MJERE PREMA NEVAKCINISANOJ DJECI? Ministarstvo razmišlja da im ograniči boravak u kolektivnim smještajima
Ćorić je poručila da ako budu sprovodili neke represivne mjere, sprovodiće ih i prema zdravstvenim radnicima koji savjetuju roditelje da ne vakcinišu djecu

Državna sekretarka Ministarstva zdravlja Slađana Ćorić kazala je da je crnogorski zdravstveni sistem spreman u slučaju pojave morbila, i da se nada da će roditelji shvatiti značaj vakcinacije.
Ćorić je kazala i da se razmatra ograničavanje boravka u kolektivnim smještajima nevakcinisanoj djeci.
Ona je gostujući u Dnevniku na TVCG rekla da se nada da će krenuti masovna vakcinacija.
“Nadam se da će roditelji shvatiti značaj vakcine i da ćemo doprijeti do svijesti roditelja, te da će krenuti ta masovna vakcinacija”, poručila je Ćorić i dodala da je na roditeljima velika odgovornost.
Male boginje pred vratima, jači strah roditelja od mogućih posljedica vakcinacije
Nekoliko slučajeva malih boginja se pojavilo u Srbiji, prvi slučajevi potvrđeni su kod troje djece, uzrasta do godinu i po dana, a njihovo zdravstveno stanje je za sada dobro.
Ljekari upozoravaju da je izvjesno da će male boginje stići i u Crnu Goru, ali da zabrinjava nizak nivo vakcinacije kod djece.
Tokom prošle godine je saopšteno da je u riziku od malih boginja u Crnoj Gori i do 20.000 djece. Registrovan je drastični pad stope obuhvata MMR imunizacijom pa je tako u 2021. godini vakcinisano svega 18 odsto djece rođene tokom 2020. godine.
Ovakvo stanje ocijenjeno je alarmantnim. Neophodno je, kako tvrde iz sistema zdravstva, da više od 90 odsto, odnosno do 95 odsto djece bude vakcinisano kako bi se spriječila pojava epidemije.
Roditelji izbjegavaju MMR vakcinu, naročito u najranijem djetinjstvu, zbog tvrdnji da ona može izazvati autizam.
KAVARIĆ: Dolazak malih boginja u Crnu Goru sasvim izvjestan, bez vakcina, planuće zaraza
Ćorić: Mjere protiv ljekara koji savjetuju da se djeca ne vakcinišu
“Formirana je multisektorska radna grupa još prošle godine. Riječ je o širokoj grupi koja intenzivno radi. Pored ministra zdravlja tu je i ministar prosvjete, UNICEF-a, SZO, pedijatri…Mi smo više puta apelovali na roditelje da dozvole vakcinaciju djece. Strepimo od novog talasa kovida i strepimo da će zdravstveni sistem biti pod velikim pritiskom”, kazala je Ćorić.
Ona je ponovila da su bolnički kapaciteti spremni.
Kako kaže, država je o imunizaciji trebala da razmišlja mnogo ranije.
Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, roditelji ili staratelji koji odbijaju da vakcinišu djecu mogu biti kažnjeni od 100 do dvije hiljade eura. Podaci pokazuju da je u posljednje tri godine, novčane kazne platilo oko 90 roditelja, a najviša je bila 800 eura.
“Mi bismo voljeli da ne moramo da razmišljamo o sankcijama”, poručuje Ćorić i kaže da su se suočavali i da problemima kada i pedijatar kaže: “Ajde da sačekamo malo”. To se dešava pod pritiskom roditelja naravno”, kazala je Ćorić i poručila da ako budu sprovodili neke represivne mjere, sprovodiće ih i prema zdravstvenim radnicima koji savjetuju roditelje da ne vakcinišu djecu.