AMFILOHIJE: Vlastodršci i u ime države pokušavaju da otmu crkvenu imovinu, molim se da se vrate pameti - Volim Podgoricu

AMFILOHIJE: Vlastodršci i u ime države pokušavaju da otmu crkvenu imovinu, molim se da se vrate pameti

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kazao je danas da se moli se današnji vlastodršci, koji gaze zaveštanja krštenih vladara i u ime države pokušavaju da otmu crkvenu imovinu, vrate pameti i kirilo-metodijevskom predanju.

“Da se vrate, klimento-naumovskom predanju, predanju Svetoga Save, predanju Crnojevića, predanju svetih Petrovića. Da se vrate tom predanju i tom jeziku na kome je pisan i obodski Oktoih – tome jeziku i tome pismu”, poručio je Mitropolit Amfilohije nakon liturgije povodom Kirila i Metodija koju je služio u manastiru Svetog Nikole u Bratonožićima, objavljeno je na sajtu mitropolije.

On je u liturgijskoj besjedi rekao svi slovenski narodi preko svetih Kirila i Metodija primili vjeru Hristovu.

“I krstili se u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i postali prosvećeni narodi zahvaljujući njima i njihovim učenicima Naumu, Klimentu, Savi, Angelariju u Gorazdu. To je živo predanje koje traje vjekovima na slovenskom jeziku i propovijedanje blage vijesti Hristove na tom jeziku Božjem”, rekao je vladika Amfilohije.

On je podsjetio da rimski papa nije prihvatio tada slovenski prevod Svetog pisma i da je to tako na Zapadu ostalo sve do najnovijih vremena.

„Ali je na Istoku pravoslavnom već, eto, u to vrijeme prevedeno na slovenski jezik. I blagodareći tome mi smo ovdje postali pravoslavni hrišćani vezani za pravoslavni Istok, za Konstantinopolj, za sveti grad Jerusalim i za Svetu goru. I do Svetoga Save, ali naročito posle Svetoga Save, koji je saglasno tom kirilo-metodijevskom predanju nastavio to sveto djelo”, rekao je mitropolit Anfilohije.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com