Ruski biznismen ne plaća zakupninu Željezare u Nikšiću, kompanija nije preuzela 150 radnika, Vlada ćuti

Švajcarska kompanija “8B Capital” prekršila je Ugovor o zakupu nikšićke Željezare jer pola godine ne plaća zakupninu od 31.000 eura, mjesečno. Uz to, u istom periodu nije preuzela ni 150 radnika, što je bila u obavezi.
Željezara je kćerka državne Elektroprivrede koja je jula 2024. sklopila ugovor o zakupu sa ruskim biznismenom, sa izraelskim pasošem, Igorom Šamisom vlasnikom “8B Capital”.
Ugovor o zakupu na 50 godina odnosi se na dva Željezarina pogona, za proizvodnju i preradu čelika.
Šamis se obavezao da u prvoj godini pokrene proizvodnju i investira oko sedam miliona eura, odnosno 37 u prvih pet godina.
Od toga ništa nije urađeno, kaže Ivan Vujović predsjednik Sindikata Željezare za Radio Slobodna Evropa (RSE).
“Mi njega više ne smatramo zakupcem, od novembra ne plaća zakup”, kaže Vujović.
Sindikat o situaciji u Željezari
On kaže da Šamis povremeno dolazi u fabriku, ali da nije u kontaktu sa radnicima.
“Iako i dalje nije raskinut ugovor o zakupu, Šamis apsolutno nijednim svojim gestom nije pokazao da je sposoban da pokrene proizvodnju”, kaže Vujović.
Smatra da je pitanje za Elektroprivredu zbog čega nije raskinut ugovor sa njim.
Da li će pokrenuti raskid ugovora zbog neplaćanja zakupnine, pitanje je na koje RSE nije dobio odgovor iz Elektroprivrede.
“Ako on nije u stanju da plati mjesečni zakup 31.000 eura za ogromnu imovinu kojem raspolaže Željezara, kako je onda u stanju da realizuje investicije.”
Vujović kaže da fabrički sindikat interesuje samo status radnika i dodaje da su svi uposleni preko Elektroprivrede.
“Ako se zakupac pojavi radnici mogu ostati u matičnoj kompaniji (Elektroprivredi) jer je potrebana njihova pisana saglasnost da bi prešli kod zakupca .”
“Nadamo se da će država, to jest Elektroprivreda, stati na kraj ovom zakupcu i početi raskidanje ugovora jer radnici smatraju da nije sposoban da pokrene proizvodnju”, kaže Vujović.
U Vladi zabrinuti ali ne reaguju?
Da Šamis od starta ne poštuje ugovor potvrdio je crnogorski premijer Milojko Spajić prilikom posjete nikšićkoj fabrici, 9. aprila.
“To je zabrinjavajuće. Ali postoji ugovor koji tačno određuje šta može da se desi u takvim slučajevima”, kazao je Spajić.
Istovremeno je poručio da će država iskoristiti sva pravna sredstva da osigura da se obaveze ispunjavaju.
A da li su i koja pravna sredstva do sada upotrijebili, RSE nije dobio odgovor iz Spajićevog kabineta.
Šamis takođe, nije odgovarao na upit RSE zašto ne poštuje ugovor o zakupu.
Šamisovi poslovi
Šamis je, prvi put prije 20 godina bio jedan od vlasnika Željezare, preko internacionalne “Midland grupe”. Ta kompanija se povezuje sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Naime, 2004. “Midland grupa” je za 1.000 eura kupila većinski dio u Željezari od Vlade Mila Đukanovića, uz obavezne investicije od 30 miliona eura za pet godina.
Nakon dvije godine, novembra 2006. napustili su Željezaru, a Vlada je saopštila da su ostavili poreski dug oko 2,7 miliona eura i uvećali gubitke fabrike na preko 12 miliona eura.
Uoči potpisivanja aktuelnog Ugovora o zakupu Željezare, jula prošle godine, Shamis je za RSE potvrdio da je u “Midland grupi” imao 33 odsto vlasništva.
Istovremeno je negirao veze sa Putinom, ali nije rekao je li napustio “Midland”.
“Moj povratak u fabriku u Nikšiću motivisan je mojim poznavanjem njenog investicionog potencijala”, kazao je Šamis za RSE.
Shamis tada nije odgovorio na pitanje RSE da li je bio privođen u Hrvatskoj zbog načina poslovanja u šibenskoj Tvornici lakih metala.
Nije odgovorio ni da li je tokom njegovog poslovanja u češkom gradu Plzenu navodno bilo koruptivnih radnji i pranja novca.
Iz Elektroprivrede su, uoči potpisivanja ugovora o zakupu, za RSE kazali da su provjerili kredibilitet zakupca.
“Shamis je dostavio dokaze da nikada nije osuđivan u Hrvatskoj niti u Francuskoj, što potvrđuju izvodi iz kaznene evidencije ovih država. Dostavio je i dokumentaciju da nema poreskih dugovanja u Rusiji”, naveli su tada iz Elektroprivrede.
Iz kabineta premijera Spajića nijesu odgovorili na upit RSE da li će tražiti odgovornost menadžmenta Elektroprivrede, budući da je Shamisovo poslovanje u Hrvatskoj i Češkoj upućivalo da neće poštovati ugovor o Željezari.
Na čelu Odbora direktora Elektroprivrede je Milutin Đukanović iz proruske Nove srpske demokratije, članice bivšeg Demokratskog fronta.
Vladi, Šamisu i Elektroprivredi je RSE poslao upite prije deset dana, 25. aprila.
Državna Elektroprivreda je vlasnik Željezare Nikšić od kraja 2022. kada je za 20 miliona kupila od turske Tosjali grupe.
Vijesti