Novi Savjet Gradske TV bira se u avgustu, neće biti partijskih činovnika?

Skupština Glavnog grada će na sjednici 3. avgusta mijenjati odluku o osnivanju Radio televizije Podgorica na osnovu koje će odmah sprovesti postupak izbora novog saziva Savjeta, novog izvršnog direktora i ombudsmana. Institut ombudsmana uvode prvi put. Predlagači odluke su šefovi klubova odbornika parlamentarne većine koji kažu da pooštravaju kriterijume za izbor ključnih upravljačkih organa, te novu strukturu ovlaštenih predlagača kojom se povećava samostalnost i urednička nezavisnost javnog emitera. Time i opravdavaju, kako kažu, hitno sprovođenje nove odluke čijim stupanjem na snagu prestaje mandat dosadašnjem Savjetu i izvršnom direktoru.
“Suština izmjena je usklađivanje odluke sa međunarodnim standardima koji reglišu tu oblast to jeste oblast audio vizuelnih usluga. U postojećoj odluci, koja je na snazi, rad javnog emitera nije lišen političkog uticaja već dominantno zavisi od volje lokalne vlasti. Mi smo željeli da to izmjestimo iz volje lokalne vlasti na način da se formira Savjet koji će biti stručno tijelo gdje neće biti predstavnika vlasti sa lokalnog nivoa, niti predstavnika bilo koga na koga vlast može uticati već će članovi savjeta predložiti relevantne institucije koje mogu da daju suštinski doprinos u onome što je ostvarivanje javne funkcije javnog emitera”, kaže Mitar Šušić, šef kluba odbornika Nove srpske demokratije.
“Kandidate za članove Savjeta predlažu Univerzitet Crne Gore, za jednog člana, udruženja poslodavaca koja su zastupljena u Socijalnom savjetu, za jednog člana, nevladine organizacije iz oblasti kulture i medija ili iz oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda za jednog člana, Advokatska komora za jednog člana i sindikati koji su zastupljeni u socijalnom savjetu isto jednog člana. To je i u skladu sa evropskim preporukama. Željeli smo da uskladimo način rada gradske televizije sa međuanrdnom standardima. Niti izvršna niti zakonodavna vlast Glavnog grada neće imati uticaja na rad Savjeta kao što je sada slučaj. Po novom rješenju nijednog člana ne delegira neko ispred Glavnog grada i to je u skladu sa medijskom nezavisnošću”, kaže Šušić.
Druga izmjena je pooštravanje kriterijuma za izbor članova Savjeta za izvršnog direktora.
“Traži se veći nivo kvalifikacija u odnosu na ranije”, kaže Šušić.
Kao treću karakteristični izmjenu Šušić naglašava uvođenje institucije ombudsmana odnosno zaštitnika prava gledalaca.
“Gledaoci će moći da mu se obrate sa pritužbama pošto je dosad bilo dosta prigovora od samog osnivanja Gradske televizije. Za ombudmana su strožiji kriterijumi u odnosu na člana Savjeta. Član Savjeta može da bude neko ko nije potpuno u nekoj materiji ali za ombudsmana tražimo da je afirmisani medijski stručnjak sa najmanje deset godina radnog iskustva u novinarstvu i nauci o medijima. Dakle, da bude neko ko razumije posao novinara, ko je afirmrisan i definisan u medijskoj zajednici. Ombudsman daje obavezujuće preporuke, ako utvrdi da je došlo do kršenja standarda daje preporuku izvršnom direktoru da je otkloni, a izvršni direktor ako ne postupi po tome, to može biti razlog za njegovo razrešenje od trane Savjeta”, kaže Šušić.
Proširena je značjani lista ko ne može biti član Savjeta ili ombudsman i pooštreni kriterijumi za izvršnog direktora.
Izvor: dan.co.me