Ćupić: Upravni sud poništio odluku o razrješenju Perović iz procesnih razloga - Volim Podgoricu

Ćupić: Upravni sud poništio odluku o razrješenju Perović iz procesnih razloga

Savjet Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) nije omogućio nekadašnjoj direktorici ASK Jeleni Perović da se izjasni u odnosu na razloge zbog kojih ju je razriješio sa te funkcije, niti joj je data mogućnost da učestvuje u postupku njenog razrješenja, ocijenio je Upravni sud, koji je presudom poništio odluku o razrješenju.

Savjet ASK je razriješio Perović 15. avgusta prošle godine jer je, kako su zaključili, suprotno zakonu, sama za sebe odlučila o svom privatnom interesu prilikom dodjele varijabilnog dijela zarade i prekovremenog rada samoj sebi, čime je u vršenju javne funkcije javni interes podredila privatnom. Odlučujući po tužbi Jelene Perović, Upravni sud je ocijenio da u postupku koji je prethodio donošenju osporene odluke dotadašnjoj direktorici nije omogućeno da se izjasni u odnosu na razloge zbog kojih je razriješena sa te funkcije.

Predsjednik Savjeta ASK Pavle Ćupić kazao je za “Dan” da je iz medija saznao da je Upravni sud naložio donošenje nove odluke u skladu sa presudom u slučaju razrješenja Perović.

“Nakon što se članovi Savjeta upoznaju sa presudom Upravnog suda, postupićemo u skladu s njom u zakonom predviđenom roku. Sud je poništio presudu iz procesnih razloga, koji će se otkloniti u narednom periodu ” rekao je Ćupić za “Dan”.

Perović je u tužbi i na raspravi ukazala da Savjet ASK ne može da utvrđuje povrede Zakona o sprečavanju korupcije i pravila o radu Agencije u odnosu na bilo kog javnog funkcionera, pa ni u odnosu na direktoricu Agencije, ocijenivši da je jedino mogao da inicira pokretanje ovakvog postupka, na način na koji to zakon propisuje. U tužbi je ukazala da joj je uskraćeno pravo da učestvuje u postupku u kojem je odlučivano o njenim pravima i obavezama.

U odgovoru na tužbu, Savjet ASK je ukazao da ima mandat da bira i razrješava direktora Agencije, te da nije tačno da Perović nije pružena mogućnost da se izjasni na okolnosti zbog kojih je razriješena, jer je njeno izjašnjenje, kako su predočili, provedeno kao dokaz i ona ga je javno objavila na internet stranici Agencije.
image

Sudije Medina Mušović, Tatjana Krpović i Tamara Bulajić u presudi su navele da je odredbom člana 14, stav 1 Zakona o upravnom postupku strankama data mogućnost da učestvuju u upravnom postupku radi utvrđivanja činjenica i okolnosti koje su od značaja za donošenje upravnog akta, dok je stavom 2 istog člana ustanovljeno pravo stranke da se izjasni o rezultatima ispitnog postupka.

“Po ocjeni suda, a na šta je osnovano ukazano tužbom, u postupku koji je prethodio donošenju osporene odluke tužilji nije omogućeno da se izjasni u odnosu na razloge zbog kojih je osporenom odlukom razriješena dužnosti direktorice Agencije za sprečavanje korupcije ” konstatovano je u presudi.

Ukazano je da predloženim dnevnim redom sjednice Savjeta ASK sazvane za 15. avgust 2024. nije bilo predviđeno ispitivanje razloga za razrješenje Perović dužnosti direktorice Agencije, već je dnevni red u tom dijelu utvrđen na samoj sjednici.

“Tuženi organ će u ponovnom postupku, vodeći računa o razlozima iz ove presude, saglasno odredbi člana 56, stav 2 Zakona o upravnom sporu, donijeti novu, zakonitu odluku ” naloženo je u presudi.

(Dan)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com