MIR BOŽJI, HRISTOS SE RODI: Danas je najradosniji hrišćanski praznik - Volim Podgoricu

MIR BOŽJI, HRISTOS SE RODI: Danas je najradosniji hrišćanski praznik

Pravoslavna crkva i vjernici danas slave Božić, najradosniji hrišćanski praznik, rođenja spasitelja Isusa Hrista.

Božić je prije svega praznik rađanja novog života, praznik djece ii praznik roditeljstva. Božić nosi poruku mira i lljubavi među bližnjima, danas se prašta onima koji su nas uvrijedili ili povrijedili.

Božić se prema običajima praznuje tri dana, a proslava počinje prije svitanja zvonima na pravoslavnim hramovima. Svi obicaji i obredi vezani za proslavljanje Božića imaju jedan osnovni smisao, a to je molitva Bogu da sačuva i uveća porodicu i imanje domaćina, što je izraženo i u kratkoj narodnoj zdravici i molitvi za Božić: “Daj, Bože, zdravlja i veselja u ovom domu, neka nam se rađaju zdrava dječica, neka nam rađa žito i lozica, neka nam se uvećava imovina u polju, toru i oboru!”.

Vjerniice se pozdravljaju do Bogojavljenja tradicionalnim pozdravom “Hristos se rodi! Vaistinu se rodi”.

Rano ujutro na Božić, u kuću dolazi specijalni gost – položajnik, koji se posebno dočekuje. Položajnik pozdravi dom Božićnim pozdravom, ljubi se sa ukućanima i odlazi kod šporeta ili peći gdje džara vatru i govori zdravicu: “Koliko varnica, toliko parica”. Položajnik simboliše Mudrace koji su pratili zvijezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje.

To je osoba koja po vjerovanjima donosi sreću porodici tokom godine.

Redakcija VOP-a svim pravslavnim vjernicima želi zdravlje, sreću, blagstanje, ida praznike provedu u miru i ljubavi sa najmilijima.

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com