DA LI JE LEKIĆ NOVI PREMIJER: U ponedjeljak potpisi, a mandat od predsjednika nije uslov, ostaje “problem” raspodjele resora - Volim Podgoricu

DA LI JE LEKIĆ NOVI PREMIJER: U ponedjeljak potpisi, a mandat od predsjednika nije uslov, ostaje “problem” raspodjele resora

Poslanici parlamentarne većine, njih 41, kako je najavljeno, staviće u ponedjeljak potpise na kandidaturu Miodraga Lekića, lidera Demosa, za budućeg mandatara nove vlade Crne Gore.
Predviđeno je da potpisi tokom dana budu predati predsedniku države Milu Đukanoviću, uz inicijativu da uz Lekića stoji većina i da je on mandatar za sastav Vlade.

Đukanović je već najavio da neće učestvovati u sprovđenju neustavnog zakona, te neće ni pozivati na konsultacije niti dati mandat Lekiću.

U skladu sa istom Zakonom o predsjedniku, koji je uz mnogo kontroverzi i uprkos protivljenju međunarodne zajednice, po drugi put usvojen u parlamentu, mandat Lekiću za sastav vlade daće ovoga puta predsjednica Skupštine Danijela Đurović (SNP).

Ministri spoljnih poslova Austrije i Slovenije Aleksandar Šalanberg i Tanja Fajon pozvali su na hitan izbor sudija Ustavnog suda, poručujući da će Evropska unija ozbiljno razmotriti da li će sarađivati sa Vladom koja bi bila formirana na osnovu aktuelnog “upitnog Zakona o predsjedniku”.

Jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević kazao je da su se stvorili uslovi da se počne sa sprovođenjem onoga što omogućava Zakon o predsedniku.

Knežević je kazao je da očekuje da će Đukanović, kada bude dobio pismo, početi razgovor sa partijama konstituentima buduće vlade.

“Nova vlada trebalo bi da izvede Crnu Goru iz krize i da bude otvorena za partije čiji je cilj Evropska unija. Ta vlada mora da se uhvati ukoštac sa ekonomskim problemima, ali i sa korupcijom i kriminalom, kao i da pripremi zakonodavstvo za naredne izbore. Lekić je kompromisno rešenje za mandatara. Ako dođe do razgovora sa Đukanovićem, mi ćemo to saopštiti, ali ako on ne počne konsultacije, zakon nam omogućava da Lekić počne konsultacije sa svim predstavnicima aktuelne parlamentarne većine”,  kazao je Knežević.

Međutim, već sada, jasno je da “pregovori” partija konstituenata buduće vlade, neće ići lako, te da je, ipak, upitno i njeno formiranje zbog partijskih apetita i uslovljavanja.

Sektor bezbjednosti ključna tačka spoticanja

Tako su iz GP URA već najavili da će insistirati da resori bezbjednosti pripadnu njima, a na ovim resorima će, prema nezvaničnim informacijama, insistirati i Demokratski fornt.

KONATAR: Insistiraćemo da zadržimo sektor bezbjednosti

Funkcioner GP URA Miloš Konatar je kazao da će ova partiija insistirati da zadrži sektor bezbjednosti i da su insistirali na tome da se “nastavi borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao najvećeg zla koje prijeti Crnoj Gori”.

Međutim, pored zaplijene značajnih količina kokaina i švercovanih cigareta, i brojni incidenti karakterišu upravo sektor bezbjednosti u proteklom periodu, a poslednju je hapšenje jednog od najbližih  saradnika premijera Dritana Abazovića, doskorašnjeg direktora Uprave i carina, upravo zbog navodne umiješanosti u šverc zaplijenjenih cigareta. Njemu SDT stavlja na teret “organizovanje kriminalne grupe”.

Nakon pada Vlade Dritana Abazovića, smijenjen je i tadašnji prvi čovjek Agencije za nacionalnu bezbjednost Savo Kontera, a specijalni državni tužilac Vladimir Novović je prije par dana kazao da nije zadovoljan saradnjom sa ANB, kao i da SDT-u nije omogućen direktan pristup bazama podataka Uprave prihoda i carina i katastra, što umnogome otežava i usporava istrage specijalnog tužilaštva.

Potom, za vrijeme ministrovanja kadra GP URA, Filipa Adžića, na Cetinju se dogodilo jedno od najvećih masovnih ubistava u istoriji Crne Gore, crnogorskim školama stižu brojne dojave o bombama čiji pošiljaoci nisu otkriveni, nedavno je smrtno stradao mladi poštar koji je nosio penzije… Sve ovo je razlog da sa više strana stižu pozivi Adžiću da podnese ostavku..

URA i SNP traže kontrolni paket u novoj vladi

Osim zadržavanja sektora bezbjednosti GP URA i SNP zahtijevaju i da zadrže kontrolni paket u novoj vladi, uprkos činjenici da ove dvije partije imaju najviše petinu parlamentarne većine. Štoviše, SNP, na proteklim lokalnim izborima u Podgorici,  nije uspio da pređe cenzus, a u Vladi ova partija kontroliše čak šest resora.

Tokom sastanaka izborne parlamentarne većine, jesenas, u vezi formiranja nove vlade, jedna od teza je bila da se premiijer u tehnilkom mandatu Dritan Abazović “odrekne” premijerskog mjesta u korist Miodraga Lekića, a da sa druge strane Ura i SNP, uz sektor bezbjednosti, zadrže kontrolni paket ministarstava u novoj izvršnoj vlasti.

Treća vlada od izbora 

Lider Demosa Miodrag Lekić kazao je da će u Crnoj Gori prvi put biti formirana normalna Vlada.

“Sada je bitno zaustaviti pokušaje destabilizovanja Crne Gore na institucionalnom i političkom planu. Prvi put formiramo normalnu Vladu, prema rezultatima izbora, koja je regularna” kazao je Lekić.

Od pada bivšeg režima Crna Gora je “preživjela” dva eksperimenta – ekspertsku Vladu Zdravka Krivokapića i manjinsku Vladu Dritana Abazovića.

Ova poslednja formirana je 28. aprila, nakon što je u februaru oborena Vlada Zdravka Krivokapića, upravo na inicijativu aktuelnog premijera. Obje vlade formirane su na osnovu izbornog rezultata iz avgusta 2020, kada je tadašnja opozicija porazila DPS Mila Đukanovića i njegove dugogodišnje partnere. Dritan Abazović je bio prvi premijer koji pripada manjinskoj nacionalnoj zajednici. Na toj funkciji zvanično je bio 115 dana.

V.Mitrović

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com