Kuća Vujovića na Cetinju proglašena za kulturno dobro - Volim Podgoricu

Kuća Vujovića na Cetinju proglašena za kulturno dobro

Kuća Vujovića na Cetinju, sagrađena 1930. godine, dobila je status nepokretnog kulturnog dobra. Ta kuća, za koju se navodi da je projektovana u duhu ekleticizma, kombinovanjem elemenata neorenesanse i gotike, a nalazi se u istorijskom jezgru Cetinja, biće pod zaštitom Uprave za zaštitu kulturnih dobara, objavio je Cetinjski list.

U odluci Uprave navodi se da arhitektura i tehnologija gradnje ove kuće potpuno odstupaju od tadašnjeg tradicionalnog koncepta gradnje stambenih kuća na Cetinju.

Kuća je projektovana u duhu ekleticizma, kombinovanjem elemenata neorenesanse i gotike, u razuđenom odnosu volumena, naglašenih u krovovima i mnoštvu fasadnih detalja u malteru, što joj daje atipičnu arhitektonsku otmenost i ljepotu. Koristeći arhitektonske elemente, materijale i maltersku obradu prepoznatljivu na objektima u istorijskom jezgru, graditelj je specifičnom kombinacijom i senzibilitetom ostvario jedinstveno rješenje stambene vile. Takođe, stambeni prostor u objektu dobro je riješen ostvarivanjem uspješne interakcije svih funkcija i prostora, kako unutar objekta, tako i sa dvorištem-vrtom iza kuće – navodi se u odluci Uprave za zaštitu kulturnih dobara koja je donijeta 1. decembra prošle godine.

Uprava u toj odluci konstatuje da je objekat kulturno dobro, konstruktivno u relativno dobrom stanju. U lošem stanju su fasada, limeni krovni pokrivač i fasadna stolarija.

Drveni okviri su dotrajali ili nedostaju, a dio prozorskih otvora je zamijenjen. Na prizemlju su tri prozora sa roletnama i jedan prozor na sjeverozapadnoj strani sa metalnim zastorom. Metalne ograde (ulazno stepenište i balkoni), originalno sačuvane, zahvatio je visok stepen korozije, tako da se boja vidi samo u tragovima. U enterijeru prizemlja objekta većina zidova i plafona je u lošem stanju zbog uticaja vlage i prodora vode. Drvene kružne stepenice su u lošem stanju. Slivnici su u lošem stanju ili nedostaju na određenim područjima – konstatovano je u mišljenju Uprave.

U cilju zaštite kulturnog dobra, predložene su konzervatorske mjere. Radiće se konzervatorski projekat sanacije objekta, kojim će se obuhvatiti i uređenje dvorišta sa ogradom. Planirano je zadržavanje originalnih horizontalnih i vertikalnih gabarita, zatečena spratnost objekta, visina sljemena i nagib krovnih ravni, kao i svih elemenata arhitektonske plastike. Predviđen je konzervatorski tretman čišćenja fasade, dekorativnih elemenata fasade, kao i kamenog postamenta, ulaznog betonskog stepeništa i stubova. Planira se sanacija krovne konstrukcije u dijelu gdje je to potrebno, kao i zamjena krovnog pokrivača.

Zadržati dimenzije, proporcije, broj i raspored postojećih otvora (prozora i vrata). Ukloniti recentno postavljene roletne i metalni zastor sa otvora. Fasadnu stolariju ograničiti na restauraciju i popravku zatečenog stanja. Ukoliko restauracija nije moguća, stolariju izraditi od kvalitetne drvene građe, u svemu po uzoru na autentičnu, sa svim specifičnostima i karakteristikama, kao i sa svim metalnim elementima (šarke, ručice, šildove…). Nije prihvatljivo postavljanje PVC prozora i roletni. U mogućoj mjeri očuvati postojeću unutrašnju dispoziciju prostorija sa svim karakterističnim detaljima u enterijeru. Konzervirati/restaurirati autentično drveno kružno stepenište i vrata. Prilikom sprovođenja konzervatorskih mjera na dobru prednost dati i insistirati na tradicionalnim tehnikama, zanatima i materijalima – predložene su mjere restauracije i konzervacije.

Radi zaštite kulturnog dobra od mogućih zloupotreba, upotreba kulturnog dobra i njegovog prepoznatljivog dijela u komercijalne svrhe (reklamu, element firme, izradu suvenira, filmskog ili fotografskog materijala i dr.) moguća je jedino na osnovu odobrenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Na kući Vujovića stajaće obilježje “Kulturno dobro od lokalnog značaja”.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com