Ambrozija česta pored crnogorskih puteva, izaziva više od polovine polenskih alergija

Iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja su naveli da mjere suzbijanja ambrozije, korovske biljke koja ima negativan uticaj na biodiverzitet i ljudsko zdravlje jer izaziva alergije, daju rezultate na lokacijama na kojima su se sprovodile tokom prethodne vegetacijske sezone.
Kroz ovogodišnji monitoring utvrđene su i lokacije na kojima je ambrozija i dalje znatno rasprostranjena, što zahtjeva da se hitno primjene fitosanitarne mjere za suzbijanje.
Ambrozija je biljna vrsta koja, kako se procjenjuje, izaziva više od polovine svih polenskih alergija. Smatra da je oko 10 posto stanovništva alergično na njen polenov prah.
Ova vrlo prilagodljiva i otporna biljka, na području Crne Gore uglavnom se javlja duž saobraćajnica (puteva i pruga), na degradiranim mjestima u okviru urbanizovanih područja na kojima je biljni pokrivač gotovo u potpunosti uništen.
Rjeđe se javlja kao korov u usjevima, iako u nekim zemljama bližeg okruženja predstavlja veliku opasnost za poljoprivredu.
Iz MInistarstva ističu da je monitoring tokom 2016-te godine započet obilaskom lokaliteta na kojima je vršeno suzbijanje ambrozije tokom protekle vegetacijske sezone. Na području Zete i Virpazara, broj jediniki je znatno redukovan, dok je populacija u Risanskom zalivu u potpunosti suzbijena.
Uz magistralni put Podgorica-Cetinje, u neposrednoj blizini skretanja za Rijeku Crnojevića, zabilježen je porast broja i bujnosti jedinki ambrozije. Neke od njih su već oformile cvjetonosne glavice, tako da se suzbijanje mora što prije uraditi.
“Ove godine ambrozija je počela ranije da cvjeta, pa se alarmiraju Putevi Crne Gore da u što kraćem periodu organizuju mjere suzbijanja ove vrste ne samo uz put Podgorica -Cetinje, već i Podgorica-Nikšić-Trebinje i Podgorica-Kolašin-Mojkovac-Bijelo Polje”, stoji u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.
Na teritoriji Opštine Danilovgrad ambrozija je osim uz puteve, prugu i obalu Zete zabilježena i na obradivim površinama.
Osnovne mjere uništavanja i kontrole širenja ambrozije su mehaničke i hemijske mjere. Mehaničko uklanjanje čupanjem biljke iz korijena je najefikasnija i ekološki najbezbjednija mjera. Košenje je drugi način mehaničkog uklanjanja. Obavlja se na visini do 5cm, jer ukoliko se pokosi na većoj visini ambrozija se lako regeneriše, pa može za 20-ak dana da ponovo cvjeta.
Hemijska borba podrazumjeva primjenu herbicida (sredstava za zaštitu bilja koja se koriste za suzbijanje korova). Ovo je veoma efikasna mjera borbe, ali koja negativno utiče na okolni živi svijet i zemljište.