Zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska: Rusiju vidimo kao prijetnju, a Crnu Goru kao člana od povjerenja - Volim Podgoricu

Zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska: Rusiju vidimo kao prijetnju, a Crnu Goru kao člana od povjerenja

Zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska kaže da je suvereno pravo Crne Gore da odluči kakav će biti doprinos njene vojske u Ukrajini, naglašavajući da Alijansa izuzetno cijeni što je Crna Gora partner od povjerenja.

“Kada je riječ o doprinosu oružanih snaga u Ukrajini, to ostaje suverena odluka svake članice ponaosob. Prije svega nekoliko nedjelja, u NATO sjedištu je održan sastanak takozvane kolicije voljnih, na kojem je određeni broj zemalja objavio spremnost da podrži Ukrajinu u tom pogledu”, rekla je Šekerinska u intervjuu za “Dan”.

Kako ocjenjujete ulogu Crne Gore u NATO-u danas, osam godina nakon prijema? Gdje vidite njen najveći doprinos, a gdje prostor za dalji razvoj?

Cijenimo trud koji Crna Gora ulaže u sektor bezbjednosti i odbrane. Crna Gora je saveznik od povjerenja i mi cijenimo kako i doprinos koji ste pružili po pitanju Kosova i Bosne i Hercegovine, tako i doprinos našim kopnenim snagama u Bugarskoj i Letoniji. Vjerujemo da svaki naš saveznik, pa i one male zemlje poput Crne Gore, ima šta da pruži i dodatno ojača NATO. Cijenimo i činjenicu da je Crna Gora ostvarila investicioni cilj iz 2014. godine zadat u Velsu, te ste već potrošili dva odsto BDP-a na odbranu, a mislim da se oko 20 odsto sredstava usmjerava na modernizaciju i opremu. Tako da je ovo vrlo dobra vijest, ali, naravno, u narednom periodu fokus će biti na ostvarivanju novih targeta oko kojih će se, nadam se, ujediniti naši saveznici tokom mjeseca juna.

Budući da ste bili ključna figura u procesu evroatlantskih integracija Sjeverne Makedonije, kako gledate na aktuelni evropski put Crne Gore i koliko je članstvo u NATO-u komplementarno sa procesom pristupanja EU?

Ne samo da sam porijeklom iz ovog regiona, već i iz zemlje koja je imala manje-više isti put i naučili smo iz primjera i iskustava zemalja istočne i centralne Evrope. Uočava se gotovo kao obrazac da članstvo u NATO-u prethodi članstvu u EU. Zato je Sjeverna Makedonija išla istim putem i čini mi se da Crna Gora ima isti taj plan zacrtan i u tom pogledu želimo da pohvalimo ambiciju Crne Gore na evropskom putu. Kao organizacija, mi radimo rame uz rame sa EU u raznim pitanjima, među kojima je i stabilnost Zapadnog Balkana, i saglasni smo u tome da je pristupanje Evropskoj uniji ne samo ulaganje u prosperitet, već i u stabilnost regiona i nadamo se da će se ovaj ambiciozni plan Crne Gore ostvariti i da će se time pružiti dobar primjer ostalima u regionu. Zato mi je drago da čujem crnogorskog predsjednika kako postavlja ambiciozan cilj koji može poslužiti kao inspiracija drugima.

S obzirom na učestale bezbjednosne izazove u regionu, veoma je važno da Crna Gora ostane stabilan i predvidiv saveznik. Da li su procjene NATO-a da je Crna Gora i dalje na udaru političkih pritisaka iznutra i spolja, i na koji način Alijansa može da nam dodatno pomogne da im se odupremo?

Mi imamo jednu opštu procjenu bezbjednosti koja utiče praktično na sve saveznike. Rusiju vidimo kao prijetnju evroatlantskom savezu, ali vidjeli smo i mnogo hibridnih aktivnosti u pravcu destabilizacije, čak i mnogo sabotaže iz većeg broja zemalja. Crna Gora je ovo doživjela 2022. godine i NATO je bio tu sa svojim specijalnim timovima da podrži jednog od svojih saveznika, Crnu Goru, u suočavanju sa ovim izazovom. Mi na taj način idemo naprijed, stvarajući mogućnosti i kreirajući jači savez. Fokus NATO samita u Hagu krajem juna biće na tome da se NATO transformiše u snažniju, pravičniju i žestoku organizaciju. Ovo ćemo postići tako što ćemo povećati bezbjednosni budžet, tako što ćemo trošiti više i pametnije, tako što ćemo ojačati industrijsku bazu, naročito u evroatlantskoj oblasti, a ojačaćemo i jedinstvo među saveznicima. Takođe, tražićemo od svih njih, uključujući i Crnu Goru, da ostvare ambiciozne ciljeve i podrže Alijansu stvarajući jaču otpornost i odbranu unutar svojih zemalja.

Crna Gora je, kao i ostale članice NATO-a, snažno podržala Ukrajinu. Da li se može dogoditi da naši vojnici jednog dana budu dio NATO snaga i na teritoriji Ukrajine?

Jedna od stvari koje veoma cijenimo kod Crne Gore, kao partnera od povjerenja, bila je vaša podrška Ukrajini. To je bilo izuzetno važno. Ukrajinu vidimo kao prvu liniju otpora i odbrane u Evropi, a vaša podrška po pitanju vojne opreme veoma se cijeni. Nadamo se da ćete dati isti doprinos NSATU u Visbadenu, u Njemačkoj, jer Ukrajinu podržavamo kroz pregovore, ali i vojnom opremom, za koju je u prvim mjesecima ove godine dato više od 20 milijardi eura, što je i više nego što su zemlje saveznice obećale. Kada je riječ o doprinosu oružanih snaga u Ukrajini, to ostaje suverena odluka svake članice ponaosob. Prije svega nekoliko nedjelja, u NATO sjedištu je održan sastanak takozvane kolicije voljnih, na kojem je određeni broj zemalja objavio spremnost da podrži Ukrajinu u tom pogledu. Ovo je proces koji još uvijek traje, ali je na svakoj zemlji članici pojedinačno da odluči na koji način će dati svoj doprinos.

Dan

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com