MANS pozvao Skupštinu: O Sporazumu sa Emiratima se ne smije odlučivati po hitnom postupku, neophodna javna rasprava

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora MANS pozvao je Skupštinu Crne Gore da omogući transparentnu javnu raspravu o Sporazumu sa Emiratima i odbije inicijativu Vlade da se taj dokument razmatra i usvoji po hitnom postupku.
“Napominjemo da je u zvaničnom obrazloženju predloga Zakona o potvrđivanju ovog Sporazuma, jasno navedeno da „ne postoje razlozi za donošenje navedenog propisa po hitnoj proceduri”. Uprkos tome, Vlada je naknadno zatražila da se o zakonu odlučuje po hitnoj proceduri, bez dodatnog obrazloženja, čime se derogira princip zakonitosti i odgovornog zakonodavnog postupanja”, navode iz MANS-a.
Kako dodaju, ovo posebno kada imamo u vidu da je Sporazum usvojen bez prethodne javne rasprave, bez konsultacija sa stručnom javnošću, lokalnim zajednicama, nadležnim institucijama ili Skupštinom.
Njime se, kažu iz MANS-a omogućava dodjela državne imovine i razvojne infrastrukture bez primjene zakona o javnim nabavkama i tenderima, izuzimaju se investitori iz UAE iz nadležnosti domaćih sudova, a primjena ključnih zakona Crne Gore se suspenduje.
“Odluke o državnoj imovini i međunarodnim obavezama ne smiju se donositi iza zatvorenih vrata, niti po političkom automatizmu. Ovaj Sporazum nije obični tehnički dokument, već on ima sistemski, pravni i strateški značaj za budućnost Crne Gore”, navode iz MANS-a.
U interesu je, dodaju, svih građana da se u ovakvim slučajevima odlučuje promišljeno, odgovorno i u skladu sa zakonima i Ustavom.
“Zbog toga pozivamo Skupštinu Crne Gore da odbije predlog Vlade o hitnom postupku i da omogući da se ovaj sporazum razmatra u redovnoj proceduri, uz puno učešće javnosti i stručne zajednice. Takođe, pozivamo Odbor za ekonomiju, finansije i budžet, Odbor za međunarodne odnose, Odbor za evropske integracije, Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu, kao i Odbor za zakonodavstvo da održe javne sjednice na kojima će se detaljno analizirati pravni, ekonomski i društveni aspekti Sporazuma od strane predstavnika Vlade, struke, civilnog društva i međunarodnih partnera”, zaključuju.