Bivši radnici pozvali Abazovića da se suoči sa sudbinom Ciglane - Volim Podgoricu

Bivši radnici pozvali Abazovića da se suoči sa sudbinom Ciglane

Bivši radnici Ciglane pozvali su juče premijera Dritana Abazovića da dođe u Berane i da se na licu mjesta upozna sa sudbinom najstarijeg privrednog kolektiva u gradu na Limu. Podsjetili su da već 15 godina uzaludno čekaju da se na mjestu porušene fabrike izgradi nova i da Berane ponovo dobije postrojenje za proizvodnju opekarskih proizvoda.

Kazali su da je krajnje vrijeme da se država na pravi način suoči sa ovim problemom i da tužilaštvo konačno preispita kave su sve radnje pratile uništenje fabrike,prenosi Dan.

“Svih ovih godina niko nas nije pitao kako smo, i možemo li djeci hljeba da kupimo. Brojne moje kolege su u međuvremenu krajnje ponižene otišle na onaj svijet, mnogi se i dalje nalaze na birou rada, dok su samo rijetki uspjeli da se domognu nekog drugog posla. Uz tu sveukupnu sramotu ide i saznanje da pravosusni organi nijesu ni prstom mrdnuli da pred lice pravde izvedu one koji su, gazeći kupoprodajni ugovor, uništili naše preduzeće. Takav privredni zločin pratilo je samo deklarativno zalaganje o izgradnji nove fabrike, od koje nije bilo ništa. Zato pozivamo premijera Abazovića da dođe u Berane i uvjeri se o čemu se radi, jer i on svaki dan obećava kako Crna Gora mora da ide razvojnim putem. Mi ga čekamo da mu predočiomo sjećanja na nekadašnju fabriku i sa njim podijelimo radničku gorčinu. Možda bar on posle svega uvidi da u Beranama može da radi fabrika opekarskih proizvoda i da neko treba da odogovara što je stara sravnjena sa zemljom”, naveo je nekadašnji predsjednik radničkog sindikata Vesko Radičević.

Uvoznički lobi prekinuo proizvodnju

Bivši radnici tvrde da je beranska Ciglana smetala uvozničkom lobiju, jer je, kako tvrde, svojim proizvodima pokrivala značajan dio tržišta u Crnoj Gori.

“Opravdano sumnjamo da su moćnici iz krugova bliskih vlasti kumovali likvidaciji fabrike. Ubijeđeni samo da je naša fabrika smetala nekome od crnogorskih tajkuna koji se bave uvozom građevinskog materijala. Zato premijera Abazovića, sa saradnicima, pozivamo da preduzmu odgovarajuće mjere, kako bi se pronašao odgovarajući investitor spreman da podigne novu ciglanu u Beranama. To je od opšteg interesa. Gledajući sirovinsku bazu, rentabilnost je, uz odgovarajuću državnu podršku, sigurno zagarantovana”, ističe Vesko Radičević za Dan.

Ciglanu je 2005. godine privatizovalo je preduzeće Katel iz Podgorice, čiji je vlasnik Petar Đurišić. On je marta 2008. godine odlučio da prekine proizvodnju i hale poruši do temelja, pod izgovorom da će na istom mjestu napraviti modernu fabriku i da će kroz ulaganje određenih sredstava, osavremeniti proizvodnju, obezbijediti rentabilnost poslovanja i zaposliti dodatnu radnu snagu. No, sva njegova obećanja ostala su samo mrtvo slovo na papiru, jer cijela priča se, poslije brojnih protesta i sastanaka, završila uvođenjem stečaja, kada su radnici upućeni na biro rada. U međuvremenu fabrička imovina se sedamnaest puta našla na prodaji, da bi na poslednjoj licitaciji bila nuđena za jedanaest puta manju cijenu od one koja je utvrđena prilikom prvog nadmetanja. Ciglanu je, sedam godine kasnije, za 145.000 eura kupio Beranac Nikola Obradović, ali ni do današnjih dana na mjestu nekadašnje fabrike nije sagrađeno ništa.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com