U Godinje su dolazili Balšići, Crnojevići, Sv. Petar Cetinjski, a danas ga obilaze uglavnom strani turisti (FOTO)

Na svega pola sata vožnje od Podgorice, iako pripada barskoj opštini, nalazi se selo Godinje kroz koje se provlače vjekovi, a sve više ga posjećuju i turisti. Uglavnom stranci, iz svih krajeva svijeta, ljubitelji tradicionalne arhitekture i netaknute prirode, ali i dobrog vina. Oni kojima je Godinje gotovo na kućnom pragu, rijetko navraćaju.
Ipak, ovo seoce, sa očuvanom arhitekturom i hiljadugodišnjom istorijom, ima potencijal da postane svjetska turistička atrakcija a takvu ocjenu mu je nedavno dala i Svjetska turistička organizacija.
Prvi pisani podaci o selu datiraju još iz 13. veka, a u selu postoje tragovi boravka dinastije Balšića.
Godinjem danas dominira građevina koju mještani zovu Dvori Balšića, a na njoj se može vidjeti uklesani grb dinastije Crnojevića.

Legenda kaže da je dukljanski knez Vladimir, prije hiljadu godina, poslije boja sa Vizantincima, radi odmora zastao u selu ondašnje Crmničke župe, godila mu je hladna izvorska voda i dobro vino iz ovog kraja. I tako mjestu ostade ime Godinje.
Na jednoj od kuća, nalazi se tabla na kojoj piše da je u toj sobi prespavao Sv. Petar Cetinjski 1814. godine.

U selu se i danas nalazi desetak živih izvora pitke vode, i ostaci brojnih vodenica.
U Gornjem Godinju je više urušenih i napuštenih kuća, nego onih u kojima ljudi borave. Ipak, od ukupno šezdesetak kuća, u desetak njih se živi i boravi, uglavnom od ranog proljeća do kasne jeseni.
Maja i Miško Leković, čija kuća datira dijelom još iz 13. vijeka, već nekoliko godina ovdje dočekuju turiste, uglavnom strance, koji su oduševljeni ambijentom, vinom i sirom.
Kako nam je ispročala Maja, njihova mala terasa može da primi oko 20 gostiju istovremeno, a u jednom momentu se na toj terasi govorilo čak osam svjetskih jezika.

“Prošle godine je Svjetska turistička organizacija je organizovala konkurs za najljepša sela svijeta, a iz Crne Gore u prijavljena sela Godinje i Gornja Lastva, i oba sela su proglašena za sela sa velikim turističkom potencijalom. Još uvijek ne znamo šta će to značiti za selo, ali vjerujem da postoji šansa da od ovoga što imamo, od očuvane arhitekture, napravimo izuzetno atraktivan turistički proizvod. U Hrvatskoj su, recimo, od sličnih sela napravili brend”, kaže Maja. Lekovići ovdje imaju vinograd i već nekoliko godina svoju malu vinariju gdje proizvode nekoliko vrsta vina “Garnet”.

Miško Leković kaže da tradicija proizvodnje vina datira još iz 13. vijeka. Dio kuće u kojem je vinarija, odnosno podrumski dio, datira još iz doba Balšića, odnosno da je bio dio Dvora Balšića koji se nalazi preko puta kuće.
“Prema nekim podacima Jelena Balšić sa sinom je boravila ovdje početkom 15. vijeka. Sudeći po svim elementima arhitekture, podrumski dio naše kuće je iz tog perioda. Familija Leković na porodičnom stablu broji ovdje već 14 generacija, odnosno više od 300 godina”, priča Miško.

Za par sati koliko smo proveli na terasi Lekovića, svratile su djevojke iz Amerike i Njemačke, kao i porodica iz Ukrajine. Bili su oduševljeni ambijentom i vinom.
Godinje, jedan od skrivenih bisera ovog kraja, pa i Crne Gore, čeka vrijeme kada će zasjati punim sjajem.
V.M.