Đurović: Crna Gora postiže značajan napredak u poboljšanju investicionog ambijenta i privlačenju stranih direktnih investicija

Radni sastanak pod nazivom “Collaborative Innovation Club: Advancing Renewable Energy in Montenegro”, upriličen u okviru pilot faze projekta “Ubrzanje investicija u Crnoj Gori”, danas je u Podgorici okupio ključne aktere u sektoru energetike iz Crne Gore.
Događaj je otvorila Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije (MIA), koja je ukazala da je projektat “Ubrzanje investicija u Crnoj Gori”, koji u ime Vlade Crne Gore sprovodi Agencija za investicije uz ekspertsku i finansijsku pomoć Evropske komisije, pokrenut u okviru pomoći Crnoj Gori na ubrzanju i realizaciji mjera predviđenih Reformskom agendom koje su usmjerene na povećanje atraktivnosti Crne Gore kao investicione destinacije.
“Crna Gora posljednjih godina postiže značajan napredak u poboljšanju investicionog ambijenta i privlačenju stranih direktnih investicija u ključnim sektorima kao što su turizam, energetika i nekretnine. Radeći kontinuirano na jačanju vladavine prava i usklađivanju regulatornih okvira sa standardima EU kao i ulaganjima u velike infrastrukturne projekte kao što su nastavak izgradnje autoputa i energetska diversifikacija Vlada Crne Gore pokazuje opredjeljenje za dalje unapređenje poslovnog okruženja posebno u prioritetnim oblastima koje su identifikovane Strategijom pametne specijalizacije,” navela je Đurović.
Podsjetila je Strategija za pametnu specijalizaciju ima za cilj unapređe ekonomskog rasta kroz inovacije i razvoj u četiri prioritetna sektora -održiva poljoprivreda, energetika i energetska efikasnost, održivi zdravstveni turizam i informacione i komunikacione tehnologije kao horizontalni prioritet. Za realizaciju pilot faze projekta odabran je segmenat energetike i energetske efikasnosti. Projekat se realizuje u periodu od 12 do 14 mjeseci sa pilot fazom u trajanju od tri mjeseca.
Tema današnjeg radnog sastanka bilo je uspostavljanje kolaborativnog inovacionog hub-a za sektor energetike.
Šef Sektora za saradnju, Delegacije EU u Crnoj Gori, Yngve Engstroem istakao je da vjeruju da sektor obnovljive energije nije dovoljno iskorišten, te da su upravo zbog toga odlučili da se fokusiraju na njega u ovoj fazi projekta.
“Postoji interesovanje za investicije u ovom sektoru, koje bi mogle da udvostruče, utrostruče ili učetvorostruče proizvodnju energije u Crnoj Gori. To bi moglo donijeti ogromne benefite i prihod koji bi mogao dovesti do rasta investicija u drugim sektorima. Ali da bi se to desilo mora doći do regulatornih promjena. Ono što sa strane EU nudimo jeste jasna perspektiva o članstvu u EU. Vjerujemo da to može biti sidro koje će kreirati stabilnost za bavljenje biznisom i za investiciona partnerstva. Vrlo smo srećni da možemo da podržimo pokušaje da se dovede više investitora u Crnu Goru, ali to ne dolazi besplatno. Pristup EU dolazi sa neophodnim reformama,” istakao je Engstroem.
Ministar rudarstva, nafte i gasa , Admir Šahmanović istakao je da današnji događaj vidi kao snažan signal evropske podrške, ali i potvrdu odlučnosti da se stvara konkurentno poslovno okruženje.
“Energetika je jedan od ključnih stubova ekonomskog razvoja svake države, a mi upravo u tom sektoru prepoznajemo značajan potencijal za nove investicije, strateška partnerstva i održivi rast. Želimo da Crna Gora postane prepoznatljiva kao pouzdana destinacija za strane investiture, a posebno u oblastima zelene energije i energetske efikasnosti. Ministarstvo energetike intenzivno radi na usklađivanju zakonodavnog okvira sa standardima EU, unapređenju regulatornog ambijenta i uklanjanju administrativnih barijera. Istovremeno, naš fokus je na stvaranju dodatne vrijednosti za lokalne zajednice, investicije koje donose nova radna mjesta, prenose znanja, jačaju domaći lanac vrijednosti i doprinose razvoju lokalnih zajednica,” ispričao je Šahmanović.
Ukazao je da Crna Gora ima viziju i kapacitet da bude pouzdan partner u energetskoj tranziciji regiona.
“U vremenu kada se globalna pažnja sve više usmjerava ka održivoj energiji i zelenim politikama, Crna Gora ima jedinstvenu šansu da postane lider u regionu, uz podršku strateških partnera, ali i uz jasnu posvećenost reformama i odgovornom upravljanju. Radujemo se što zajednički gradimo temelje razvoja koji donosi sigurnost i nove prilike kako za investitore, tako i za sve građane Crne Gore,” naveo je ministar.
U nastavku radnog sastanka značajni govornici iz sektora energetike u Crnoj Gori su napravili pregled trenutnih projekata, zakona i tržišnih trendova u Crnoj Gori.
Izvršni rukovodilac Direkcije za upravljanje energijom u Elektroprivredi Crne Gore, Darko Krivokapić istakao je veliki značaj termoelektrane.
“Da bi se nadomjestila proizvodnja iz termoelektrane potrebni su nam solar, vjetar i hydro projekti, i opet ne možemo da dostignemo 1.300 gigavat-časova energije koja je potrebna. Možda nismo svjesni koliko je termoelektrana važna i bitna u ovom sistemu. Svi znamo da će doći period kada ona mora da se gasi, ali da bismo to pokrili moramo raditi na svim ovim projektima,” ispričao je Krivokapić.
Dragan Perunović, Direktor Sektora za razvoj i investicije u CGES-u najavio je da trenutno rade na izradi desetogodišnjeg plana razvoja.
“Mi imamo nekih 30 trafostanica u sistemu, imamo nekih 1500 kilometara dalekovoda. Planirano je da dupliramo mrežu u narednom periodu da bi mogli da ispratimo ono što su ciljevi zelene tranzicije, a to je zamjena energije iz velikih tradicionalnih izvora energije, prije svega iz termoelektrane, sa velikim brojem distribuiranih izvora. To je ogroman broj objekata koje treba izgraditi, a naš investicioni plan je na nivou od preko 200 miliona eura, a to je na nivou današnje vrijednosti naše kompanije,” ispričao je Perunović.
Remon Zakaria šef kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Crnoj Gori ističe da vjeruju da je obnovljiva energija najveći potencijal za finansijski razvoj Crne Gore.
“Sa bogatim izvorima energije Crna Gora može da izvozi obnovljivu energiju u Evropu i ostvari profit koji može da doprinese ekonomiji. Aktivno radimo sa CGES-om na pripremanju novih projekata zato što vjerujemo da ako želimo da razvijemo obnovljivu energiju ključ je da se umrežavamo. Takođe, sa investitorske strane smo veoma aktivni i kod EPCG, a u prošlosti smo bili uključeni i oko prve private vjetroelektrane Krnovo. Vjerujemo da su takvi projekti važni za ekonomski razvoj zemlje,” naveo je Zakaria.
Tokom radnog sastanka međunarodni investitor u obnovljivu energiju, Bertrand Fazio, viši savjetnik za obnovljivu energiju u BT2i, Serge Galant, Marko Radulović iz Alcazar Energy i Jean Francois Lengelle su diskutovali o novim tehnologijama i prezentovali studije slučajeva pozitivnih primjera saradnje u energetskom sektoru, te okupljene predstavnike crnogorskog energetskog sektora potaktli na konverzaciju o budućim potencijalnim saradnjama i projektima koji se mogu primijeniti u Crnoj Gori.
“Otvorenim razgovorom svih strana steći ćemo priliku za sveobuhvatan uvid u energetski sektor, kao i u ciljeve i mogućnosti za realizaciju investicionih planova i projekata. Konkretne rezultate pilot faze i nove investicione prilike u Crnoj Gori, kao i ostvarena partnerstva ćemo prezentovati na investicionoj konferenciji u oktobru 2025. godine,” najavila je Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije (MIA).