Četvrt vijeka od zločina u Štrpcima, bez odgovornosti i informacija - Volim Podgoricu

Četvrt vijeka od zločina u Štrpcima, bez odgovornosti i informacija   

Povodom 27. februara, kada se navršava 25 godina od zločina u Štrpcima, Centar za građansko obrazovenje (CGO) podsjeća da porodice žrtava još čekaju na posmrtne ostatke ubijenih i na sudsku pravdu jer ovaj zločin nije adekvatno razriješen niti procesuiran.

Zločin u Štrpcima dogodio se na željezničkoj stanici Štrpci, 27. februara 1993.godine, kada su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) iz Višegrada, iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd – Bar, izveli, oteli i kasnije ubili 19 putnika, od kojih su 18 bili Bošnjaci, a jedan Hrvat. 

Do danas su pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve, dok se za ostalima i dalje traga.

Za zločin u Štrpcu do sada su pravnosnažno osuđeni samo Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić. Nebojša Ranisavljević je osuđen na 15 godina zatvora, u postupku vođenom pred Višim sudom u Bijelom Polju, gdje je utvrđeno da je zločin planiran i sproveden od strane pripadnika Višegradske brigade VRS, predvođene Milanom Lukićem, ali i uz znanje predstavnika državnih organa SRJ.

Ranisavljević je tokom egzekucije otetih putnika čuvao stražu, a kad je jedan od njih pokušao da pobjegne on ga je ranio. Jovičić je pred sudom u Bosni i Hercegovini priznao je da je učestvovao u premlaćivanju civila i da je čuvao stražu prilikom njihove otmice iz voza i likvidacije, i shodno tome sa Tužilaštvom BiH 2016.  zaključio sporazum o priznanju krivice, na osnovu kojeg je osuđen na petogodišnju kaznu zatvora.

Trenutno je u BiH u toku suđenje desetorici optuženih, među kojima su i neka rukovodna lica. Do danas, i u ovom slučaju, kao i u ostalim procesima koji se odnose na ratne zločine, nije procesuirana odgovornost komandnog lanca, a osuđeni su bili na njegovom kraju i nijesu mogli sprovoditi djela za koja su osuđeni bez znanja i odobrenja viših komandnih instanci.

Utvrđivanje i procesuiranje komandne odgovornosti ostaje izvan interesa pravosudnih organa, na šta su ukazali brojni međunarodni eksperti i organizacije, smatraju u CGO.

Iako je ovaj zločin izvršen izvan teritorije Crne Gore i od strane lica koja nisu državljani Crne Gore, iz te institucije podsjećaju da su desetorica otetih bila iz Crne Gore.

Smatraju da to stvara obavezu nadležnih institucija u Crnoj Gori da se aktivno uključe i daju svoj puni doprinos u procesima krvičnog gonjenja počinioca i njihovih nalogodavaca, kao i traženju posmrtnih ostataka stradalih putnika.

Navode da je regionalna saradnja u oblasti ratnih zločina ključna, posebno kada je u pitanju borba protiv nekažnjivosti ratnih zločina, kako bi se došlo do efikasnog procesuiranja svih osumnjičenih bez obzira u kojoj se državi oni nalaze, ali i kako bi se doprinijelo pomirenju.

Navode da upravo nova Strategija EU za zapadni Balkan potencira privrženost regionalnoj saradnji i dobrosusjedskim odnosima, a u cilju poboljšanja uslova za brže pristupanje država regiona Uniji.

“Dužnost svih nas je da doprinosimo uspostavljanju tranzicione pravde i vraćanju dostojanstva žrtvama. CGO će, samostalno ili kao referentna organizacija Koalicije za REKOM, nastaviti da sprovodi aktivnosti sa ciljem uspostavljanja kulture sjećanja, kako ratne strahote i žrtve ratnih zločina ne bi bile zaboravljene, a ujedno će insistirati da nadležni procesuiraju odgovorne za počinjene zločine”, zaključuju iz CGO.

CdM

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com