(VIDEO) Eraković: Najveća prevara u istoriji Crne Gore; Čarapić: Netačno da prodajemo državnu imovinu

Skupština je sa usvojila Predlog zakona o potvrđivnju sporazum Crne Gore i UAE o ekonomskoj saradnji, sa 50 glasova “za”, i 10 uzdržanih.
U toku je sjednica Skupštine na kojoj se raspravlja o sporazumima Crne Gore sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Jevrosima Pejović rekla je da mi “očigledno pokušavamo da budemo osmi Emirat”. Ona je podsjetila predsjednika parlamenta Andriju Mandića da je režim DPS-a pao zbog Zakona o vjerskim zajednicama.
“Ni vaš pad nije daleko”, rekla je.
Ilir Čapuni tražio je da se sjednica prekine na osnovu zakona o manjinskim pravima, član 29. Mi smatramo da treba da usaglasimo stavove sa Vladom u narednim danima i da pokažemo da štitimo prava manjina.
Filip Adžić (URA) pitao je predsjednika Skupštine da li je tačna priča da je pravi razlog za izglasavanje sporazuma demografska promjena stanovništva u Ulcinju.
Amandmani bez podrške Zakonodavnog odbora: Pejović predložila gradnju centra za hadronsku terapiju kancera; Ćalović: Prvo javna rasprava, pa onda odlučite (VIDEO)
(VIDEO/UŽIVO) Adžović: Odbijanje sporazuma sa Emiratima bilo bi prihvaćeno kao diplomatski šamar
“Nikakva demografska promjena nas ne interesuje, kao ni u bilo kojoj opštini u kojoj su većinski neki drugi narodi, a čiji izabrani predstavnici žele investicije”, odgovorio je Mandić.
Predsjednik DPS-a Danijel Živković smatra da Vlada nije sposobna da obnovi reputaciju Crne Gore kao kredibilne investicione destinacije.
“Pada nivo investicija u BDP-u Crne Gore u poređenju sa 2019. godinom. Ova Vlada je raspnička, koja nas bespizorno zadužuje po visokim kamatama, koja uništava realni sektor, smanjuje likvidnost privrede i koja kroz vještačko povećanje plata i penzija uvećava inflaciju i deficit. Ova Vlada nas vodi u ekonomski ponor”, kazao je Živković i dodao da je “ovo Vlada haosa, nerada i nereda, Vlada koja je nesposobna i koja ne ispunjava obećanja data građanima”.
“Kako mislite da realizujete investiciju kad nemate uz sebe lokalnu zajednicu. Kakav je to autoritet države, hoćete li da izvedete policiju i vojsku da hapsite te ljude? Naravno da će investitor kad vidi sve ovo pomisliti da može uložiti svoje dvije i po milijarde na nekoj drugoj lokaciji”, navodi Živković.
U pitanju je jedna od najvećih prevara u istoriji Crne Gore, poručio je Jevto Eraković (DPS).
“Hoće da nas ubijede da nisu poznate lokacije i nije poznat investitor, iako je danima bilo poznato i jedno i drugo”, naveo je.
Zahvalio se na svim projektima i donacijama koje su prethodnih godina pružili Ujedinjeni Arapski Emirati.
“Sigurno da su imali dobre namjere, ali nisu znali koga imaju sa druge strane i nisu znali sa kime potpisuju ugovore”, rekao je Eraković.
Nabrojao je Spajićeva obećanja i rokove u kojima je trebalo da budu ostvareni, a nisu.
“Ovo je još jedna u nizu prevara koje se serviraju građanima Crne Gore, što nećemo dozvoliti”, izjavio je Eraković.
Ilir Čapuni zatražio je od potpredsjednice Skupštine Zdenke Popović, koja predsjedava sjednicom, da prekine sjednicu pozivajući se na Zakon o manjinskim pravima i slobodama, kako bi se na sastanku sa predstavnicima Vlade usaglasili stavovi o predlozima dva zakona o kojima se raspravlja.
“Ne možete na osnovu ovog sporazuma zaključiti da su ugrožena prava manjinskim naroda”, odgovorila je Popović.
Niti manjeg teksta ugovora, niti veće graje, izjavio je Darko Dragović iz PES-a.
“Jednu jedinu riječ ovaj ugovor ne sadrži o Ulcinju, o Velikoj plaži i o imenu investitora”, rekao je i nazvao neistinitim navode da će država ostati bez mehanizama zaštite nakon potpisivanja ugovora.
“Drugi stepen zaštite je upravo Skupština. Ovlašćeni smo da damo saglasnost na ugovor o investiciji između Vlade Crne Gore i budućeg investitora kojeg ovaj ugovor prepoznaje kao entitet”, dodao je Dragović.
Miloš Konatar (URA) pitao je poslanike većine gdje su im članovi Vlade u plenarnoj sali i zašto je samo ministarka Majda Adžović delegirana da brani predloge zakona.
“Atmosfera među vama i među klupama u kojima bi trebalo da sjede predstavnici Vlade je kao na pokajanju. Ni sami ne vjerujete u ovo, ali radite ovo jer morate. Način na koji se ovo radi govori da nije dobro”, ocijenio je Konatar.
Ukazao je na brojne kontradiktornosti koje su se pojavile u javnosti oko sporazuma, planirane investicije i samog investitora.
“Da li iko više može da vjeruje na riječ premijeru? Da li bi iko od poslanika većine dao svoju imovinu na ovaj način”, zapitao se Konatar.
Zaključio je porukom da ovakvi ugovori derogiraju Ustav Crne Gore.
Ivan Vuković (DPS) smatra da je ono što će vladajuća većina večeras izglasati višestruko štetno.
“Ovo je pokušaj oružane pljačke državne imovine. Vlada uz pomoć parlamentarne većine planira da nekome pokloni zemljište vrijedno 20 milijardi eura, jer je riječ o dva miliona kvadrata”, rekao je Vuković.
Pojasnio je da će po važećim zakonskim rješenjima Vlada, posredstvom nekih komisija, ulaziti u posjede i imovinu fizičkih lica i da će građanima ostati samo da se obrate sudu, a da će Vlada na escrow račun položiti depozit u iznosu procijenjene vrijednosti nečije imovine i koristiti je po svom nađođenju.
“Neko namjerava da pokloni na 99 godina državnu imovinu vrijednu 20 milijardi eura, da komunalno opremi to zemljište, da suspenduje Zakon o javnim nabavkama i neko treba da povjeruje da je to dobro za Crnu Goru”, naveo je.
Vuković smatra da će sporazum ugroziti i evropski put Crne Gore.
Poslanica PES-a Jelena Nedović pitala je kolege iz opozicije “Šta ako uspijemo”.
“Šta ako dođu investicije koje će da oporave Crnu Goru, šta ako nakon svega ovog ne otjeramo investitora, ako uspijemo da vratimo mlade, hoću da ih čujem šta bi tad imali da kažu. Niko neće prodavati državnu imovinu”, naglasila je Nedović.
Šef parlamenta Andrija Mandić dao je pauzu dok se u plenarnu salu ne vrati ministarka Majda Adžović, koja je na sjednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike.
Zahtjev je uputila poslanica GP URA Ana Novaković Đurović.
Oskar Huter (DPS) smatra da je uobičajena “neozbiljnost koju demonstrira politička većina na čelu sa Andrijom Mandićem”.
“Netransparentna procedura pri odabiru strateških partnera, uz neviđeno nestrpljenje i žurbu koja je svojstvena zavisnicima od psihoaktivnih supstanci na sluti na dobro. Crna Gora, posebno naš turizam, trpi posljedice loših odluka”, rekao je Huter.
DPS jeste za investicije, ali način na koji se sve želi nametnuti je po njegovom mišljenju nedopustiv.
“Za čiji ćar se suspenduju postojeći zakoni Crne Gore? Zašto se izbjegla obavezujuća javna rasprava? Ima li ikog ozbiljnog da nam isporuči ozbiljne odgovore? Recite nam čime to za investitore garantuju Ujedinjeni Arapski Emirati, da li je to zlato ili nafta”, pitao je Huter.
Crna Gora ovo nije zaslužila, ovakve šarlatane poput vas, pa sve da smo bubuljima gađali Boga – naveo je Huter.
“Ne treba nam da državom i najvažnijim resursima upravljaju Aco Đukanović, Dragan Brković i slični”, kazoa je Vasilije Čarapić.
“Domaći investitori, nažalost, pokazali su se najgorim po Crnu Goru. Dati domaćim tajkunima najvažnije resurse – to nije naša politika. Mi ne znamo koja lokacija će biti lokacija oko koje će se formirati budući ugovor sa investitorom iz UAE. Dobro je što smo ušli u sporazume sa njihovom vladom”, konstatovao je.
Sve prethodne vlade, podsjeća, imale su planove za megalomanske projekte na Velikoj plaži.
“Zbog strateških šumova u komunkaciji imamo današnje manipulacije. Apsolutno nije tačno da prodajemo državnu imovinu”, apostrofirao je Čarapić.