Tramp: Blizu smo dogovora sa Iranom, moguć prekid sukoba; IRGC: Tranzit kroz Ormuski moreuz postaće bezbjedan - Volim Podgoricu

Tramp: Blizu smo dogovora sa Iranom, moguć prekid sukoba; IRGC: Tranzit kroz Ormuski moreuz postaće bezbjedan

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da su SAD blizu dogovora s Iranom koji bi mogao dovesti do prekida sukoba, dok je iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) najavio postepenu stabilizaciju i bezbjedniji tranzit kroz Ormuski moreuz. Treća runda pregovora između izraelske i libanske strane biće održana naredne sedmice u Vašingtonu, prenose libanski mediji.

Vašington i Teheran nastavljaju intenzivne diplomatske kontakte, a američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da postoji „veoma dobra šansa“ za postizanje sporazuma koji bi mogao uključiti izvoz visoko obogaćenog uranijuma u SAD i potencijalno okončanje sukoba.

Prema navodima, SAD očekuju odgovor Teherana u narednim danima, dok se u Vašingtonu razmatra okvirni sporazum o nuklearnom programu i ublažavanju sankcija.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu u kontaktu je s američkim zvaničnicima zbog pregovora s Iranom, uz zabrinutost da bi dogovor mogao donijeti ustupke Teheranu. Izrael se, prema izvorima, priprema za moguću eskalaciju.

Istovremeno, Bejrut je ponovo bio meta izraelskih vazdušnih udara, dok su nastavljeni i sukobi na jugu Libana.

Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštio je da će tranzit kroz Ormuski moreuz postepeno postati bezbjedan i stabilan, uz tvrdnje da su „prijetnje neutralisane“.

U međuvremenu, SAD su saopštile da su američke snage onesposobile iranski tanker u Omanskom zalivu, optužujući ga za kršenje blokade.

Francuski predsjednik Emanuel Makron pozvao je na deeskalaciju i slobodnu plovidbu kroz Ormuski moreuz.

Iran i Kina poručili su da žele stabilizaciju situacije na Bliskom istoku, dok SAD najavljuju rezoluciju u UN o slobodi plovidbe.

Cijene benzina u Sjedinjenim Američkim Državama dostigle su najviši nivo u skoro četiri godine, usljed poremećaja na tržištu nafte.

Mediji: Očekuje se da će Iran danas predati odgovor o prijedlogu SAD za kraj rata

Očekuje se da će Iran danas predati svoj odgovor posrednicima o američkom prijedlogu za okončanje rata, rekao je izvor za CNN
.

Iran razmatra prijedlog SAD, a izvor je rekao da obje strane napreduju ka sporazumu o okončanju rata.

08:21

Troje stradalih u izraelskim napadima na jug Libana

Libanski mediji prenose da su tri osobe poginule u izraelskim vazdušnim napadima na jugu Libana, koji su izvedeni jutros.

08:19

Masud Pezeškijan: Iran spreman za diplomatiju, ali insistira na nacionalnim pravima

Iranski predsjednik Masud Pezeškijan poručio je u telefonskom razgovoru sa Emanuel Makron da je Iran spreman nastaviti ozbiljne diplomatske pregovore s ciljem okončanja rata, ali da će istovremeno insistirati na zaštiti prava iranske nacije.

Prema saopštenju iranskog predsjedništva, Pezeškijan je istakao „duboko nepovjerenje“ Teherana prema Sjedinjenim Američkim Državama, navodeći da ono proizilazi iz, kako je rekao, „neprijateljskih postupaka“ tokom pregovora i ranijih napada na Iran, prenio je portal [Press TV](https://www.presstv.ir?utm_source=chatgpt.com).

U razgovoru sa Makronom razmatrana je i situacija u regionu, uključujući Ormuski moreuz i mogućnosti za postizanje primirja, kao i dosadašnji posrednički napori, uključujući ulogu Pakistan.

RTS

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com