Nakon 17 godina suđenje za ubistvo inspektora Šćekića vraćeno na početak; Slavica Šćekić: Država mi je danas ponovo ubila brata Slavoljuba - Volim Podgoricu

Nakon 17 godina suđenje za ubistvo inspektora Šćekića vraćeno na početak; Slavica Šćekić: Država mi je danas ponovo ubila brata Slavoljuba

Policijski inspektor Slavoljub Šćekić ubijen je ispred svoje kuće u Podgorici 30. avgusta 2005. godine. Sedamnaest godina kasnije, sudski proces optuženima za njegovo ubistvo je na početku.

Optuženi Saša BoretaLjubo BigovićMilan Šćekić i Ljubo Vujadinović su u više presuda osuđeni na po 30 godina zatvora za ovo ubistvo, ali su drugostepena vijeća obarala te presude.

Posljednjom odlukom Apelacionog suda od 5. oktobra, suđenje optuženima za ubistvo inspektora Šćekića će biti ponovljeno.

Razlog su, kako je navedeno, bitne povrede odredaba krivičnog postupka, koje su rezultirale povredom prava na odbranu i pravično suđenje.

Sedamnaest godina dug proces je prošao niz faza od osuđujućih presuda, preko njihovog obaranja, dovođenja zaštićenog kontroverznog svjedoka i donošenja tehnički neispravnih presuda zbog kojih su pojedine sudije podnosili ostavku.

Promjenjeno je i više sudskih vijeća, a slučaj je dospio i do Ustavnog i Suda za ljudska prava u Strazburu.

Slavica Šćekić: Ponovo ga ubijaju

Sestra ubijenog policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića poručila nakon ukidanja presude optuženima za ovaj zločin od strane Vijeća Apelacionog suda, da joj je “država danas opet ubila brata Slavoljuba”.

“Država mi jedanas opet ubila brata Slavoljuba. Kriminalno, osinje leglo suda, opet je ukinulo presudu!
I ovog puta, kao i svih prethodnih godina, sudovi sude, donose i ukidaju presude na osnovu miga mafijaškog bosa.
Mafijaškom bosu ne odgovara da budu osudjeni njegovi vojnici. Jer, ako budu osudjeni, izdaće ga.
Ovom ukidajućom presudom, država je pljunula na sebe, na pravo i pravdu”, kaže Slavica Šćekić.
Ona je pozvala Specijalnog državnog tužioca da provjeri porijeko imovine porodice Lazović.

 

Podsjetimo, porodica Petra Lazovića ponudila je jemstvo od 1,2 miliona eura kako bi se Petar Lazović branio sa slobode.

Ščekić je upitala hoće li se iko u ovoj državi zapitati otkud toliki novac službeniku ANB-a.

“Pošteno ga zaradio sigurno nije! Hoće li SDT provjeriti porijeklo imovine Lazović Zorana i njegovog sina? Smije li im stati na crtu? Ko ih štiti? Pitanja svih pitanja?”, navela je Šćekić.

Petar Lazović je iza rešetaka jer, prema navodima SDT – a sumnja se da je on radio za pripadnike kavačkog klana.

Šćekić ubijen dok je radio na istrazi Splendida

U pozadini ubistva inspektora Šćekića je privatizacija budvanskog hotela Splendid i slučaj bombaških napada na hotel u ljeto 2005. godine.

Šćekić je radio na istrazi tih napada kada je ubijen.

Motivi i nalogodavci bombaških napada nijesu međutim na sudu nikada rasvijetljeni.

Samo je u obrazloženju jedne presude navedeno da je inspektor Šćekić ubijen nakon što je došao do dokaza ko stoji iza napada na Splendid.

Suđenje bez kraja 

Godine 2009. donesena je, nakon četiri godine suđenja, prva osuđujuća presuda protiv optuženih za ubistvo inspektora Šćekića.

Presudu je donio sudija Lazar Aković u čijoj je presudi uočena tehnička greška, zbog koje je trebalo da odgovara, ali je u međuvremenu prešao u advokaturu.

Godine 2010. Apelacioni sud je ukinuo osuđujuću presudu. Na čelu tog suda bio je Milivoje Katnić, kasnije izabran za Specijalnog državnog tužioca.

Godine 2011. na ponovljenom suđenju je donesena osuđujuća presuda protiv optuženih i to ponovo po 30 godina zatvora.

Predsjednica Vijeća sudija Slavka Vukčević je odmah po presudi optužena da je “nestručno napisala presudu”.

Tadašnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica je najavila je podnošenje zahtjeva za razrješenje sudije Vukčević, koja potom prelazi u notare.

Apelacioni sud na čelu sa Milivojem Katnićem 2012. godine ponovo ukida prvostepenu presudu.

Iste godine novu osuđujuću presudu na ponovljenom suđenju donosi sudija Biljana Uskoković.

Tu presudu 2013. godine potvrđuje Apelacioni sud na čijem je čelu ponovo Milivoje Katnić.

Advokati okrivljenih su se žalili Vrhovnom sudu koji ukida osuđujuću presudu, a slučaj se vraća na ponovno odlučivanje Apelacionom sudu.

Apelacioni sud 2015. donosi odluku kojom potvrđuje 30-ogodišnje zatvorske kazne za četvoricu okrivljenih.

Godine 2019. Ustavni sud Crne Gore ukida osuđujuću presudu konstatujući da je optuženima povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku.

Iste godine Vrhovni sud na osnovu odluke Ustavnog suda ukida presudu i vraća predmet Apelacionom sudu na ponovno odlučivanje.

Nakon dvije godine, 5. septembra 2022. godine, Apelacioni sud ukida osuđujuću presudu protiv optuženih i vraća na ponovno suđenje.

V.M.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com