Crna Gora dobila podršku za veliki naučni projekat - Volim Podgoricu

Crna Gora dobila podršku za veliki naučni projekat

Naučni forum, na kojem će 25. i 26. u Trstu biti predstavljeni prvi finalni rezultati rješenja za obje opcije međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope, koji bi trebalo da bude osnovan u Crnoj Gori, kulminacija je ogromnog truda koji je uložen tokom prethodne godine, kako na naučnoj, tako i na političkoj sceni, kazala je za Pobjedu ministarka nauke Sanja Damjanović.

Na naučni forum, koji organizuje resor na čijem je čelu Damjanović, u saradnji sa Međunarodnim institutom iz Trsta “Abdus Salam ICTP”, doći će više od 100 učesnika.

Kako je rekla, uspjeli su da privuku pažnju najznačajnijih evropskih institucija, kako političkih tako i naučnih, ali i poslovne zajednice u regionu.

Podrška

Ministarka nauke očekuje da će na forumu dobiti podršku Evropske komisije i smjernice za apliciranje za donatorska sredstva neophodna za izradu međunarodnog instituta, regionalnog projekta koji je inicirala naša država u maju prošle godine, a osam zemalja iz regiona se pridružilo potpisivanjem Deklaracije o namjeri nekoliko mjeseci kasnije.

“Poznato je da je ovom dijelu Evrope potrebna ekonomska pomoć, ali i da je ovaj region u političkom fokusu Evropske unije, te se čini realnim da najveći dio investicija bude upravo iz različitih evropskih fondova”, smatra Damjanović.

Na naučnom forumu u Trstu, kako je kazala, učestvovaće visoki predstavnici Evropske komisije, među kojima je i drugi čovjek u tom tijelu zadužen za istraživanje i inovacije Robert Jan Smits.

“Doći će i predstavnici Međunarodne agencije za atomsku energiju, Evropskog društva fizičara, ESFRI, ali i istaknuti predstavnici naučne zajednice CERN-a, HIT-a, CNAO, GSI/FAIR, DESY”, precizirala je Damjanović.

Centralni dio foruma, prema njenim riječima, posvećen je predstavljanju idejnih rješenja za dvije opcije instituta četvrte generacije sinhotronskog izvora zračenja i hadronske kancer terapije i istraživanje u biomedicini pomoću protona i težih jona.

Dvije opcije

“Obje opcije međunarodnog instituta su različite, ali komplementarne i raduje da imamo praktično isti broj interesenata za jednu i drugu, što je važno, jer povećava šansu da se obje realizuju, a od toga bi region imao ogromne benefite”, naglasila je Damjanović.

Odluka, kako je rekla, zavisi od investicija, a postoji mogućnost da se prvo izradi jedna opcija, pa potom i druga. Ministarka je najavila da će u narednim mjesecima raditi na aplikacijama za evropske fondove i dodala da se, u resoru na čijem je čelu, već pripremaju za komponentu najznačajnijeg evropskog programa za istraživanja i inovacije Horizont 2020 “Marija Kiri.

“U pripreme su uključeni predstavnici naučne i poslovne zajednice regiona, kao i renomirane institucije Zapadne Evrope. Formiran je Upravni odbor za izradu međunarodnog instituta, izabrana sam za predsjednicu, a prvi sastanak imaćemo 30. januara u Sofiji u Bugarskoj”, naglasila je Damjanović.

Forum su podržali UNESKO, Međunarodna agencija za atomsku energiju, Evropsko društvo fizičara i Međunarodna fondacija za razvoj.

Obuka kadra sada najvažnija

Damjanović je naglasila da pored evropske finansijske podrške očekuju i podršku institucija i naučnika iz regiona, kako bi što prije počeli proces edukacije mladog naučnog i tehničkog kadra, što je jedna od najvažnijih komponenti u osnivanju međunarodnog instituta.

“U domenu edukacije i obuke ljudi koji će biti nosioci projekta, podrška svih partnerskih institucija je od ključne važnosti, a već imamo obećanje Međunarodne agencije za atomsku energiju da će finansijski podržati obuke polovinom ove godine”, zaključila je ona.

Pobjeda

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com