U više gradova požari uzimaju danak: Vatra guta crnogorsko blago - Volim Podgoricu

U više gradova požari uzimaju danak: Vatra guta crnogorsko blago

Lokalni vatrogasci i građani sa vatrom se bore na Žabljaku, u Bijelom Polju, Nikšiću, Pljevljima, Šavniku i Danilovgradu. Požare su juče gasili i avioni MUP-a na Žabljaku i u Danilovgradu.

Vatrena stihija u više crnogorskih gradova uzima danak. Gore šume, crnogorsko blago. Nažalost, požari ponovo ostavljaju nesagledive posledice i po životnu sredinu i po ekonomiju. Lokalni vatrogasci i građani sa vatrom se bore na Žabljaku, u Bijelom Polju, Nikšiću, Šavniku, Pljevljima i Danilovgradu…

Požar koji je izbio na Žabljaku zauzimao je veliku teritoriju, ali nije bilo opasnosti za objekte. Osim lokalnih vatrogasaca i radnika Nacionalnog parka Durmitor, požar je gasio i avion Ministarstva unutrašnjih poslova.

“Požar je prekjuče izbio iznad sela Međužvalje gdje gori pretežno borova šuma i ide prema Nacionalnom parku Durmitor, koji je za sada dosta udaljen od vatrene stihije. Sve zavisi od vjetra. Za sada park nije ugrožen. Prekjuče su vatrogasci gasili požar, juče pošli i naši ljudi da pomognu. Radi se o nepristupačnom terenu pa se voda mora nositi naprtnjačama. Nadamo se da će se požar smanjiti. Sve zavisi od vjetra”, kazao je u izjavi za “Dan” direktor Nacionalnog parka Durmitor Pero Popović.

Veliki požar na planini Garač u Danilogradu i juče je bio aktivan, a vatrena stihija zauzela je veliku površinu. Avion Ministarstva unutrašnjih poslova juče je gasio požar na toj planini, ali vatra nije ugašena.

Više šumskih požara aktivno je i u Bijelom Polju, a radi se o nepristupačnim terenima. Pored dosta nepristupačnog terena na lokacijama Trnovače i Pape, bilo je dosta napuštenih objekata koji su bili ugroženi.

“Uspjeli smo sve da stavimo pod kontrolu. Nekoliko sati ranije gasili smo požar koji je izbio u selu Gubavač. Opet su ugroženi bili stambeni objekti. Sve je sačuvano, kaže Edin Kolić, komandir bjelopoljske vatrogasne službe.

Aktivan je šumski požar i u selu Bojišta, kao i u Lješnici, Žaljevu, Godijevu, Brčvama i Galici. Gorelo je i na području Pljevalja, pa je vatrena stihija registrovana u selu Bobovo, zaseok Moraice, te u Boščinovićima, u Kruševu, Rudnici, Židovićima, Dajevića Hanu, Gradcu i Ivanovom Polju.

Požari su aktivni i u Nikšiću, iznad sela Kuta i Vasiljevići. Predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Župa nikšićka Dragoljub Radulović za “Dan” kaže da se radi o nepristupačnom terenu, te da je gašenje moguće samo uz pomoć naprtnjača.

Direktorat za zaštitu i spasavanje saopštio je da bilježe veliki broj požara na teritoriji Crne Gore, iako vremenski uslovi – bez suše i jakih vjetrova – ne ukazuju na prirodne uzroke.

“Ovo jasno pokazuje da je ljudski faktor glavni uzrok požara. Očekivana je hitna reakcija nadležnih institucija, ispitivanje svih okolnosti i sankcionisanje odgovornih. Svako ko svojom nepažnjom, nemarom ili svjesnim djelovanjem izazove požar mora da snosi posledice, jer ugrožava živote, imovinu i prirodna dobra. Takođe, upućujemo apel građanima – paljenje sopstvenih imanja zbog `čišćenja` nije rješenje! Budite odgovorni i svjesni da jedna varnica može izazvati velike posledice,” poručili su iz Direktorata za zaštitu i spasavanje, podsjećajući građane da su obavezni da pozovu Službu zaštite i spasavanja da im pruže asistenciju ukoliko pale gorivi materijal prilikom čišćenja imanja, iako trenutno nije na snazi zabrana paljenja vatre na otvorenom.

Razmjere štete tek će računati

Razmjere štete od požara tek ćemo računati i porediti sa do sada najgorom sezonom požara u Crnoj Gori – 2017. godinom, kada su 124 požara pogodila 51.661 hektar zemljišta. Osim šuma, stradaju i biljni i životinjski svijet.

Dan

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com