmi 2017. godine, dan nakon svog 87. rođendana. Nikad se nije pokajao za svoje zločine.

Umro Toto Riina - sećanje žrtava na dželata

Umro Toto Riina – sećanje žrtava na dželata

Sistematski su hapšeni i drugi pripadnici kriminalne organizacije, a mnogi su pristali da budu tzv “pentiti” – pokajnici, i da svojim svjedočenjima doprinesu hapšenjima ostalih.

Razlog za to bio je i rigorozan zatvorski režim, bez prava na telefon i kontakte sa spoljašnjim svijetom, koji je uveden kako bi se spriječilo da uhapšeni bosovi iz zatvora i dalje kontrolišu organizaciju.

Iza rešetaka se od tada našlo više od 4.000 mafijaša.

Ipak, borba nije gotova ni danas.

Iako se čini da je Koza nostra blijeda slika nekadašnje organizacije, napuljska mafija Kamora, a posebno kalabrijska Ndrangeta i dalje zadaju glavobolju vlastima.

“Nema sive zone, zavjere ćutanja, ili ste protiv mafije, ili ste njeni saučesnici. Alternative nema!”, poručio je italijanski predsjednik Serđo Matarela proošle godine na skupu u Palermu u znak sjećanja na pogibiju dvojice sudija.

Matarela je rođen na Siciliji u uglednoj antifašističkoj porodici. Njegov otac Bernardo bio je jedan od osnivača partije Hrišćanska demokratija, koja je 50 godina dominirala italijanskom političkom scenom, i ministar u nekoliko mandata.

Predsjednikova porodica doživjela je, takođe, tragediju u borbi protiv Koza nostre. Njegov brat, Pjersanti Matarela, bio je predsjednik lokalne vlade na Siciliji i ubijen je 6. januara 1980. u atentatu čiji je nalogodavac bio upravo Toto Rina.

Da su mnoge rane još otvorene i mnoge tajne neotkrivene, potvrđuje i Manfredi Borselino, sin ubijenog sudije Paola i šef komesarijata policije u Palermu. Nasljedivši očevu ljubav prema pravdi, ponosno nosi policijsku uniformu, ali i optužuje: “Ove uniforme nisu bili dostojni neki ljudi iz policijske vrhuške iz vremena prije i nakon ubistva mog oca!”

Misterija ostaje otvorena: ko je izdao Falkonea i Borselina?

Jedini koji bi mogao biti upućen u sve te tajne jeste poslednji odbjegli don, Mateo Mesina Denaro. Poznat pod nadimkom Dijabolik, ovaj, sada 60-godišnjak, preuzeo je rukovođenje Koza nostrom posle hapšenja Riininih nasljednika, ali je od 1993. ostao van domašaja pravde, neuhvatljiv poput duha za organe gonjenja. Jedan je od deset najtraženijih kriminalaca na svijetu.

Prema podacima Direkcije za borbu protiv mafije, umiješan je u razne oblasti organizovanog kriminala, od reketiranja i trgovine drogom, do građevinskih i poslova s naftom. Ima veze sa kartelima iz Meksika, Venecuele, Kalabrije.

Sicilijanci ipak vjeruju da je Koza nostra konačno na koljenima.

Marija Falkone, sestra ubijenog sudije, smatra da su njene sadašnje vođe sitni džeparoši u poređenju sa ondašnjim glavešinama.

 

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com