DANAS JE SVJETSKI DAN PISMENOSTI: Nije “NE ĆU” nego “NEĆU”, nije “BIJO” nego “BIO”

Jedna od najčešćih grešaka u svakodnevnom govoru, ali i na Fejsbuku je “hvala puno”. Zapamtite – samo je čaša puna, sve ostalo je mnogo.
UNESCO je proglasio 8. septembar za Međunarodni dan pismenosti. Niko ne voli da ispadne nepismen. Napravili smo listu najčešćih gramatičkih grešaka na društvenim mrežama. Obratite pažnju, jer ovim greškama, slučajno ili namjerno, nervirate vaše prijatelje kojima je stalo do pravopisa.
Piše se “sa mnom”, a ne “samnom”. Uz instrumental jednine lične zamjenice prvog lica ja (mnom) uvijek ide predlog sa, a ne s i uvijek se piše odvojeno. Tako se piše i s(a) tobom, s(a) nama, s(a) vama, s(a) njima, s(a) njom, s(a) njim.
Piše se “ja bih”, a ne “ja bi”. Ti bi, on bi, mi bismo, vi biste, oni bi. Potencijal se gradi od aorista pomoćnog glagola biti i radnog glagolskog pridjeva: ja bih bio, ti bi bio, on bi bio, mi bismo bili, vi biste bili, oni bi bili.
Poslije malog slova “i” nepravilno je napisati tri tačke.
Vaše prijatelje nervirate i kada ispred veznika “a” ne stavite zapetu i tačku poslije godine.
Nepravilno je napisati “Iću sjutra u selo” pravilno je napisati “Ići ću u selo”.
“Svo vrijeme” se ne koristi u našem pravopisu, ispravno je “sve vrijeme”.
Pazite da ne miješate “jel” i “jer” zato što to izluđuje vaše prijatelje.
“DEZERT” je pravilno, a ne”DESERT”; “INJEKCIJA”, a ne “INEKCIJA”, “U VEZI S TIM”, a pogrešno je “U VEZI TOGA”.
Ukoliko želite da vam neko oprosti neku vašu grešku, vi ćete se IZVINITI, a ne IZVINUTI.
Da ne pominjemo NEĆU (a ne NE ĆU), NE MOGU ( a ne NEMOGU), BIO (a ne BIJO)… Vjerovali ili ne, ovo su najčešće greške koje se sreću na društvenim mrežama.
Međunarodni dan pismenosti je prvi put obilježen 1966. godine. Njegov cilj je da istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva. Svake godine na ovaj dan UNESCO podsjeća međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanje odraslih na globalnom nivou.
(telegraf.rs)