Saučešće Đukanovića povodom smrti Bote Nikolića

Sa iskrenim žaljenjem primio sam vijest o smrti vašeg supruga i oca, a našeg uglednog
stvaraoca, velikog čovjeka i prijatelja Božidara – Bote Nikolića. Odlazak stvaraoca i čovjeka kakav je bio Božidar – Bota Nikolić, veliki je gubitak – ne samo za njegovu porodicu i nas koji smo ga poznavali i naročito cijenili, već i za
cjelokupnu umjetnost u regiji, naveo je predsjednik Milo Đukanović izražavajući saučešće porodici čuvenog režisera.
Đukanović dalje navodi:
“Svojim prepoznatljivim autorskim pečatom, Božidar je regionalnoj kinematografiji duže
od pola stoljeća doprinosio neumorno – toliko da jedan od najdubljih tragova u njenoj
istoriji pripada upravo njemu. Njegov istančani osjećaj za film nije se ogledao samo u
tome što je kao reditelj i direktor fotografije kreirao brojna vrijedna djela, već i što je
tokom karijere otkrio neke od budućih globalnih glumačih zvijezda.
Generacije i danas stasavaju rado gledajući filmove koji su, zahvaljujući Božidarevom
daru, postali vanserijski radovi. A njihova neprolazna vrijednost upravo je jedna od
kruna Nikolićevog umjetničkog rada.
Bota Nikolić je tako postao jedan od prepoznatljivih sinonima za film na ovim
prostorima, pri čemu je uvijek – i kao profesionalac i kao čovjek – ostao privržen svojoj
Crnoj Gori. Upravo onda kada smo zajedničkim snagama, krajem devedesetih,
obnavljali crnogorsku kinematografiju, angažman Bote Nikolića bio je od nemjerljivog
značaja.
Božidara ću jednako pamtiti i kao prijatelja, kao skromnog čovjeka sa izuzetnim ljudskim
vrlinama i kvalitetima, kao jednog od onih dobrih ljudi koji su svojim prisustvom
oplemenjivali. Botu i njegov rad pamtiće i Crna Gora – kao jednog od njenih najvećih
stvaralaca, koji je svojim imenom i radom, ujedno, afirmisao i rodnu državu”, zaključio je predsjednik.



