Kokain i marihuana najjeftiniji u Crnoj Gori, dostupni na svakom koraku

Cijena kokaina i marihuane u Crnoj Gori najniža je u odnosu na zemlje regiona, čime je potvrđena teza da su narkotici u našoj zemlji konzumentima dostupni na svakom koraku i da ih količinski ima napretek, piše Pobjeda.
Prema operativnim podacima bezbjednosnih službi, gotovo da ne postoji nijedan kvart u Podgorici u kojem nema po nekoliko dilera droge, a slična situacija je i u ostalim opštinama širom zemlje.
Borba protiv narkotika decenijama je problem u Crnoj Gori, a statistika kaže da, i pored konstantne potrebe da se javnosti ukaže kako se državne institucije posvećeno bave ovim problemom, izostaje adekvatno rješenje.
Tome u prilog govore i statistički podaci Uprave policije koja je za dvije godine zaplijenila svega 68 kilograma kokaina.
Protekle godine zaplijenjeno je 43 kilograma, godinu ranije svega 25 kilograma kokaina, a 2022. godine čak 500 kilograma, pokazuju podaci dostavljeni Pobjedi iz Uprave policije.
STATISTIKA
Ovakva porazna statistika ukazuje na slabu posvećenost policije u borbi protiv narkotika, posebno u posljednje dvije godine.
“U protekle tri godine Uprava policije je zaplijenila ukupno 4.226 kilograma opojnih droga. Naime, u toku 2024. godine zaplijenjena su 924 kg opojnih droga, 2023. godine je zaplijenjeno 966 kg, a 2022. godine je zaplijenjeno 2.336 kg opojnih droga, odgovorili su Pobjedi iz Uprave policije. Najzastupljenija vrsta opojne droge u Crnoj Gori je marihuana, a u posljednje tri godine nije registrovana pojava nove vrste sintetičke droge. U navedenom periodu je oduzeto oko 568 kg kokaina”, kazali su Pobjedi iz policije.
Najveće zapljene narkotika zabilježene su u opštinama koje su prepoznate kao rute krijumčarenja droge kroz Crnu Goru: Podgorica, Ulcinj, Tuzi, Nikšić, Pljevlja, Rožaje i Herceg Novi.
U 2022. godini, u Crnoj Gori uhapšeno je 357 osoba (199 zbog počinjenog krivičnog djela u vezi sa drogama, a 158 zbog počinjenog prekršaja iz člana 52 stav 1 tačka 5 u vezi člana 45 stav 1 Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga).
Kada je u pitanju statistika vezana za polnu strukturu, 2022. godine je prijavljeno 305 osoba koje su zloupotrebljavale drogu, od čega je njih 294 bilo muškog pola, a 11 ženskog.
U protekloj godini uhapšene su 373 osobe, a u toku 2023. godine 623 zbog učinjenih krivičnih djela i prekršaja iz oblasti zloupotrebe narkotika.
“Tokom 2023. godine zbog počinjenog krivičnog djela, od ukupno 335 lica, njih 13 su bile žene, a kada je u pitanju sumnja na počinjeni prekršaj iz oblasti droga od ukupno 973 lica, njih 35 je bilo ženskog pola. U toku 2024. godine zbog počinjenog krivičnog djela, od ukupno 311 lica, njih 11 su bile žene, a kada je u pitanju počinjeni prekršaj iz oblasti droga od ukupno 892 lica, njih 32 je bilo ženskog pola”, rekli su Pobjedi iz policije.
Šćepanovićeva „nagrada“
I pored loše statistike u pogledu zapljene narkotika, v. d. direktora Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović prije nekoliko dana nominovan je kao jedan od tri glavna konkurenta za „prestižnu međunarodnu nagradu u oblasti borbe protiv droga“, saopšteno je iz policije.
“Ovo priznanje potvrđuje posvećenost crnogorskih institucija bezbjednosti i međunarodno prepoznate rezultate u suzbijanju krijumčarenja narkotika i razbijanju kriminalnih mreža koje djeluju na transnacionalnom nivou”, saopšteno je iz Uprave policije nakon trodnevnog boravka delegacije UP u UAE.
Iako je predstavnik Crne Gore već zavrijedio sve pohvale u Dubaiju, na našim putevima saobraćajni policajci se svakodnevno susrijeću sa drogiranim vozacima.
“Više ne piju. Jeftinije im je da se drogiraju. Napuši se trave za pet ili 10 eura i sjedne za volan. Ili povuče „liniju“ za 20 eura. Nažalost, nemamo dovoljan broj testova, jer su skupi, inače bi svakoga trebalo testirati na narkotike”, kazao je Pobjedin sagovornik, nezadovoljan stanjem u policiji.
Svaki drugi testirani vozač pozitivan na drogu
Svaki drugi vozač testiran na psihoaktivne supstance bio je pozitivan na drogu, pokazuju raniji podaci policije.
Prema istim podacima, policija od 1. januara do 31. marta 2025. godine na prisustvo alkohola u organizmu testirala je 40.102 vozača, dok je na prisustvo psihoaktivnih supstanci testirano 630 vozača.
“U navedenom periodu saobraćajni policajci su utvrdili prisustvo alkohola u organizmu kod 2.138 vozača, dok je prisustvo psihoaktivnih supstanci u organizmu utvrđeno kod 312 vozača… Najčešće psiohaktivne supstance koje su detektovane kod vozača su kanabis i kokain”, podaci su kojim raspolaže policija.
Od ukupnog broja sankcionisanih za tu vrstu prekršaja (alkohol i PAS), mladih vozača i vozača početnika je bilo 321.
Iz Uprave policije napominju da su kanabis i kokain najčešće psiohaktivne supstance koje su detektovane kod vozača.
“Ukupno je lišeno slobode 886 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci… Među procesuiranim vozačima je bilo i povratnika u prekršajima… Najveći izmjereni nivo alkohola u organizmu bio je čak i više od 3g/kg”, ustvrdili su iz UP.
Pobjeda