BORBA ZA RASPORED NA POSLANIČKOJ LISTI: DF najvjerovatnije neće bojkotovati izbore

Izvor Pobjede iz vrha Demokratskog fronta je saopštio da unutar saveza postoji “razmjena mišljenja o načinu nastupa na izborima” koji uključuje i preliminarne rasprave o rasporedu na poslaničkoj listi.
“S obzirom na najavu potpisivanja sporazuma vlasti i dijela opozicije opcija bojkota parlamentranih izbora je gotovo isključena”, kazao je izvor Pobjede.
Zvaničan stav DF-a je da ta partija neće izlaziti na izbore sve dok ih ne pripremi prelazna vlada bez Mila Đukanovića u kojoj bi bile zastupljene sve partije.
Ipak, da je tema raspored mjesta na poslaničkoj listi aktuelna, svjedoči podatak da su u posljednjih tri mjeseca dvije grupacije napustile Demokratski front upravo zbog neslaganja sa načinom na koji će da bude koncipirana buduća poslanička lista.
Prvo je krajem januara to uradila Stranka penzionera i invalida rada (PUPI) koji su predvođeni Momom Joksimovićem napustili DF i prešli u Demos a potom i prije par dana Građanska akcija Božidara Vujičića.
“I PUPI i Građanska akcija su tražile garantovane mandate na poslaničkoj listi što je za Front apsolutno neprihvatljivo”, rekao je izvor.
Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, uslov Joksimovića za ostanak u Frontu bio je tri sigurna poslanička mandata kao i imenovanje Vasilija Miličkovića za predsjednika Demokratskog fronta. Taj zahtjevje iznesen u razgovorima sa liderima Fronta Andrijom Mandićem, Milanom Kneževićen i Nebojšom Medojevićem ali je glatko obijen. Tada su lideri Fronta saopštili Joksimoviću da im ne mogu garantovati ni izlazak na izbore. Priču o borbi za garantovane mandate podgrijalo je zvanično saopštenje Građanske akcije od prije dva dana čiji je predsjednik Biožidar Vujičić napustio Front nezadovoljan jer mu nije garantovano sigurno poslaničko mjesto.
Vujičić, koji je bio kandidat za gradonačelnika Budve iz Fronta, je u saopštenju optužo Predsjedništvo DF-a da ne želi da prestane sa praksom sigurnih mandata za podobne kandidate ,,koji se znaju i prije samog dana za glasanje”.
“Predsjedništvo DF-a, kao i sve druge političke partije u Crnoj Gori, namjerava i na sljedećim izborima da biračima bira predstavnike umjesto da to pravo koriste sami birači. Predsjednistvo DF-a će i na sljedećim izborima diskriminisati kandidate na izbornoj listi, što je sve suprotno programskim obavezama”, rekao je Vujičić.
Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević u izjavi za Pobjedu nije želio da komentariše Vujičićeve navode navodeći da DF još ne razmišlja o izborima.
“Za nas trenutno postoje mnogo važnije teme od te. Za njega je ta očigledno najvažnija. On vjerovatno zna zašto je napustio DF, ali to je njegova odluka”, rekao je Medojević.
Lider PzP je precizirao da se Front trenutno bavi protestima i da pripremaju odgovor na najavljeni sporazum vlasti i opozicije o slobodnim i fer izborima.
“Izbori su u oktobru, sad je april. To se radi mjesec pred izbore. Mi još ne znamo ni hoćemo li izaći na izbore, a ne da pripremamo poslaničku listu. Bavimo se protestima, pripremamo odgovor na ovaj koalicioni sporazum DPS-a sa opozicijom. Nema ni govora o tome”, izjavio je Medojević.