MF: Novim hedžingom obezbjeđen kontinuitet zaštite od valutnog rizika

Pravovremenom odlukom – novim prilagođavanjem hedžing aranžmana za naslijeđeni dolarski kredit kod prioritetne dionice autoputa, Crna Gora je uspjela da zaštiti državni budžet i izbjegne rizik od potencijalnog gubitka zbog nepovoljnijih kretanja na tržištu, poručili su danas iz Ministarstva finansija (MF).
Tim resora finansija, uz saglasnost Vlade, produžio je hedžing za dolarski kredit kod kineske Exim banke do jula 2028. godine, uz mogućnost korekcije uslova aranžmana usljed procjene da je potrebna dodatna zaštita budžeta.
Kamata i dalje povoljnija od ugovorene
Obezbijeđena je, kako su pojasnili iz MF-a, fiksirana kamatna stopa od 1,46 odsto, koja je i dalje znatno povoljnija od ugovorene od 2 odsto, a time je osigurana korist, nakon niza ušteda kod povoljnijeg kursa u prethodnom periodu.
“Uz fleksibilnost koju ovakav hedžing aranžman pruža, Ministarstvo će i u narednom periodu pratiti kretanja na tržištu i donositi odluke kojim će da štiti budžet i njegovu održivost te stabilnost javnih finansija. S obzirom na kontinuirane promjene na svjetskom tržištu, uzrokovane najavljenim carinama koje produbljuju nesigurnost u globalnoj ekonomiji i izazov su održivom rastu, Ministarstvo finansija nastavlja sa pažljivim i odgovornim praćenjem valutnih kretanja koja utiču na naslijeđeno zaduženje u američkim dolarima iz 2014. godine, realizovano kod kineske Exim banke za finansiranje prve dionice autoputa “Bar – Boljari””, navedeno je u saopštenju koje je MF dostavio medijima.
Iz MF su naveli da imajući u vidu trenutna tržišna kretanja i prognoze koje ukazuju na srednjoročno jačanje eura u odnosu na američki dolar, odlučeno je da se produži postojeći hedžing aranžman, sa januara 2026. na jul 2028. godine, čime je pokriven dodatni period povoljnije otplate od šest rata.
Odluka u pravom trenutku
Ova odluka, kako su objasnili iz MF, donijeta je u pravom trenutku, jer bi, prema trenutnim projekcijama tržišta, dalje čekanje kao i do januara 2026. dovelo do nepovoljnijih uslova usljed mogućeg pogoršavanja tržišne situacije, što bi državu koštalo u kraćem roku.
“Pravovremena reakcija Ministarstva, ne samo da je sačuvala državu od takvog scenarija, već je omogućila i dugoročnu predvidivost troškova otplate, što je od ključne važnosti za stabilno planiranje javnih finansija. Podsjećamo da je resor finansija 42. Vlade na vrijeme reagovalo 2021. godine – otvaranjem hedžing aranžmana, koji je tada fiksirao kamatnu stopu u eurima na dvogodišnji period, pokrivajući tri otplatne rate. Međutim, izlaskom iz aranžmana po odluci Ministarstva finansija i 43. Vlade, država je ostavljena izložena valutnom riziku i fluktuacijama, bez zaštitnih mehanizama”, dodali su iz resora finansija.
Ušteda 12 miliona eura
Upravo zbog odgovornog i strateškog pristupa, Ministarstvo finansija 44. Vlade odlučilo je da u januaru 2024. ponovo aktivira hedžing aranžman, sa klauzulom obaveznog prekida predviđenom za januar 2026. godine, poručili su iz MF.
“Ova odluka već je donijela rezultate – za tri otplatne rate, a zaključno sa januarom 2025, državni budžet je ostvario uštedu od oko 12 miliona eura, što jasno potvrđuje da je pravovremeno preduzeta mjera bila ispravna i opravdana. Ministarstvo finansija, na čelu sa ministrom Novicom Vukovićem, ostaje posvećeno odgovornom upravljanju javnim dugom i valutnim rizicima sa ciljem da, u svakom trenutku, zaštiti interese države i građana”, poručili su iz MF.