Milatović: Odgoditi raspravu o Sporazumu sa UAE dok ne stigne mišljenje Evropske komisije - Volim Podgoricu

Milatović: Odgoditi raspravu o Sporazumu sa UAE dok ne stigne mišljenje Evropske komisije

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je još jednom apel poslanicima u Skupštini Crne Gore da odgode raspravu o Sporazumu koji je Vlada Crne Gore potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, dok ne stignu stavovi Evropske komisije i nadležnih agencija u Crnoj Gori.

Predsjednik je o toj temi danas razgovarao sa predstavnicima nevladinog sektora i različitih udruženja.

“Upravo smo završili sastanak sa predstavnicima brojnih NVO i različitih udruženja koji su mi kao predsjedniku pisali, a na temu sporazuma koji je potpisan u oblasti turizma i nekretnina sa UAE. Predstavnici NVO i različitih udruženja iznijeli su svoje stavove i pokazali zabrinutost kad je u pitanju sporazum”, kazao je on.

Zahvalio im je na aktivnoj ulozi koju, kako je rekao, imaju u ovom prilično netransparentnom odnosu vlasti prema sporazumu.

“Volio bih danas da, nakon ovog sastanka, pošaljem apel Skupštini CG da se diskusija u odnosu na sami sporazum koji je došao u Skupštinu, ne desi dok ne dobijemo jasne stavove od Evropske komisije ali i od nadležnih agencija u CG, poput Agencije o sprečavanju korupcije i Agencije za zaštitu konkurencije u odnosu na sami sporazum. Mislim da je veoma važno ispoštovati pravne preduslove i dobiti jasne stavove, prije nego počne diskusija u Skupštini Crne Gore. Mislim da je to fer i demokratski način i stanovište koje sam danas prenio predstavnicima nevladinog sektora”, kazao je Milatović.

Predstavnica NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) Jovana Janjušević kazala je da pomenuti Sporazum u potpunostit degradira naše zakonodavstvo i podzire institut javnog nadmetanja.

“Pored toga što govorimo o području koje je od međunarodnog značaja i nije samo nasljeđe Crne Gore i naših budućih generacija, omogućavanje investitoru da zakupi Veliku plažu ili bilo koju drugu teritoriju unutar Crne Gore, bilo na jugu ili sjeveru, omogućiti da se postane ne samo zakupac lokaliteta na 90 godina, već prenijeće se pravo vlasništva”, kazala je ona.

Ističe da ovo nije samo primjer dugoročnog zakupa koji će u jednom trenutku isteći, već se vrši pitanje prava vlasništva.

“Ovo je spomenik prirode koji je proglašen istim zbog svog velikog značaja kad je biodiverzitet u pitanju. Ukoliko bismo poredili značaj koji on ima za ptice, to bi, ukoliko bismo napravili paralelu sa brojem stanovnika u CG, bilo nekih 400.000 stanovnika iseljenih sa nekog područja”, kazala je Janjušević i dodala da se postavlja pitanje “da li Vlada stremi ka evropskim integracijama ili će ići dva koraka unazad”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com