Svaki drugi penzioner u Pljevljima na “minimalcu”

Skoro svaki drugi penzioner u Pljevljima prima minimalnu penziju od 450 eura, a više od polovine prima penziju manje od prosječne penzije u Crnoj Gori, koja iznosi 525,23 eura.
Predsjednik Udruženja penzionera Pljevlja Vukadin Damjanović kaže da je ovo najbolji pokazatelj lošeg materijalnog položaja pljevaljskih penzionera.
Damjanović je kazao da od ukupno 6.647 penzionera 3.775 prima minimalnu penziju od 450 eura. Ukupan broj penzionera u Pljevljima u odnosu na isti period prošle godine veći je za 146.
“U Pjevljima su penzije strahovito male kod većine penzionera, a tek da nije došlo do povećanja minimalnih penzija na 450 eura ne znam kako bi ti penzioneri preživljavali”, kazao je Damjanović.
Kazao je da je prosječna penzija u Pijevljima 533,58 eura, a više od polovine penzionera u Pljevljima ima penziju manju od prosječne penzije u Crnoj Gori, koja iznosi 525,23 eura.
“Zamislite kako preživljavaju ti penzioneri pogotovu koji nemaju riješeno stambeno pitanje”, rekao je Damjanović.
Kazao je da u Pljevljima minimalnu penziju od 450 eura ima 3.775 penzionera, od 450 do 700 eura 1.542, a od 700 do 900 eura penziju prima 762 penzionera.
Od 900 do 1.000 eura penziju primaju 193 penzionera, a penzije preko 1.000 eura imaju 194 penzionera. Takozvanu limit penziju od 1.645 eura imaju četiri penzionera u Pljevljima.
“Smatram da je ovo velika razlika između najniže i najviše penzije i zato bi nadležni u državi trebalo nešto da preduzmu kako bi se taj jaz smanjio”, rekao je Damjanović.
Ističe i da povećanje penzija nije pratilo povećanje cijena.
“Vlada Crne Gore obezbijedila redovnost penzija bez obzira na ekonomsku situaciju u državi. U januaru prošle godine došlo je do usklađivanja i povećanja penzija od 2,08 odsto, u maju 1,93 odsto, u septembru 2,40 odsto, što je ukupno oko 6,41odsto. Smatramo da je ovo minimalno povećanje, jer je životni standard poskupio preko 50 odsto”, istakao je Damjanović.
Znajući koliko je loš životni standard velike većine penzionera u Pljevljima, dva puta u prošloj godini dijelili su pomoći najugroženijim penzionerima. Ovu pomoć ukupno su primila 408 penzionera.
Kazao je da su prošle godine po vrlo povoljnim cijenama i na otplatu podijelili veću količinu namirnica.
“Na odloženo plaćanje od pet mjeseci obezbijeđena je nabavka uglja do 5 tona za pljevaljske penzionere tako da je Rudnik uglja isporučio 1.397 tona uglja za 699 penzionera. Odmor i oporavak u Ulcinju koristilo je 158 penzionera, a na Žabljaku 7”, rekao je Damjanović.
Pljevaljski penzioneri traže da im se omogući korišćenje što više ležajeva u sezoni u Ulcinju i očekuju da ćemo naići na razumjevanje kod republičke komisije koja se bavi rješavanjem ovog problema, posebno nakon što je rekonstruisan hotel i povećan broj ležajeva.
Istakao je i da nemaju informaciju zbog čega još nije počela izgradnja zgrada za penzionere u Pljevljima, za koju je kamen-temeljac položen još 2018. godine.
“Udruženje je 2017. godine dobilo od lokalne samouprave besplatan plac za izgradnju jedne stambene zgrade za penzionere, a od Fonda PIO 50 odsto novčanih sredstava odnosno 300.000 eura. Od Upravnog odbora i Komisije za stambenu izgradnju Fonda PIO 8. 7. 2022. dobili smo izvještaj kao i dopis od 24. 8. 2022. gdje se zahtjeva povraćaj novčanih sredstava za stambenu izgradnju, bez naznake žiro-računa. Na ovaj zahtjev smo poslali pisano obrazloženje o novčanim sredstvima i sve izvode iz banaka kao uplatnice, tako da se novčana sredstva i dalje nalaze na ovim računima. U obrazloženju stoji da će fond PIO CG preuzeti dalju gradnju stanova za penzionere, za koju nemamo informaciju od Fonda PIO”, kazao je Damjanović.
Vijesti