DELEGACIJE UKRAJINE I RUSIJE PREGOVARAJU: Šta se može očekivati od pregovora u Bjelorusiji - Volim Podgoricu

DELEGACIJE UKRAJINE I RUSIJE PREGOVARAJU: Šta se može očekivati od pregovora u Bjelorusiji

Delegacije Rusije i Ukrajine danas prije podne počele su pregovore na ukrajinsko-bjeloruskoj granici.

Prije početka pregovora, koje je dogovorio bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko, iz Kijeva su saopštili da su njihovi glavni zahtjevi povlačenje ruske vojske i momentalni prekid vatre.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji je izrazio sumnju u uspješnog pregovora, zatražio je i hitan prijem svoje zemlje u EU.

Iz kancelarije Zelenskog je saopšteno da je Lukašenko u nedelju ponudio bezbjednosne garancije ukrajinskoj strani i obećao da će svi avioni, helikopteri i projektili na bjeloruskoj teritoriji biti prizemljeni tokom putovanja ukrajinske delegacije, sastanka i povratka delegacije kući.

Koliko je vjerovati Lukašenku koji prema tvrdnjama neimenovanih američkih i ukrajinskih obavještajnih zvaničnika planira da pošalje svoje vojnike u Rusiju, ostaje da se vidi, navodi CNN.

Sastanak je ugovoren nakon što je Ukrajina prvo odbila satanak na bjeloruskoj teritoriji jer sa nje, kako tvrde, se ispaljuju projektili na ciljeve u Ukrajini, da bi posle razgovora Zelenskog i Lukašenka, pristali na samit koji je prvo planiran u Gomelju, da bi potom bio prebačen u Pripjat, kod Černobilja, u blizini granice.

Kremlj je takođe juče tvrdio da su oni ponudili Kijevu sastanak u Varšavi, i da su bili odbijeni, što, pak, kancelarija Zelenskog demantuje.

Sam Zelenski rekao je prije početka samita da ne očekuje mnogo od današnjeg samita, ali CNN navodi da bi samit na granici možda mogao da pruži Vladimiru Putinu malo manevarskog prostora da se izvuče iz rata u kojem, kako navodi američka agencija i ukrajinska strana, njegova vojska trpi gubitke.

Oštre sankcije Zapada, koje su dovele do rekordnog pada rublje, izbacivanja Rusije iz bankarskog sistema SWIFT i brojnih međunarodnih organizacija. Navodno se razmatra i izbacivanje Rusije iz Saveta bezbijednosti UN.

Treba imati na umu da samit u Pripjatu nije sastanak na najvišem nivou, ni Putin ni Zelenski nisu prisutni, već su poslali svoje delegacije što bi moglo da se shvati kao dodatni pokazatelj nivoa povjerenja koje obje strane imaju u današnje pregovore.

Ukrajinsku delegaciju čine predsjednik frakcije “Sluga naroda” David Arakhamia, Ministar odbrane Ukrajine Aleksij Reznikov, Savjetnik šefa kabineta predsjednika Mihaila Podoliak, Prvi zamjenik šefa ukrajinske delegacije u Trilateralnoj kontakt grupi Andrej Kostin, Narodni poslanik Rustem Umerov, Zamjenik ministra spoljnih poslova Ukrajine Nikolaj Točicki.

Delegaciju Rusije, kao je objavio mediji Neksta predstavljaće ambasador Rusije u Bjelorusiji Boris Grizlov, poslanik Leonid Slucki, zamjenik ministra spoljnih poslova Andrej Rudenko i zamjenik ministra odbrane Aleksandar Fomin. Vođa delegacije je Vladimir Medinski.

Rusija je prije početka sastanka poručila da žele da postignu sporazum i to što prije.

“Moram reći da svaki sat ovog sukoba donosi samo nove žrtve među ukrajinskim vojnicima. Definitivno želimo da postgnemo bilo kakav sporazum, što prije. Ali taj dogovor treba da odgovara objema stranama”, rekao je Vladimir Medinski, ruski delegat.

Rusija je prošle sedmice pokrenula vojnu operaciju u Ukrajini da bi, kako je saopšteno iz Kremlja “denacifikovala i demilitarizovala” Ukrajinu i zaštitila svoj narod u Donbasu.

Ruski predsjednik je prije toga priznao nezavisnost dva separatistička regiona na istoku Ukrajine Donjecke i Luganske Narodne Republike.

Kako Ukrajina nije članica NATO, Sjevernoatlantska alijansa ne može vojno da se uključi u sukob, ali su danas saopštili da će slati oružje u Ukrajinu.

NATO saveznici će snabjdeti Ukrajinu raketama za protivvazdušnu odbranu i protivtenkovskim naoružanjem, objavio je on.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com