Jakšić Stojanović: Poslati poruku da je obrazovanje iznad svih podjela

Jako je važno da kao društvo pošaljemo poruku da je obrazovanje iznad svih političkih, nacionalnih, vjerskih i drugih podjela koje postoje u Crnoj Gori, a izglasavanje zakona i podrške odborima je jaka poruka da ipak postoje stvari oko kojih možemo da se ujedinimo.
To je tokom sjednice Skupštine Crne Gore kazala ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović.
Na dnevnom redu sjednice je Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o Centralnoevropskom programu razmjene za univerzitetske studije.
„Centralnoevropski program (CEEPUS) razmjene za univerzitetske studije je program za profesore, istraživače i studente iz zemalja članica programa… Ovaj sporazum podrazumijeva razmjenu u okviru zemalja potpisnica, kao i zajedničko učešće u naučno-istraživačkim programima, organizaciju ljetnih škola, konferencija, okruglih stolova… Jako je važno da su sve zemlje potpisnice preuzele obavezu da spomenuti sporazum ratifikuju u skupštini do 1. maja“, kazala je Jakšić Stojanović.
Razmjene u okviru programa, kako je rekla ministarka, traju od tri do deset mjeseci, a mogu biti i kraće.
Subotić: Kroz znanje dolazimo do prave i jedine budućnosti za sve nas
Poslanik Poketa Evropa sad Jovan Subotić rekao je da je cilj ostvarivanje konekcija i međusobne saradnje. Subotić je rekao da je obrazovanje ključni segment rješenja „svih naših problema“, istakavši da će bez nauke vladati strah. Tako se, kako tvrdi, ostavlja prostor za manipulaciju.
„Kroz znanje dolazimo do prave i jedine budućnosti za sve nas. Ovaj CEEPUS program je jedna od tih fantastičnih prilika… Vrlo je bitno da istaknemo da ove stipendije uključuju sve troškove koje su potrebne za naučnika. Pokrivaju troškove života, školovanja, stanovanja, čak i zdravstvenog osiguranja što je jako važno za one ljude koji studiraju u inostranstvu“.
Rekao je da će poslanički klub PES-a podržati ovo zakonsko rješenje, i poželio je sreću svim budućim korisnicima ovog programa.
Milatović: Da li su stipendije dovoljne za život u inostranstvu
Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Sonja Milatović rekla je da je uvijek razočaraju oni „koji su spremni da glasaju na štetu onih koje nazivaju budućnošću, a to su mladi ljudi“.
Rekla je da CEEPUS program targetira najbolje interese studenata, podsjećajući da je Crna Gora članica tog programa od 2005. godine.
„Kad donesemo Zakon, obezbijediće se uslovi za nastavak dobre prakse koji daje šansu mladim ljudima da osjete život van Crne Gore… Slušajući iskustva onih koji su se usudili da odu, znam da je to bilo neprocjenjivo i u obrazovnom i životnom smislu“.
Pitala je ministarku Jakšić Stojanović da li resorno ministarstvo ima bazu podataka i zna li koliko je „mladih crnogorskih naučnika studenata u svijetu“.
„Pitam se da li su stipendije dovoljne za život u inostranstvu… Da li država ima mehanizme da podrže mlade ljude koji odlučujući se na ovaj korak pokazuju hrabrost. Da li država ima strategiju kako da ih vrati onda kad osjete čari nekih drugih sistema koji su daleko uređeniji od crnogorskog“, pitala je poslanica DPS-a.
Jakšić Stojanović je kazala da su 134 stipendije dobili studenti koji studiraju na nekim od inostranih fakulteta.
„Već je uspostavljena saradnja sa Ministarstvom dijaspore da se, u okviru njihovog registra, mapiraju naši naučnici koji su ostvarili blistave rezultate svuda u svijetu i da se kreira program za saradnju… Činjenica je da Crna Gora nije posjedovala adekvatan mehanizam kojim bi se pružila podrška za naše ljude koji bi dobili priliku da se školuju na Oksfordu, Kembridžu, Harvardu i drugim univerzitetima“.
Milatović je rekla da bi voljela da o temama mladih diskutuju češće u parlamentu. Ohrabrila je mlade ljude da koriste programe poput CEEPUS-a.
„Smatram da su to neprocjenjiva iskustva – u životnom i obrazovnom smislu. Sa razlogom sam pokrenula pitanje visine stipendija, jer sam od studenata dobila informaciju da, pak, ti iznosi nijesu dovoljni i da su morali biti pomognuti od svoje porodice i prijatelja, a to predstavlja značajan udar na kućne budžete“.
Ćeman: Važan sporazum
Poslanik Vladimir Bakrač (Evropa sad) rekao je da crnogorski studenti uveliko donose iskustva sa drugih univerziteta, i dodao da je to dobra praksa. Podržao je crnogorske studente i ohrabrio je da se „ERASMUS+“ programi koriste.
Poslanik Demokrata Albin Ćeman rekao je da mobilnost omogućava studentima da putuju i upoznaju nova mjesta, ljude, mentalitet drugog naroda…
On je rekao da je sporazum veoma važan, dodajući da se nada da će on omogućiti crnogorskoj akademskoj zajednici da bude bolja.
Đurović: Poklonili smo bogatim zemljama našu pamet
Dejan Đurović (ZBCG – Nova srpska demokratija) kazao je da je broj manje obrazovanih i školovanih „u onim mjestima Crne Gore koji, nažalost, počinju da odumiru“.
„Mora se povesti o tome računa. Razmjena studenata doprinosi boljem obrazovanju i kvalifikaciji studenata… Ono što je bitno je da naši studenti, nakon završenih studija, vide kako se radi u inostranstvu i onda donesu znanje ovdje. Imamo osnovni problem. Školovali smo veliki broj studenata i otišli su u inostranstvo. Poklonili smo bogatim zemljama našu pamet“.
Đurović je rekao da „pripadnici raznih ambasada, njihove ekspoziture, tačno znaju i fokusiraju najbolje studente“.
„I oni nekim slučajem dobijaju ponude iz inostranstva na kraju studija. Ono što je koštalo Crnu Goru odlazi… Plate na univerzitetu su, danas, i te kako dobre. Nisam siguran da je na evropskim univerzitetima prevelika razlika u finansijama”, rekao je.
Jakšić Stojanović: Jasno definisane procedure, nadležnosti i kontrola sticanja javnih isprava
Na dnevnom redu sjednice je i Zakon o obrazovanju odraslih.
Jakšić Stojanović je rekla da se tim zakonom osigurava svakom pojedincu mogućnost obrazovanja kroz različite oblike.
„U prethodnom periodu smo se suočavali sa brojnim problemima. Veoma često su organizatori obrazovanja odraslih izdavali interne sertifikate koji su izazivali zbunjenost na tržištu. Smatrali smo da je ovu oblast bilo dodatno urediti. Novim Zakonom o obrazovnju odraslih i Zakonom o stručnim kvalifikacijama jasno su definisane procedure, nadležnosti i kontrola sticanja javnih isprava. Novim Zakonom o obrazovanju odraslih su definisani uslovi ko može izvoditi pilot programe u odnosu na prethodno rješenje gdje su to mogli da rade samo postojeći, licencirani organizatori obrazovanja odraslih što je bila velika barijera…“, kazala je ministarka prosvjete.
Ona je rekla da univerzitetski profesor „nijesu mogli biti uključeni u organizaciju obrazovanja odraslih, jer se od njih tražilo da prođu andragoške obuke, što je jedna vrsta besmislice“.
„Zakon o obrazovanju odraslih usko je vezan sa Zakonom o nacionalnim stručnim kvalifikacijama i izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom okviru kvalifikacija. Trudili smo da se usaglasimo sa evropskim zakonodavnim okvirom“.
Milović: Višak diploma, a manjak znanja
Poslanik DPS-a Nikola Milović rekao je da je u obrazovnoj strukturi od nezaposlenih osoba „oni sa završenom osnovnom školom i nižim obrazovanjem čine gotovo 15 procenata u crnogorskom društvu“. On je rekao da imamo velike neusklađenosti na tržištu rada, kao i ogroman disbalans.
„U Crnoj Gori imamo višak diploma, a manjak znanja. Krenuli ste u proces rješavanja toga, ali imam osjećaj kao da ste se zaustavili u njemu… Niko ne može biti loše od škole. Sada je bitno da imaš diplomu, jer ti je to ulazak za mogućnost zaposlenja i to ne u privatnom, već državnom sektoru“. Ministarka prosvjete je rekla da se nije zaustavila „kad su u pitanju diplome i neće se zaustaviti“.