Osnovno tužilaštvo se žalilo, Do Kvon ostaje u pritvoru do odluke Suda

Južnokorejski državljani Do Kvon i Hon Čand Juna ostaće u pritvoru do odluke o žalbi podgoričkog Osnovnog tužilaštva, saopšteno je iz Osnovnog suda u Podgorici.
Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo uložilo je žalbu na rješenje Osnovnog suda, kojim je prihvaćeno jemstvo za južnokorejske državljane Do Kvona (32) i Hon Čand Juna (37).
Spisi predmeta upućuju se Višem sudu.
“Izjavljena žalba odlaže izvršenje rješenja o jemstvu, pa će okrivljeni boraviti u pritvoru sve do okončanja postupka po žalbi i eventualne pravosnažnosti rješenja kojim se jemstvo prihvata”, dodaju iz Osnovnog suda.
Podgorički sud je sredinom maja prihvatio ponudu Kvona i Čand Juna da uplate jemstvo od po 400.000 eura, te da se puste na slobodu.
Okrivljenima je, kako je tada saopšteno, određena i mjera nadzora – zabrana napuštanja stana.
“Ukoliko okrivljeni pobjegnu ili prekrše mjeru nadzora, jemstvo propada i unosi se u poseban razdjel budžeta za rad sudova”, navodi se u saopštenju suda.
Korejski državljani se u Crnoj Gori terete da su izvršili krivično djelo falsifikovanje isprave, za koje je predviđena kazna zatvora u trajanju od tri mjeseca do pet godina.
Južnokorejski tužilac, koji vodi istragu o propalom kripto projektu Terra-Luna, saopštio je da osnivač te kompanije Do Kvon treba da bude izručen Seulu radi suđenja. Južna Koreja i SAD su zatražile njegovo izručenje kako bi se suočio sa optužbama u vezi s kolapsom njegove kripto imperije, vrijedne 40 milijardi dolara.
Kvon bi mogao dobiti preko 40 godina zatvora, što bi bila u Južnoj Koreju bila najduža kazna ikada za finansijski zločin, pisao je portal Forkas.
Južnokorejac je više puta negirao sve optužbe, tvrdeći da su napravljene greške u kripto projektu Terra-Luna kojim upravlja njegova Terraform Labs.
Do Kvon je u martu uhapšen na podgoričkom aerodromu.