“Kasno su nam javili za pucnjavu”: Više tužilaštvo pojasnilo zašto nisu odradili uviđaj nakon ranjavanja dvije osobe

Iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici saopštili su juče “Vijestima” da su o vatrenom obračunu za koji terete Danila Mandića obaviješteni tek četiri sata nakon pucnjave.
Tako su odgovorili na pitanja lista zašto nije obavljen uviđaj na mjestu gdje su iz vatrenog oružja ranjeni Darko Perović i Aris Turković.
Uprava policije prije tri dana zvanično je saopštila da se bratanić predsjednika Skupštine Andrije Mandića tereti za teško ubistvo u pokušaju i da se pucnjava dogodila oko 3.40 časova u Bulevaru Ivana Crnojevića u Podgorici.
“O događaju navedenom u Vašem pitanju prvobitno je obaviješteno Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici, kod kojeg se možete interesovati o detaljima navedenog događaja. Istovremeno Vas upoznajem da je Više državno tužilaštvo u Podgorici o predmetnom događaju obaviješteno znatno kasnije od nastanka događaja i to 19. 04. 2025. godine u 7.47h”, navodi se u odgovorima VDT-a kojim rukovodi Lepa Medenica.
“Vijesti” očekuju odgovore i iz podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva (ODT).
Da je to tužilaštvo prvo obaviješteno o događaju, prekjuče su “Vijestima” kazali i iz policije.
Istovremeno su objasnili da su obavili kriminalističko-tehničku obradu lica mjesta, dodajući da samo tužilac prema zakonu može ovlastiti policijske službenike da izvrše uviđaj.
“U predmetnom događaju prethodno je upoznato Osnovno državno tužilaštvo, te kako su se fazno prikupljala saznanja i izvodile činjenice o okolnostima i rasvjetljavanju događaja pod kojima je došlo do izvršenja krivičnog djela, policijski službenici su na licu mjesta, užem i širem, izvršili kriminalističko-tehnički pregled lica mjesta po pravilima struke o čemu je sačinjena odgovarajuća dokumentacija. Takođe, u odvojenim procesnim radnjama, u sklopu izviđaja izuzet je i veći broj video-nadzora u užem i širem licu mjesta koji su sastavni dio dokazne građe. Po saznanju da se lice D. M. dovodi u vezu sa krivičnim djelom, policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su raspisali lokalnu potragu za imenovanim, odnosno raspis o traganju zbog sumnje da je izvršio krivično djelo teško ubistvo u pokušaju”, rečeno je listu iz te institucije.
Da uviđaj nije obavljen, prvi je saopštio Mandićev pravni zastupnik, advokat Miroje Jovanović. On je tada rekao da protiv njegovog klijenta nema dokaza, da ga terete isključivo izjave oštećenih i da je Mandić samoinicijativno otišao u Odjeljenje bezbjednosti Podgorica, nakon što se “pojavila ulična priča, prilično zbunjujuća, da je navodno on učestvovao u nekom incidentu”.
Potraga za ranjenim
Tridesetpetogodišnjem Danilu Mandiću sutkinja Suzana Mugoša odredila je pritvor zbog straha od bjekstva i uticaja na svjedoke.
U VDT-u juče je trebalo da bude saslušan ranjeni Perović, ali se ni treći dan nije pojavio u toj instituciji, zbog čega je tužiteljka Jelena Protić naredila njegovo prinudno dovođenje.
Saslušan je, međutim, jedan od svjedoka, nakon čega je pravni zastupnik Mandića, advokat Miroje Jovanović zatražio izuzeće tužiteljke, navodeći da o toj radnji nije blagovremeno obaviješten.
Njegov je zahtjev odbijen.
Taj advokat u žalbi konstatuje da sumnja u njenu nepristrasnost zbog konkretnih postupaka “koji su doveli do teške povrede prava na odbranu okrivljenog i njegovog branioca”.
Obrazložio je da je tužiteljka, uz njegovu saglasnost, odgodila saslušanje za juče u 14 časova, zbog čega je odgodio povratak u Beograd, uprkos kupljenoj karti.
Kasnije ja, tvrdi, zatekao poruke i propuštene pozive postupajuće tužiteljke, koja mu je saopštila da je saslušanje svjedoka, ipak, zakazano za 10.30 sati.
“Branilac je u 11.30 pozvao tužiteljku koja mu je rekla da će saslušanje uskoro biti završeno. On je izrazio svoje neslaganje iz sljedećih razloga: dogovoreno je da se saslušanje Perovića obavi u 14.00 časova, tužiteljka je znala da branilac priprema hitnu žalbu, žalba je blagovremeno podnijeta uz cjelonoćni rad branioca, iznenadno uvođenje novog saslušanja ugrozilo je pripremu za već dogovorenu radnju”, napisao je Jovanović.
Konstatovao je da je takvim postupanjem tužiteljke Protić narušeno pravo okrivljenog na fer i pravično suđenje, garantovano članom 6 Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.
19. aprila, oko 3.40 sati, građani prijavili da je u blizini raskrsnica Bulevara Ivana Crnojevića i Ulice Marka Miljanova, došlo do sukoba više lica, od kojih je jedno upotrijebilo vatreno oružje… Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, Perović je nakon hapšenja rekao inspektorima da ga je ranio Danilo Mandić
Parlament i dalje ćuti
Iz Skupštine Crne Gore drugi dan ne odgovaraju na pitanja o njihovom vozilu koje je koristio Mandić u noći napada.
Džip “range rover” kojim je upravljao, privremeno je oduzet od optuženog za organizovani kriminal, a onda ga je Uprava za državnu imovinu bez naknade ustupila na korišćenje Generalnom sekretarijatu Skupštine Crne Gore.
Takva mogućnost predviđena je Zakonom o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, gdje, između ostalog, piše da nadležni organ može dati na korišćenje privremeno oduzetu pokretnu imovinu organu državne uprave, ali samo “ako je to potrebno u cilju zaštite bezbjednosti ličnosti koja se štiti u skladu sa propisom kojim se određuju ličnosti, objekti i prostori koje obezbjeđuje policija”.
Ključno je pitanje ko je unutar Skupštine napravio zloupotrebu službenog položaja i dao ključeve tog vozila Danilu Mandiću, koji nije službenik Uprave policije, niti parlament ima službu za obezbjeđenje koja bi se bavila zaštitom i pratnjom predsjednika Skupštine Andrije Mandića, već ga po Vladinoj Odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora obezbjeđuje policija.
“Vozilo nije u vlasništvu Uprave policije ili MUP-a, već je u vlasništvu i registrovano je na Skupštinu Crne Gore, pa samim tim ovo pitanje nije u nadležnosti Uprave policije”, naveli su iz institucije kojom rukovodi Lazar Šćepanović.
Čuvar i u Vladinom avionu
Šefa državnog parlamenta Andriju Mandića, shodno Vladinoj odluci, čuva Uprava policije pa je potrebno ispitati kako je moguće da su iz Sektora za obezbjeđenje štićenih ličnosti i objekata dozvolili da šefa parlamenta, paralelno sa službenicima policije, čuva i njegov bratanić, sada osumnjičeni Danilo Mandić.
On je bio jedan od tri civila koji su obezbjeđivali prvog čovjeka Skupštine Crne Gore na službenom putu u Beograd, a kada su putovali Vladinim avionom.
Političar je u glavni grad Srbije putovao 28. marta ove godine i vratio se istoga dana, a piše da su mu u tom vazduhoplovu društvo pravili Dejan Gojković, Mihailo Čađenović, Danilo Mandić i Damjan Damjanović.
U Vladinom dokumetu obrazloženo je da su sva četvorica pripadnici Mandićevog obezbjeđenja, ali se kao pripadnik Uprave policije navodi samo Damjanović.
“Vijestima”, međutim, nije odgovoreno po kom osnovu su ostali putovali Mandićem državnim avionom.
“Dejan Gojković, Mihailo Čađenović i Danilo Mandić su dugogodišnji najbliži saradnici predsjednika Skupštine Crne Gore i shodno tome imaju pravo da budu članovi delegacije”, pisalo je u odgovorima iz kabineta prvog čovjeka Skupštine Crne Gore, dostavljenim “Vijestima” početkom avgusta 2024.
Iz Uprave policije nikada nisu odgovorili da li su u tom slučaju poštovani bezbjednosni protokoli i da li civili mogu da “obezbjeđuju” Mandića na službenim putovanja.
“Vijestima” je, tada, nezvanično rečeno da Mandića, kao štićenu ličnost koju obezbjeđuje i štiti država, mogu isključivo da prate policijski službenici iz Sektora policije za posebne namjene.
Vijesti