Policajcu uslovno pola godine zatvora zbog hapšenja mitropolita Amfilohija - Volim Podgoricu

Policajcu uslovno pola godine zatvora zbog hapšenja mitropolita Amfilohija

Službenik Uprave policije P.M. (36) iz Podgorice uslovno je osuđen na šest mjeseci zatvora zbog protivpravnog lišenja slobode sada pokojnog mitropolita Amfilohija Radovića 22. juna 2020. godine.

Kazna neće biti izvršena ukoliko okrivljeni u roku od dvije godine po pravosnažnosti presude ne učini novo krivično djelo, Presudu je u Osnovnom sudu u Podgorici izreklo krivično vijeće sudije Dragane Lubarde.

Prema optužnici koju je zastupao tužilac podgoričkog ODT-a Damir Kujović, P.M. je 22. juna 2020. godine, u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica – Stanice policije za javni red i mir, zloupotrebom svojih ovlašćenja, protivpravno ograničio slobodu kretanja mitropolitu Amfilohiju.

„Nakon izjašnjenja postupajućeg državnog tužioca Nikole Boričića u 13.52 da se građanin Amfilohije Risto Radović pusti na slobodu i da se protiv njega podnese krivična prijava u redovnom postupku za krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti, on je nastavio sa prikupljanjem obavještenja od istog do 17.10, za koje vrijeme je pok. Amfilohiju Ristu Radoviću bila ograničena sloboda kretanja, čime je učinio krivično djelo protivpravno lišenje slobode“, piše u optužnici.

Okrivljeni P.M. izjavio je da je u to vrijeme bio zaposlen kao vođa bezbjednosnog sektora Stanice policije za javni red i mir CB Podgorica i da je 21. juna 2020. godine bio vanredno angažovan povodom održavanja litija organizovanih od strane mitropolita Amfilohija. Ispričao je da je tog dana od strane pretpostavljenog starješine M.R. odlučeno da treba da uruči poziv mitropolitu Amfilohiju za dan 22. jun 2020. godine. Naveo je da je taj poziv bio kod njega i da je u dva-tri navrata pokušao da priđe mitropolitu Amfilohiju da mu uruči poziv dok se održavala litija, ali s obzirom na veliko prisustvo građana i da je mitropolit Amfilohije tada držao govor, nije do kraja izvršio službenu radnju. Nakon završetka litije, kada su završili sa službenim angažovanjem, kolege i on su od pretpostavljenih starješina pozvani na parking prostor u Ul. Velimira Terzića, preko puta Hrama Hristovog vaskrsenja, a sa njim su bile kolege S.M. i V.Ž. Kada su došli na parking prostor, tamo su stajali njegovi pretpostavljeni i, prema njegovom mišljenju, M.V., kao i tadašnji načelnik CB Podgorica M.P.

Kako tvrdi, načelnik CB Podgorica je odmah počeo da govori da nijesu uspjeli da izvrše službenu radnju, odnosno da uruče poziv mitropolitu Amfilohiju, i da pođu na Cetinje da ga uhapse, da vide da li je u Manastiru Ždrebaonik i da ga „rode“, odnosno da ga stvore.

Sjutradan je poslat da sačeka mitropolita ispred hrama i uruči mu poziv. Tamo se nalazio neka tri sata, razgovarao sa sveštenstvom i nije uručio poziv, ali se mitropolit nakon toga sa dva advokata pojavio u policiji da da obavještenje. Oko 12 časova tog dana počeli su sa uzimanjem izjave od mitropolita Amfilohija i prikupljeno obavještenje je putem Viber aplikacije poslato tada dežurnom državnom tužiocu Nikoli Boričiću. Nakon toga, Boričić i on su se čuli preko telefona i tužilac mu je saopštio da se u redovnom postupku podnese krivična prijava protiv mitropolita iz čl. 287 KZCG, te da se mitropolit pusti. On je tada tužiocu Boričiću saopštio da ima dodatnih policijskih pitanja za mitropolita Amfilohija, na šta mu je on odgovorio: U redu, P., kada završite sa vašim pitanjima, i potpiše izjavu, pustite lice“. Kako je kazao, tužilac mu je ovo saopštio u 13 časova i 52 minuta. Kada je tužiocu saopštio da ima dodatnih policijskih pitanja, u tom momentu mu nije rekao po čijem nalogu treba da postavi dodatna pitanja, ali mu je rečeno da će ih biti po nalogu R.R., što mu je lično rekao R.R. Tvrdi da nije mogao da utiče na to u smislu da skrati vrijeme prikupljanja obavještenja od mitropolita Amfilohija.

Dan

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com