Svako treće dijete u Crnoj Gori u riziku od siromaštva, država nema adekvatnu strategiju - Volim Podgoricu

Svako treće dijete u Crnoj Gori u riziku od siromaštva, država nema adekvatnu strategiju

Svako treće dijete u Crnoj Gori u riziku je od siromaštva, slučajevi vršnjačkog i svakog drugog nasilja su u porastu, a najmlađi su sve češće i žrtve seksualnih predatora. Podaci UNICEF-a pokazuju da čak 99 odsto djece u Crnoj Gori udiše štetan vazduh, država je i dalje bez adekvatne strategije za smanjenje siromaštva, a nejednakosti su posebno izložena romska djeca i djeca sa smetnjama u razvoju.

Uprkos višedecenijskoj borbi za prava najmlađih, mnogi od njih i dalje žive u neadekvatnim uslovima.

Direktorica humanitarne fondacije „Banka hrane“ Marina Medojević ističe da je kvalitetno obrazovanje ključno za okončanje siromaštva i razvoj Crne Gore. Ona naglašava da svako dijete mora biti uključeno u predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje, a njihova dostupnost mora se obezbijediti ulaganjem države i lokalnih samouprava.

„Svako dijete iz porodica koje žive sa primanjima ispod linije siromaštva mora imati besplatan vrtić, produženi boravak u školi, transport, barem jedan zdravi obrok i neophodan pribor, tehnička pomagala. Kako bi se dugoročno riješio problem siromaštva, ulaganje u obrazovanje djece iz socioekonomski ugroženih porodica do sticanja prvog zvanja mora biti prioritet“, kazala je Medojević.

Kako je svako treće dijete u Crnoj Gori u riziku od siromaštva, smatra da je obaveza države da unaprijedi Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti kako bi doprinio dostojanstvenijem životu djece i porodica u kojima žive.

„U svjetlu više puta javno izrečenih prigovora od strane „Banke hrane“ na sistemske probleme, smatramo da je neophodno u ranoj fazi obezbijediti učešće međunarodnih partnera u ovoj oblasti, prije svih UNDP-a i UNICEF-a, koji godinama u svojim izvještajima i preporukama iznose iste primjedbe kao i „Banka hrane“. Naše primjedbe su razultat višegodišnjeg rada sa ugroženim djelovima populacije i zahtijevaju ozbiljan sistemski i reformski pristup“, istakla je Medojević.
U izvještaju UNICEF-a „Za svako dijete sva prava“ navodi se da je Uprava policije u 2022. godini evidentirala 23 krivična djela seksualno zlostavljanje djece. U drugoj polovini 2023. i za prva tri mjeseca ove godine, procesuirali su 11 osumnjičenih za iskorišćavanje djece za pornografiju, a u toku marta, aprila i maja policija je izvijestila o hapšenju tri osobe zbog silovanja maloljetnih lica, a u jednom slučaju seksualnog uznemiravanja od strane 76-godišnje osobe.

Međutim, značajan je i broj djece počinilaca krivičnih djela. U toku poslednjih pet godina UP je procesuirala 1.710 maloljetnika, najčešće zbog imovinskih delikata. U poslednje vrijeme česti su bili slučajevi ucjena, lažnih dojava o bombama, nasilja i dr.

Vlada Crne Gore nedavno je obećala da će uvesti novu multidisciplinarnu uslugu Barnahus (Dječja kuća), kako bi djeci žrtvama i svjedocima nasilja, zlostavljanja i seksualnog iskorišćavanja pružala podršku po mjeri djeteta, u skladu s međunarodnim standardima dječije zaštite.

I dalje prisutan trend dječijih brakova

Iz UNICEF-a su u analizi „Za svako dijete sva prava“ izrazili zabrinutost zbog i dalje prisutnog trenda dječjih brakova u romskoj populaciji.

„Djeca sa smetnjama u razvoju i romska djeca i dalje se suočavaju sa značajnim preprekama i nejednakostima u pristupu osnovnim uslugama, kao što su zdravstvena zaštita i ishrana, obrazovanje i stanovanje“, ukazali su iz UNICEF-a.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com