CEDIS PRED STEČAJEM: Vlada na tajnoj sjednici odlučila da EPCG pokrije gubitak, iz CEDIS-a tvrde da je kriv poremećaj tržišta - Volim Podgoricu

CEDIS PRED STEČAJEM: Vlada na tajnoj sjednici odlučila da EPCG pokrije gubitak, iz CEDIS-a tvrde da je kriv poremećaj tržišta

Poremećaj cijena na tržištu negativno je uticao na poslovanje kompanije, reagujući na Odluku Vlade i Elektroprivrede Crne Gore da umanje iznose faktura za nabavku električne energije CEDIS-u za period od aprila do kraja 2021. godine, saopštili su danas iz ove kompanije.

Vlada je, prema pisanju Vijesti, Vlada je na tajnoj elektronskoj sjednici održanoj u petak, u kasne sate, dala saglasnost Elektroprivredi (EPCG) da sa 10 miliona eura pokrije prošlogodišnji gubitak Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS), jer toj državnoj kompaniji prijeti stečaj ako joj se ne pomogne.

Iz CEDIS-a su potvrdili danas da će to biti urađeno kroz “knjižna odobrenja” – retroaktivno, odnosno umanjiće se iznosi faktura koje je CEDIS već platio EPCG za period od aprila 2021. do početka ove godine.

Gubitak CEDIS-a u prošlog godini iznosio je 10,9 miliona eura, dok je EPCG ostvarila rekordnu dobit u istoriji kompanije od 45 miliona eura. EPCG je vlasnik CEDIS-a.

Kako su naveli iz CEDIS-a, materijalima za sjednicu su i zaključak Odbora direktora EPCG od 24. marta ove godine, koji je dostavljen MKI na razmatranje, odgovor tog resora od 28. marta i dopis Odbora direktora EPCG od 31. marta.

“CEDIS je tokom 2021. godine upoznao javnost, energetske subjekte i Ministarstvo kapitalnih investicija sa posljedicama koje će distributivni sistem imati usljed poremećaja tržišta eleketrične energije. Tačnije, CEDIS, čija je djelatnost regulisana, električnu energiju za pokrivanje komercijalnih gubitaka, koji su isključivo trošak Kompanije, kupuje po tržišnoj cijeni na berzi. Tako je cijena električne energije na berzi dostizala istorijske maksimume koji su bili od pet do 15 puta veći od iznosa od 53,392 eura po MWh koji je Regulatorna agencija za energetiku dozvolila CEDIS-u za 2021. godinu”, kažu u CEDIS-u.

Skok cijena je, ističu, negativno uticao na poslovanje, jer za potrebe pokrivanja gubitaka, za period april-decembar 2021. godine CEDIS-u je bila potrebna nabavka oko 250 hiljada MWh, po prosječnoj tržišnoj cijeni od skoro 94 eura, zbog čega je CEDIS-a mogao ostvarit gubitak od oko 10 miliona eura.

“Dakle, aktuelni poremećaji na tržištu predstavljaju jedini razlog zbog kojeg je CEDIS 2021. godinu mogao završiti sa gubitkom. Energetska kriza, tačnije vrtoglavi skok cijene električne energije doveo je poremećaje u poslovanju mnogih elektorenergetskih sistema u Evropi. Stoga su mnoge države podržale svoje elektroenergetske sektore kako bi se izborili sa krizom, kao što je uradila i Vlada i Elektroprovreda Crne Gore. Zaključkom Vlade reguliše se odnos EPCG-a i CEDIS-a, tačnije plaćanje faktura po osnovu nabavke električne energije za pokrivanje gubitaka. Ne treba zaboraviti da je CEDIS kompanija koja je u 100 odsto vlasništvu EPCG, te da je ovakav korak Vlade i EPCG omogućio CEDIS-u poslovanje bez gubitka. I pored energetske krize CEDIS će nastaviti sa aktivnostima u cilju poboljšanja usluga”, zaključuju u CEDIS-u.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com