14 organizacija zahtijeva pravdu za trudnice: Cijela plata i to odmah

Predstavnici 14 nevladinih organizacija (NVO) pozvali su Ministarstvo zdravlja da izmijeni tekst Nacrta zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju
Njihovi prijedlozi su obavezna isplata naknade zarade trudnicama koje su, zbog održavanja trudnoće, privremeno spriječene za rad u visini od 100 odsto od osnova za naknadu i da se isplaćene naknade zarada refundiraju poslodavcu u visini od 100 odsto i to od prvog dana privremene spriječenosti za rad.
“Podsjećamo da je država je obavezna da preduzima mjere postizanja rodne ravnopravnosti koja u Crnoj Gori nije postignuta prema ocjenama svih relevantnih međunarodnih organizacija. Sporne odredbe Nacrta nijesu usklađene s mjerama predviđenim Programom sprovođenja Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti (2013-2017) za 2015 – 2016 godinu, koji je Vlada Crne Gore usvojila 13. marta 2015, čiji je strateški cilj povećanje zaposlenosti žena i uklanjanje svih oblika diskriminacije žena”, navodi se u saopštenju predstavnika NVO.
Oni podsjećaju da odredbe Nacrta zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju predviđaju da isplaćene naknade zarada trudnicama za prva dva mjeseca trudničkog odsustva zbog održavanja trudnoće, neće biti refundirana poslodavcu.
“Novina je da u slučaju privremene spriječenosti za rad po osnovu održavanja trudnoće Fond isplaćuje naknadu zarade tek od 60-og dana odobrene spriječenosti za rad. Novina je i da naknada koju Fond refundira poslodavcu iznosi 70 posto od osnova za naknadu, a ne može biti veća od prosječne zarade zaposlenih u Crnoj Gori u prethodnoj godini. Konačno ostavljena je mogućnost poslodavcu da isplatu naknade zarade trudnici smanji na 70 posto, iako se, prema važećem rješenju, naknada zarade u ovom slučaju obezbjeđuje u visini od 100 posto od osnova za naknadu. Ovaj stav se odnosi i na naknade u slučaju drugih privremenih spriječenosti za rad”, stoji u saopštenju.
Predstavnici NVO napominju da je važećim Zakonom o zdravstvenom osiguranju (Službeni list RCG, br. 39/2004 i Službeni list CG, br. 14/2012) predviđeno da se naknada zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad … za vrijeme održavanja trudnoće … obezbjeđuje u visini od 100 osto od osnova za naknadu” (čl. 28, st. 3), i da se naknada zarade po osnovu privremene spriječenosti za rad za vrijeme održavanja trudnoće obezbjeđuje od prvog dana privremene spriječenosti za rad iz sredstava Fonda namijenjenih za obavezno zdravstveno osiguranje” (čl. 28, st. 4).
Kako dodaju, posljednji stav (čl. 28, st. 4) je izostavljen iz Nacrta novog zakona, dok je predložena promjena čl. 28, st. 3 Zakona tako da se slučaj održavanja trudnoće svrsta u ostale osnove spriječenosti za rad po kojima se zarada nadoknađuje u visini od 70 odsto od osnova za nakadu, a ne može biti veća od prosječne zarade zaposlenih u Crnoj Gori (čl. 27, st. 3).
Oni predlažu da se odustane od promjene važećeg rješenja o isplaćivanju naknade ženama koje su spriječene da rade zbog održavanja trudnoće, zatim da se naknada u punom iznosu isplaćuje trudnicama koje održavaju trudnoću, kao i da se isplaćeni iznos i dalje refundira poslodavcu od prvog dana, u iznosu od 100 odsto i bez ograničenja, te da naknada ne može biti veća od prosječne zarade zaposlenih u Crnoj Gori u prethodnoj godini.
“Predlažemo da član 35. glasi: Naknadu zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad poslije isteka 60 dana obračunava i isplaćuje poslodavac, a Fond je refundira poslodavcu, u roku od 90 dana od dana podnošenja zahtjeva. Naknada koju Fond refundira poslodavcu iznosi 70 % od osnova za naknadu. Naknada zarade po osnovu privremene spriječenosti za rad za vrijeme održavanja trudnoće obezbjeđuje se od prvog dana privremene spriječenosti za rad iz sredstava Fonda namijenjenih za obavezno zdravstveno osiguranje. Naknada iz stava 2 ovog člana ne refundira se potrošačkim jedinicama budžeta Crne Gore i državnim fondovima kojima se isplaćuje zarada”, navodi se u saopštenju NVO.
Dodaju da je u odnosu na originalni tekst Zakona izbrisan dio: „ne može biti veća od prosječne zarade zaposlenih u Crnoj Gori u prethodnoj godini, po podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike, osim za privremene spriječenosti za rad“, a dodat stav važećeg zakona “Naknada zarade po osnovu privremene spriječenosti za rad za vrijeme održavanja trudnoće obezbjeđuje se od prvog dana privremene spriječenosti za rad iz sredstava Fonda namijenjenih za obavezno zdravstveno osiguranje” (čl. 28, st. 4).
Predlažu i izmjenu člana 37 u stavu 3 tako da glasi: ”Naknada zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad usljed održavanja trudnoće (liječenja prijetećeg abortusa), profesionalne bolesti, povrede na radu, osim za posledice profesionalne bolesti i povrede na radu, medicinskog ispitivanja, kao i dobrovoljnog davanja krvi, tkiva i organa, obezbjeđuje se u visini od 100% od osnova za naknadu.”
Ističu da Vlada mora promijeniti politiku stvaranja ušteda preko djece i njihovih roditelja ukoliko želi da se Crna Gora ekonomski i socijalno razvija.
“Udar na trudnice i porodilje, može imati dalekosežne posljedice na natalitet i standard generacija koje dolaze, pa stoga apelujemo na Ministarstvo da uvaži predložene izmjene teksta Nacrta zakona”, zaključuje se u saopštenju, koje potpisuju: Ivana Vujović (Juventas), Tea Gorjanc Prelević (Akcija za ljudska prava – HRA), Kristina Mihailović (Udruženje Roditelji), Maja Raičević (Centar za ženska prava), Ljupka Kovačević (ANIMA), Ljiljana Raičević (Sigurna ženska kuća), Aida Perović Ivanović (PRIMA), Daliborka Uljarević (Centar za građansko obrazovanje – CGO), Marina Vujačić (Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore – UMHCG), Vladan Golubović (CAZAS), Biljana Zeković (SOS za ženu i djecu žrtve nasilja), Milan Šaranović (Centar za antidiskriminaciju – Ekvista), Danijel Kalezić (Kvir Montenegro), Zlatko Vujović (Centar za monitoring i istraživanje, CeMI).