KADIROV: Sjeverodonjeck pod ruskom kontrolom; Ukrajina tvrdi da se borbe još vode; Njemačka smanjila isporuku oružja - Volim Podgoricu

KADIROV: Sjeverodonjeck pod ruskom kontrolom; Ukrajina tvrdi da se borbe još vode; Njemačka smanjila isporuku oružja

Čečenski vođa Kadirov je objavio da su ruske snage osvojile Severodonjeck, strateški važan grad na istoku Ukrajine

Putin zaprijetio Njemačkoj i Francuskoj zbog isporuke zapadnog oružja Ukrajini

U Ukrajinu su stigle moćne rakete tipa Harpoon poslane iz zapadnih zemalja, i američke samohodne haubice

Rusija je objavila da su zauzeli strateški važan grad Liman u regiji Donjeck, a tu informacije jutros su potvrdili i britanski vojni obavještajci

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov kaže da je “Zapad objavio totalni rat Rusiji”

Čečenski lider Ramzan Kadirov je izvjestio da je Sjeverodonjeck došao pod potpunu kontrolu ruskih trupa.

“Sve! Sjeverodonjeck je pod našom punom kontrolom. Nacisti su poraženi. Sve njihove pozicije su uništene. Grad je oslobođen. Stanovnici mogu lako da dišu. Od sada više nisu u opasnosti”, napisao je čečenski lider.

Kadirov saopštio da je Sjeverodonjeck pao, ukrajinske vlasti tvrde suprotno.

Načelnik Luganske regionalne vojne administracije Sergej Gajdaj napominje da je grad i dalje pod ukrajinskom zastavom.

Prema njegovim riječima, ruske trupe trpe značajne gubitke, ali borbe se nastavljaju.

U Ukrajinu stižu projektili Harpoon

U Ukrajinu su počeli stizati protivbrodski projektili Harpoon iz Danske i samohodne haubice iz SAD-a, objavio je ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov.

Reznikov je rekao da su isporuke projektila Harpoon rezultat saradnje nekoliko zemalja. Ukrajina je tražila sofisticiranije oružje, ali do sada je većina pomoći bila u sistemima kratkog dometa poput protutenkovskog oružja.

SAD razmatra zahtjev Ukrajine za snabdijevanje Kijevu težim oružjem većeg dometa, ali još nisu donijeli konačnu odluku.

Ukrajina tvrdi da je ubijeno 30.000 ruskih vojnika

Ukrajina je objavila najnovije informacije o broju gubitaka koje je Rusija pretrpjela od početka invazije.

Ukrajina tvrdi da je 30.000 ruskih vojnika ubijeno i 3258 oklopnih vozila uništeno.

Ostala vojna oprema koja je uništena uključuje 207 aviona, 174 helikoptera, 1330 tenkova.

Skaj Njuz nije mogao samostalno provjeriti ove tvrdnje, kao ni drugi nezavisni izvori, ali se pretpostavlja da su gubici ruske vojske veliki.

Ukrajinski premijer Denis Šmihal rekao je da je ruska invazija na njegovu zemlju uništila više od 25.000 kilometara cesta, nekoliko stotina mostova i 12 zračnih luka. Govoreći za BBC, Šmihal je rekao da je više od 100 obrazovnih institucija, preko 500 medicinskih ustanova i 200 tvornica takođe uništeno ili oštećeno.

“Oko 35 posto gospodarstva trenutno ne funkcionira”, rekao je. Više od 300.000 četvornih kilometara zemlje minirano je ili kontaminirano bombama, dodao je. Šmihal je procijenio da je izgubljeno 30 do 50% BDP-a zemlje. Mjesečni proračunski deficit iznosi pet milijardi dolara.

Prema različitim procjenama, izravna šteta na infrastrukturi i gospodarstvu iznosi oko 600 milijardi dolara. Šmihal je rekao da je vlada izdvojila više od 50 milijardi dolara za trenutnu obnovu, gdje je to bilo moguće.

“Želimo izgraditi novu državu”

“Sljedeća faza bitće obnova glavne infrastrukture, poput snabdijevanja električnom energijom i vodom te rekonstrukcija mostova i cesta, rekao je. Treća faza, rekao je, biće “velika obnova naše zemlje”. “Ne želimo samo obnavljati cigle i beton. Želimo izgraditi novu državu.”

Premijer je rekao da će za to biti potrebna ukrajinska sredstva, međunarodna pomoć i ruski novac.

“Uvjereni smo da agresor mora platiti uništenje koje je napravio. To bi trebalo biti jasno, na račun zamrznute ruske imovine – zaplijenjene i prebačene u Ukrajinu radi zajedničke obnove naše države”, rekao je

Ukrajinski ministar: Nestašica hrane nema veze sa sankcijama Rusiji

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba kaže da sankcije nametnute Rusiji nemaju veze s rastućom nestašicom hrane u svijetu.

“Sankcije Rusiji nemaju veze s rastućom globalnom krizom hrane. Jedini razlog nestašice, rasta cijena i moguće gladi je da ruska vojska fizički blokira 22 miliona tona ukrajinskog izvoza hrane u našim morskim lukama. Zahtijevajte od Moskve da prekine blokadu”, napisao je na Tviteru.

Pronađena masovna grobnica u Mariupolju

Tijela više od 50 ukrajinskih vojnika pronađena su u masovnoj grobnici u parku u Marijupolju, rekao je za Tass Dmitri Kalašnjikov iz Biroa za forenzičku medicinu samoproglašene Donjecke narodne republike (DNR).

„Grobnica se nalazi u parku blizu Metalurg stadiona, praktično je u centru grada. Na dva mjesta su pronađene prazne plastične boce sa spiskovima koje je potpisao komandant ukrajinske vojne jedinice. Na spisku se nalaze prezimena, imena, nadimci, pozicija i čin. Na tim spiskovima su 52 imena. Na skoro svim tijelima na nekoliko mjesta u dzepovima se nalaze podaci o preminulima, koji se poklapaju sa onima iz tabele“, rekao je Kalašnjikov.

Bivšem ukrajinskom predsjedniku zabranjeno da napusti zemlju

Ukrajinski mediji pišu kako Porošenko nije smio prijeći granicu zbog “tehničkih problema” s dozvolom za napuštanje zemlje

Bivšem ukrajinskom predsjedniku Petru Porošenku dvaput je zabranjeno napustiti Ukrajinu kako bi učestvovao na sastanku tijela NATO, objavila je danas njegova parlamentarna frakcija, piše Reuters, prenosi Avaz.ba.

Porošenko je zaustavljen dva puta na granici s Poljskom. On je putovao na parlamentarnu skupštinu NATO-a, savjetodavno međuparlamentarno tijelo tog saveza.

Ukrajinski mediji pišu kako Porošenko nije smio prijeći granicu zbog “tehničkih problema” s dozvolom za napuštanje zemlje.

“Porošenko je primio sve formalne dozvole za napustiti državu i bio je uključen u službenu delegaciju parlamenta Ukrajine za ovaj događaj”, saopštila je njegova parlamentarna frakcija Evropska solidarnost.

Porošenko je u Vilniusu trebao imati niz sastanaka, uključujući s predsjednikom Litve Gitanasom Nausedom. Trebao je učestvovati i na susretu Evrvopske pučke stranke u Roterdamu.

Bivši predsjednik je u januaru pobijedio na sudu, čime mu je omogućeno da ostane na slobodi dok se protiv njega vodi istraga za veleizdaju, u slučaju koji on naziva političkim progonom koji provode saveznici njegovog nasljednika Volodimira Zelenskog.

Porošenka se istražuje zbog navodne povezanosti s finansiranjem proruskih separatista na istoku države kroz ilegalnu prodaju uglja 2014. i 2015. godine.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com