BEGOVIĆ: Saopštavanjem informacija iz istrage o ubistvu Duška Jovanovića, postupak bismo doveli u pitanje

V.d. vrhovnog državnog tužioca Tatjana Begović smatra da turbulentna dešavanja u tužilačkoj organizaciji, smjene i hapšenja državnih tužilaca, nemogoćnost izbora VDT-a u punom mandatu i izmjena tužilačkih zakona koji su “na čekanju” apsolutno nijesu uticali na pitanje dinamike i stagnacije pregovora sa EU i poglavlja 23 i 24. Naprotiv, tvrdi Begović, u prethodnoj godini započete su reforme koje su, tvrdi ona, dale konkretne rezultate, a što je uticalo i na povećanje povjerenja javnosti u rad Državnog tužilaštva. Begović podsjeća da reforma i dalje traje i da se realizuje u mjeri mogućeg tokom v.d. mandata koji je zakonom ograničen (6+6 mjeseci).
Da bi taj proces dao još bolje, konkretnije i efikasnije rezultate neopohodno je,tvrdi ona, obezbjediti njegovu kontinuiranu, dugoročnu realizaciju i upravo zbog toga su više puta ukazivali na neophodnost izbora VDT-a u punom mandatu, piše Dan.
Dakle, navodi Begović,ne zato što u v.d. mandatu nijesu bili spremni da preduzmu konkretne korake koji doprinose efikasnijem radu državnih tužilaštava, već zato što je neophodno obezbijediti nastavak započetih reformi. Begović je govorila i o rezultatima istrage u predmetu ubistva glavnog i odgovornog urednika “Dana” Duška Jovanovića, izboru VDT-a u punom mandatu i predloženim tužilačkim zakonima.
• Šta je do sada urađeno povodom novootvorene istrage u predmetu ubistva glavnog i odgovornog urednika “Dana” Duška Jovanovića i da li će neki tužioci odgovarati za propuste u postupanju u ovom predmetu?
Podsjetiću da je u ranijem periodu Više državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo postupak protiv jednog lica, koji je okončan pravosnažnom osuđujućom presudom. Takođe su, u nadležnom državnom tužilaštvu, ispitivana različita saznanja i informacije o ovom događaju. U potpunosti razumijem Vaše i interesovanje cjelokupne javnosti za ovaj predmet, ali isto tako molim za razumijevanje jer nijesmo u mogućnosti da saopštimo detaljnije informacije kako bismo zaštitili postupak, koji bi saopštavanjem detaljnijih informacija mogao da bude doveden u pitanje. Ono što mogu reći jeste da postupajuća tužiteljka preduzima brojne mjere i radnje iz svoje nadležnosti, kako bi se rasvijetlile sve činjenice i okolnosti ovog događaja. U ovom momentu to je sve što bih mogla da Vam saopštim, kao što sam rekla, u cilju zaštite samog postupka.
U toku je rad na izmjeni Zakona o državnom tužilaštvu Crne Gore u okviru kog, predstavnici Državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta, koji su članovi radne grupe, nastoje da daju pun doprinos definisanju u praksi primjenjivih i preciznijih zakonskih rješenja. Nastojaćemo da doprinesemo da se novim zakonskim rješenjem preciziraju kriterijumi za ocjenjivanje državnih tužilaca, kao i za utvrđivanje njihove disciplinske i etičke odgovornosti. I sama sam kritikovala činjenicu da svi državni tužioci dobijaju ocjenu odličan, jer sam svjesna da postoje razlike u radu nas, državnih tužilaca, i da se ovakvom vrstom ocjenjivanja ne stimulišu državni tužioci koji svoju funkciju obavljaju maksimalno profesionalno. U namjeri da se prekine sa takvom praksom, donijeli smo odluku o izmjeni pravila za ocjenjivanje državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava. Međutim, samo izmjena tih pravila nije dovoljna da bi se kvalitet rada državnih tužilaca ocjenjivao u potpunosti objektivno, jer su, za to neophodne izmjene Zakona o državnom tužilaštvu. Upravo je ovo primjer situacija koje potvrđuju da je za promjenu stanja stvari, uprkos jasnoj riješenosti i viziji, neophodno preduzeti više uzročno- posljedičnih koraka. A za njih je, kao što sam već rekla, neophodno vrijeme. Zato je važno da se na čelu VDT-a nađe neko ko će nastaviti sa realizacijom započetih reformi na svim nivoima. Što se tiče Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu, u potpunosti sam saglasna sa zalaganjima da se smanji nadležnost SDT-a, jer smatram da bi to doprinijelo još većoj efikasnosti u radu.
• Da li je, prema Vašem mišljenju, adekvatno rješenje, rješavanje pitanja prostornih kapaciteta u prostorijama stare zgrade vlade i da li se radi o prelaznom rješenju?
Ukoliko godinama funkcionišete u neadekvatnim uslovima, onda svako poboljšanje predstavlja bolje rješenje. Ne znam da li se bilo gdje u svijetu tužilaštva nalaze u centru grada, u sklopu stambenih objekata, kao što je to slučaj kod nas, sa Vrhovnim državnim tužilaštvom, Višim i Specijalnim državnim tužilaštvima. Zamislite samo koliko je teško i u krajnjem neprijatno prevazići situaciju kada se istovremeno u Vrhovnom državnom tužilaštvu održavaju sastanci na visokom nivou, dok se u Više ili Specijalno državno tužilaštvo privode osobe osumnjičene za najteža krivična djela. To su za nekoga sa strane nezamislive situacije, a za nas su, nažalost, svakodnevica koja mora da se mijenja. U namjeri da se takva situacija promijeni, preduzeli smo konkretne korake i kao rezultat imamo činjenicu da je Vlada početkom septembra prošle godine usvojila informaciju o potrebi rješavanja pitanja prostornih kapaciteta Vrhovnog državnog tužilaštva, Specijalnog i Višeg državnog tužilaštva u Podgorici. Nadamo da će se godinu nakon usvajanja te informacije stvoriti uslovi i za konkretizaciju, kako bi se obezbijedili bolji uslovi rada za Vrhovno, Više i Specijalno državno tužilaštvo. A koliko su ti uslovi trenutno adekvatni, da ne kažem katastrofalni, javnost je imala priliku da se upozna u prethodnom periodu.