BORBA ZA TALENTE NA TRŽIŠTU RADA: Stranci u Njemačkoj do državljanstva i za tri godine - Volim Podgoricu

BORBA ZA TALENTE NA TRŽIŠTU RADA: Stranci u Njemačkoj do državljanstva i za tri godine

Njemačka vlada prihvatila je reformu zakona koja strancima daje kraći rok – od tri do pet godina – da ostvare pravo na državljanstvo i omogućava većem broju ljudi da imaju dvojno državljanstvo.

Reformu još treba da odobri parlament, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Ministarka unutrašnjih poslova Nensi Feser je, prilikom predstavljanja nacrta zakona o državljanstvu, rekla da je to jedan od najvažnijih projekata socijaldemokratsko-zeleno-liberalne vlasti i jedan od važnih mehanizama u borbi za talente na globalnom tržištu rada.

Najvažniji dio zakonske reforme odnosi se na skraćivanje roka nakon kojeg stranci koji žive u Njemačkoj mogu podnijeti zahtjev za njemačko državljanstvo sa sadašnjih osam na pet godina.

Za osobe koje se na poseban način ističu u procesu integracije, velikim napretkom u učenju jezika ili izuzetnim postignućima na radnom mjestu, rok će biti skraćen na tri godine.

Biće dozvoljeno i dvojno državljanstvo, koje je do sada bilo moguće samo za državljane jedne od država članica Evropske unije (EU), ili u izuzetnim slučajevima.

Ostaje na snazi pravilo da podnosioci zahtjeva za državljanstvo moraju biti u mogućnosti da finansijski izdržavaju sebe i porodice.

Izuzeci su mogući u slučajevima za samohrane roditelje ili osobe sa posebnim potrebama.

Opoziciona Hrišćansko-demokratska unija kritikovala je odluku savezne vlade i optužila je za uvođenje dodatnih mjera u vrijeme povećane migracije, koje bi mogle dodatno da intenziviraju neregulisanu migraciju i time polarizuju društvo.

Opoziciona desničarska populistička Alternativa za Njemačku (AfD) optužila je saveznu vladu da “poklanja” njemačko državljanstvo.

Nacrt zakona o državljanstvu dio je paketa savezne vlade, koja namjerava temeljno da reformiše zakonodavstvo o strancima u Njemačkoj, a jedan od glavnih ciljeva je povećana imigracija stručnjaka potrebnih njemačkom tržištu rada.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com